1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Kendi teklifini çarpıtan MHP milletvekili!
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Kendi teklifini çarpıtan MHP milletvekili!

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinde Başkan Trump'ın "Türkiye, Suriyeli sığınmacıları bırakırsa kaos çıkar" diyerek, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınması talebini dile getirmesi ve Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada "Biz varil bombalarıyla inleyen yerden kaçan bu insanları asla ve kata onları varil bombalarına teslim etmeyiz." sözleriyle Suriyelileri göndermeme yönündeki eğilimlerinin sürdüğünü göstermesinin ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. MHP İzmir Milletvekili Taner Osmanağaoğlu, Türk vatandaşlığına alınacak yabancılar için uyum kursu açılmasını öngören bir yasa teklifini TBMM'ye sundu.

MHP'li Osmanağaoğlu'nun verdiği teklif, Türkiye'deki Suriyeliler üzerinden bir tartışma yarattı. Suriyelilere vatandaşlık verilmesini destekler nitelikte olduğu nedeniyle eleştiriler alan söz konusu teklifin, Suriyeliler ile ilgili olmadığı ve Türk vatandaşlığına geçmek isteyen herkes ile ilgili bir düzenlemeyi önerdiğini belirtenler de oldu. Nitekim kanun teklifinin sahibi Osmanağaoğlu da, yaşanan tartışmalara tepki göstererek, "Kanun teklifimizin; 'yalan, iftira, çarpıtma ve fitne' üzerine inşa edilmiş bir zihniyete ev sahipliği yapan bazı gazeteler ve internet sitelerinde 'MHP'den Suriyelilere vatandaşlık verilmesine destek' başlığıyla verilmesi gazetecilik açısından utanç vesikası ve karaktersizliktir." dedi. Oysa bu açıklaması ile MHP Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, kendi teklifini çarpıttı!

Osmanağaoğlu'nun baştan sona okuduğum söz konusu teklifi; ilk bakışta Türk vatandaşlığına alınacak yabancılarda aranacak şartlara, "Türk kültürü, temel Türk hukuk bilgisi ve Türkçe dil yeterliliği" gibi kriterlerin getirilmesini öngörmesi açısından makul ve gerçekten de T.C. vatandaşı olmak isteyen herkese yönelik bir teklif olarak göze çarpıyor. Lakin sadece ilk bakışta... Evet, teklifin hiçbir yerinde "Suriyeliler" açık olarak geçmiyor ama gerekçede şu ifade yer alıyor; "Coğrafyamızda yaşanan siyasi gelişmeler maalesef milyonlarca insanın yerini terk etmesine sebep olmuş, ülkemiz de mazlum insanların umut merkezi haline gelmiştir."

Ortalama zeka sahibi olan herkes, siyasi şapkasını çıkartıp bir değerlendirme yapması durumunda bu ifadeden Suriyelilerin kastedildiğini ya da bu ifadenin en çok Suriyelileri kapsadığını anlayabilir! Zaten, bu kanun teklifinin "MHP'den Suriyelilere vatandaşlık verilmesine destek" şeklinde yorumlanmasına neden olan da, bu ifade. Üstü kapalı, anlamı gayet açık bir şekilde, Suriyeli sığınmacılara atıfta bulunulması değildir de, nedir bu ifade? Sayın milletvekili, yaptığı açıklamada bu ifadesine hiç değinmedi, açıklık getirmedi. MHP'nin klasik itham edici siyaset diliyle tepki göstermekle, asıl niyeti gözden kaçırmaya çalıştı. Madem teklifiniz Suriyelileri kapsamıyor, gerekçenizde Suriyelileri kapsayan ifadenin ne işi var?

AKP iktidarının, Türkiye'deki 4 milyon Suriyeli sığınmacı için vatandaşlık verme ve uyum çalışmalarına yönelik hamlelerde bulunduğu herkesin malumu. Stratejik göç mühendisliği ile Türkiye'ye gelmelerinin sağlandığı Suriyeli sığınmacılar üzerinden Türkiye'nin demografik yapısının değişime uğraması amaçlanıyor. Yani Anadolu'nun Türk kimliği hedef alınıyor. Bugün Kilis ve Hatay'da ve bölgedeki birçok ilçede Suriyeli sığınmacı sayısı Türk nüfusunu geçmiş bir durumda. Bu kapsamda, Suriyelilerin Türk vatanının ve Türk toplumunun bekasına nasıl bir tehlike oluşturduklarına dair verebileceğimiz daha çok örnek var ama o, ayrı bir yazının konusu. MHP Milletvekili ise, partisinin Suriyelilerin kalıcı hale gelmesini kabul ettirmeye çalışan ittifak ortağı AKP'ye hiç ses yükseltmemesine, Suriyelilerin oluşturduğu potansiyel tehlikeler hakkında hiçbir çalışma yapmamasına rağmen, teklife tepki gösterenleri eleştiriyor ve üzerine MHP'nin "Suriyeliler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen mültecilerin ülkelerine dönmesi için en başından beri irade beyan ettiğini" belirtiyor.

Bu teklif yasalaşırsa, Suriyelileri vatandaşlığa almak isteyen AKP iktidarı tarafından ilk fırsatta, "Bakın Türk Vatandaşlığı Kanunu'nu Suriyelilerin entegre olmasını sağlayacak şekilde değiştirdik" algısını oluşturacağı şüphesizdir! MHP, sığınmacıların Türkiye'de kalmasını meşrulaştıracak şekilde vatandaşlık kanununa yeni düzenlemeler getireceğine, Suriyelilerin ülkelerine dönüş şartlarının hazırlanmasına dair projeler ortaya koyar ve bunu da AKP iktidarına kabul ettirirse Türk milletine daha büyük bir hizmet yapmış olur. Bu öngörüye sahip değillerse, o zaman MHP için, "Milliyetçiliğe Uyum Kursu" açılmasına yönelik bir teklif versinler. Zira, Suriyelilerden sığınmacı değil de, "mülteci" olarak bahsetmenin dahi vahametinden bihaber durumdalar. Uluslararası hukukta "mülteci" kavramı, vatandaşı olduğu ülke dışında olan ve "ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşüncesi nedeniyle zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu" için vatandaşı olduğu ülkeye dönemeyen veya dönmek istemeyen kişileri ifade etmektedir. Sığınmacı ise, mülteci olarak uluslararası koruma arayan ancak statüleri henüz resmî olarak tanınmamış kişilere denir. Sayın milletvekili, Suriyeliler iç savaş ortamında yaşamak istemediklerinden ülkemize geldiler, ırkları, dinleri, siyasi düşünceleri nedeniyle gördükleri zulümden değil! Bilginize..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.