Marmarabirlik’te bir kâr payı coşkusu

Marmarabirlik’in 2015-2016 Olağan Mali Genel Kurulu’nda, üretici ortaklara toplam 17 milyon TL kar payı dağıtılmasına onay çıktı. Büyük coşkuyla kabul edilen karar 1 Haziran’da uygulanacak.

Marmarabirlik’te bir kâr payı coşkusu

Marmarabirlik’te bir kâr payı coşkusu

Ahmet ŞİMŞEK / Günboyu

Marmarabirlik’in 2015-2016 Olağan Mali Genel Kurulu, Başköy Tesisleri’ndeki toplantı salonunda gerçekleştirildi. Ergün Sürücü’nün divan başkanı, Ali Yıldız’ın Başkan Vekili, Mehmet Özçakır, Kahraman Koçer ve Remzi Bayram’ın divan üyesi seçildiği Genel Kurul’da birlik beraberlik mesajları verildi. 8 kooperatiften 286 Birlik temsilcisinin katıldığı Genel Kurul’da, tüm maddeler oy birliği ile kabul edilirken, Marmarabirlik’in ve üreticinin geleceği için önemli kararlar alındı. Genel Kurul’da, üretici ortaklara 1 Haziran’dan itibaren toplam 17 milyon TL kar payı dağıtılmasına ilişkin madde, delegelerin büyük coşkusuyla kabul edildi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, açılış konuşmasında, 2016-2017 ürün alım kampanyasının başladığı 22 Ekim’den itibaren toplam 137,5 milyon TL karşılığında 31 bin 500 ton ürün alımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu bedelin tamamının hasat devam ederken 29 Aralık’ta ödendiğini anımsatan Asa, bunun Marmarabirlik tarihinde bir ilk olduğunu kaydetti. Asa, 2017-2018 kampanya döneminde ise en az 50 bin ton ürün almayı hedeflediklerini bildirdi. Başkan Asa, geçtiğimiz yıl 0,50 kuruş olan kilogram başına gübre ve ilaç kredi desteğinin 1 TL’ye çıkarıldığını vurgulayarak, düzenli ürün teslimatı yapan ortakların gübre ve zirai ilaç limitlerinin yüzde 100 artırıldığını ifade etti.

56 ÜLKEYE İHRACAT

2016 yılında bütün olumsuzluklara rağmen 34 bin ton ürün satışı yapılarak 373 milyon TL net ciro elde edildiğini belirten Asa, “2016 yılında 51 ülkeye yapılan 6 bin 100 ton ihracatla Marmarabirlik tarihinde bir ilk yaşanmıştır. 4 yıl üst üste sektörün ihracat şampiyonu olan Marmarabirlik’in ihracatı, 2009 yılına göre yüzde 70 oranında artmıştır. Ayrıca Rusya, Sudan, Afganistan, Pakistan ve Maldivler ile ihracat yapılan ülke sayımız 56’ya yükselmiştir. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda Marmarabirlik’in ihracatını 30 milyon dolarlara çıkarmaktır” diye konuştu.

HEDEF 400 MİLYON TL

Asa, Marmarabirlik’in ekip çalışmasıyla her geçen yıl büyüyen güçlü bir kurum haline geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi “Yönetim Kurulu olarak Marmarabirlik’i daha iyi yerlere taşıyabilmek adına başarılarımızla yetinmiyoruz. Üreticilerimizin emeğinin karşılığını alabilmesi için kendimize daha büyük hedefler belirliyoruz. Mevlana’nın söylediği gibi, ’Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylememiz lazım’dedik ve kendimize 2017 yılı için 400 milyon TL ciro hedefi belirledik.” 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar