1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı: Lisede sınıfta kalma olacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı: Lisede sınıfta kalma olacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı: Lisede sınıfta kalma olacak mı?

Korona virüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmişti. Öğrenciler 18 Haziran'da karnelerini alacak. Peki bu sene sınıf tekrarı olacak mı?

A+A-

Pandemi dönemiyle beraber yüz yüze eğitime ara verilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ilişkin sene sonu iş ve işlemleri konulu yazıyı hafta içinde 81 ile gönderdi.

18 HAZİRAN'DA KARNE

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgelerine 18 Haziran'dan itibaren e-Okul'dan erişebilecek. 1 Temmuz'a kadar eğitim devam edecek. Ardından başlayacak ’Telafide Ben de Varım’ programı 5 Temmuz’da başlayıp 31 Ağustos’a kadar sürecek. Yaz boyunca okullar açık olacak.

LİSEDE SINIFTA KALMA OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim sürecini göz önüne alarak lisede sınıf geçme kriterlerine ilişkin düzenlemeler yaptı.

Bakanlığın açıklamasına göre;

2020-2021 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere öğrencilerin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne işlenen devam devamsızlık bilgileri dikkate alınmayacak.

İlgili mevzuat gereği ders yılı sonunda yapılması gereken şube öğretmenler kurulu toplantılarında öğrencilerin sınıf geçme iş ve işlemleri görüşülmeyecek. 

Sürekli devamsız durumda bulunan öğrenciler belirlenerek sınıf tekrarına kalmaları sağlanacak.
Karneler sadece birinci dönem veya her iki döneme ait puanlara göre düzenlenecek.

Her iki döneme ait hiç yazılı sınav ya da performans, proje notu olmayanların velileri aranarak, ikinci dönem sınavlarına girmeleri istenecek.

Sınava girmeyenler tüm derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek. Yıl sonu başarı puanı 50’nin altında olan hazırlık öğrencileri de sorumlu olarak 9. sınıfa geçebilecek.

12. sınıfların diplomaları, uzaktan eğitimin sona ereceği 2 Temmuz tarihi esas alınarak düzenlenecek.
Başarısız dersi olanlar 21 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında sorumluluk sınavlarına girecek.

Mesleki ve teknik liselerde okuyan 12. sınıf öğrencileri de yapamadıkları veya eksik yaptıkları zorunlu stajlarından muaf tutulacak.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.