1. HABERLER

  2. Konut alımlarında senet kullanımı %47’ye çıktı!
Konut alımlarında senet  kullanımı %47’ye çıktı!

Konut alımlarında senet kullanımı %47’ye çıktı!

İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ’Sektör Raporu Mayıs 2017’sonuçlarına göre, yılın ilk çeyrek döneminde alınan yapı ruhsatlarında gözle görülür bir gerileme ve yeni iş iştahında zayıflama tespit edildi.

A+A-

Celalettin DEMİRCİ / Günboyu

Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ’Sektör Raporu Mayıs 2017’sonuçlarına göre, yılın ilk çeyrek döneminde alınan yapı ruhsatlarında gerileme ve yeni iş iştahında zayıflama yaşandığı görüldü. Hane halklarının konut ve çevre ile ilgili sorunlarının da ele alındığı raporda, mevcut konutlarda iyileştirme veya yenileme gerekmesinin, inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi için önemli bir potansiyel yansıttığı belirtildi. Raporda ayrıca, 2017 yılı itibarıyla markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat kullanım oranının yüzde 18’e gerilediği, banka kredisi oranının yüzde 35’e, senet oranının ise yüzde 47’ye yükseldiği bilgisi yer aldı. Senetlerin payının yüzde 50’ye yaklaşmasının önemli bir gelişme olduğu sektörde, riski markalı üreticilerin aldığı vurgulandı.

SORUNLAR İNCELENDİ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Mayıs 2017 Sektör Raporu’nda, aileler veya hane halklarının yaşadıkları sorunlar da incelendi. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri dikkate alınarak, ailelerin veya hane halklarının konutları ile yaşadıkları 3 önemli sorunun değerlendirildiği raporda; hane halklarının yüzde 40’ının sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevelerinden, yüzde 42.6’sının konutun yalıtımından dolayı ısınamama sorunu yaşanmasından, yüzde 20’sinin ise odaların karanlık olması ve yeterli ışık alınamamasından şikayetçi olduğu belirtildi.

KALİTE VE UYGULAMA

Türkiye’de, hane halklarının ilk iki soruna sahip olma oranlarının çok yüksek olduğunun vurgulandığı raporda, her iki sorunda da inşaat kalitesi, inşaat malzemesi kalitesi ve uygulama kalitesinin yakından ilgili olduğu ifade edildi. Ayrıca, yapı standartlarındaki iyileşmeye rağmen her iki alanda yaşanan sorunların, su ve su yalıtımındaki yetersizliklerle, karanlık odaların yanlış mimari ve planlamalarla, çevre sorunları içinde yer alan gürültü kirliliğinin de ses yalıtımı ile ilgili olduğu vurgulandı. Hane halklarının konut ve çevre ile ilgili sorunlarını yansıtan rapora göre, mevcut konutlarda iyileştirme veya bu yenileme yapılmasının gerekmesinin, inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi için önemli bir potansiyel yansıttığına dikkat çekildi. Mayıs ayı sonuçlarına göre, yılın ilk çeyrek döneminde alınan yapı ruhsatlarında gerileme yaşandığı bilgisinin verildiği raporda, inşaatlarda yeni iş iştahında zayıflama görüldüğü tespitleri yer aldı. Rapora göre, alınan yapı ruhsatları 2017 yılının ilk üç ayında, bir önceki yıla göre, bina sayısı olarak yüzde 15, yüzölçümü olarak yüzde 17,2, değer olarak yüzde 3,6 ve daire sayısı olarak yüzde 11,6 oranında azaldı. Yapı ruhsatı verilen binaların 2017 yılı Ocak-Mart ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 45 milyon metrekare iken; bunun 25,4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9,6 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.