1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mavi Işık Gözlerde Geri Alınamaz Hasara Neden Oluyor
Mavi Işık Gözlerde Geri Alınamaz Hasara Neden Oluyor

Mavi Işık Gözlerde Geri Alınamaz Hasara Neden Oluyor

Fransa Hükümeti tarafından yürütülen sağlık araştırmalarına göre güçlü LED lambalar kalıcı olarak retina hasarı yaratabiliyor ve doğal uyku düzenini bozuyor.

A+A-

Fransız Gıda, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (ANSES) güçlü LED ışıklarının ‘foto-toksik’ olduğu konusunda uyardı.  Kurumun hazırladığı 400 sayfalık raporda led ışıkların geri döndürülemez retina hücresi kaybına yol açarak körlüğe yol açabileceğine dair rapor yayınladı.

ANSES yetkilileri LED ışığı maruziyeti maksimum sınırını yeniden gözden geçirmek için ısrar ediyor. Çünkü yüksek miktarlarda mavi ışık yayılıyor.

LED telefon,tablet ve dizüstü bilgisayarların göz hasarı riski oluşturmadığını fakat araba ön farlarında kullanılan güçlü lambaların hasara neden olabileceğini belirtiliyor.

Raporda led ışığı maruziyeti , akut yüksek şiddetli  LED ışığı maruziyet ve düşük yoğunluklu kronik maruziyet ayrılıyor.Her ne kadar daha az tehlikeli olsa da, kronik maruziyette bile retina dokusunun yaşlanmasında hızlanma ve buna bağlı olarak zayıf görmenin başlamasının muhtemel olduğu belirtiliyor.
Daha uzun ömürlü, enerji verimliliğine sahip LED teknololojisi pazarın % 50’sine hakim ve önümüzdeki sene % 60’ına hakim olacağı düşünülüyor.

Parlaklık açısından LED lambalar, diğer lambalara göre 5’de biri elektrik kullanarak aynı parlaklığı verebiliyor.
Bu temel teknolojide beyaz ışık üretmek için düşük dalgaboyunda LEDleri birleştiriyor , örneğin mavi veya morötesi sarı fosforla kaplanması gibi.

Yani beyaz veya soğuk ışığın spektrumunun büyük bir kısmına mavi renk hakim. Normalde ledler evlerde ve sokak aydınlatma, ofislerde, mağazalarda ve çoğu yerde kullanılabiliyor. Ayrıca araba farlarında, fenerlerde ve bazı oyuncaklarda kullanılabiliyor. Ayrıca cep telefonu, tablet ve laptoplardaki ışığın normalde göz hasarına neden olmadığı fakat gece ve karanlıkta kullanılmasının biyolojik saati bozabileceği ve dolayısıyla uyku düzenini bozabileceğini belirtiyorlar. Özellikle çocukların gözlerindeki kristal lenslerin tümüyle oluşmadığı düşünüldüğünden, daha duyarlı olabilecekleri belirtiliyor.

Vücudun 24 saatlik düzeninin bozulması diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanserlerin oluşmasına davetiye niteliği taşıyor. Ayrıca bazı LED ışıkların küçük elektrik dalgalanmalarından etkilenmesiyle stroboskopik etki oluşarak baş ağrıları,göz yorgunlukları ve yüksek kaza riskleri doğuyor.

ANSES ev aydınlatmaları için sarı ışık yayan LED lambaları tavsiye ediyor. Böylece yüksek yoğunluklu mavi ışık maruziyetini sınırlandığını ve yatmadan önce LED ekranlardan kaçınmayı tavsiye ediyor.
Ayrıca ANSES üreticilerin araç farlarındaki parlaklıkları sınırlandırması gerektiğini çünkü bazı araçların farlarının çok parlak olduğunu da belirtiyor.

Son olarak anti-mavi filitreler ve güneş gözlüklerinin etkinliğinden şüphe duyuyor. Mavi ışık konusunun önemli bir araştırma alanı olduğu belirtiliyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.