1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Kitap yazmak için yola çıktı, 210 günde yürüyerek 76 şehir gezdi
Kitap yazmak için yola çıktı, 210 günde yürüyerek 76 şehir gezdi

Kitap yazmak için yola çıktı, 210 günde yürüyerek 76 şehir gezdi

İstanbul'da yaşayan ve tiyatro salonunu pandemi nedeniyle kapatmak zorunda kalan sinema ve tiyatro sanatçısı 38 yaşındaki Volkan Tan Danışmaz, kitap yazabilmek için yürüyerek Türkiye turuna çıkmaya karar verdi. İstanbul'dan yola çıkan ve 210 gün sonra 76 şehir ve 5 bin 500 kilometre kateden Danışmaz, Hakkari'ye ulaşmayı başardı.

A+A-

Sinema ve tiyatro sanatçısı Danışmaz, pandemi nedeniyle tiyatro salonunu kapatmak zorunda kalınca hayalini kurduğu kitap yazma projesini gerçekleştirmeye karar verdi.

Volkan Tan Danışmaz, kitabını yazmak için de yürüyerek Türkiye turuna başladı.

"Ben bu hayatı yaşamak ve yazmak için 210 gündür hiçbir ticari araç, hiçbir ticari konaklama kullanmadan yürüdüm" diyen Danışmaz, İstanbul'dan çıktığı yolculuğunda onlarca şehir, yüzlerce ilçe ve köy gezdi.

gezi-1.webp

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ İÇİN MUTLU...

Danışmaz, bu yürüyüş boyunca da sık sık misafir edildi. Gezip gördüklerini yazacak olan Danışmaz, 210 gün sonra ise 76 şehir ve 5 bin 500 kilometre katederek Hakkari'ye ulaşmayı başardı.

Hakkari'den de Şırnak'a gitmek için yola çıkan ve yolculuğunu tamamlayan Danışmaz, Türkiye'yi gezme hayalini gerçekleştirdiğini ve bundan dolayı mutlu olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

gezi-2.webp

"8 yaşından bugüne kadar hep sahnelerde yer aldım. 2 bine yakın öğrenci yetiştirdim fakat pandemi sürecinin devreye girmesiyle tiyatromuz maalesef yıllar sonra perdelerini indirmek zorunda kaldı. Benim de yıllardır hayata geçirmek istediğim bir projem vardı. Bu proje bir kitap yazmaktı. Bu kitabın ismi de 'Hayallerimi yaşıyorsunuz'"

gezi-3.webp

"SIRTIMA ÇANTAMI TAKIP YOLA ÇIKTIM"

Her bir şehirde her bir kasabada, köyde, küçük de olsa bir hayali olduğunu belirten Danışmaz, "O yerlere gidip görmek yaşamak istiyordum ve hayalimi gidip görerek gerçekleştirdim. Sırtıma çantamı takıp yola çıktım" dedi.

İlk girmeye başladığı köylerde kendisini misafir etmeye başladıklarını kaydeden Danışmaz "Yemek, su verdiler, kimsin, necisin demediler. Gerçekten şunu gördüm ki aslında biz bu hayatı yaşamamışız.

gezi-4.webp

Çünkü İstanbul’un, Ankara’nın İzmir’in ve Antalya’nın içine yapışıp kalmışız. Biraz dışarı çıkabilsek biraz bu insanları görsek, aslında neler kaçırdığımızı fark edeceğiz" diye konuştu.

gezi-5.webp

210 gündür yollarda olduğunu aktaran Danışmaz, "Ben bu hayatı yaşamak için yazmak için 210 gündür hiçbir ticari araç, hiçbir ticari konaklama kullanmadan yürüdüm. Çünkü amacım yürüyerek, gezerek, görerek buralara gelmekti. Ben de geldim gördüm ve yaşadım" diyerek sözlerini tamamladı.

gezi-7.webp

(DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.