1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Kemal müzikal belgeseli 100. yıl turnesinde
Kemal müzikal belgeseli 100. yıl turnesinde

Kemal müzikal belgeseli 100. yıl turnesinde

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlattığı KEMAL müzikal belgeseli ile Ankara’dan sonra İstanbul, İzmir ve Denizli’de Sanatçı Pınar Ayhan sahne alacak.

A+A-

19 Mayıs 1919’un 100. yılına ithafen sanatçı Pınar Ayhan, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlattığı KEMAL müzikal belgeseli ile Ankara’dan sonra İstanbul, İzmir ve Denizli’de de sahne alacak.

1881’den 1938’e kadar Atatürk’ün hayatından önemli dönemeç noktalarını ve az bilinen ayrıntıları sahneye yansıtan tek kişilik müzikal belgeselde Pınar Ayhan’a 6 kişilik bir orkestra eşlik ediyor.

İki buçuk saat süren iki perdelik sahne performansında müzik, dans, şiir, drama gibi farklı sanat dalları sahnede bir arada. Sanatçı hikâyelerini anlatırken barkovizyonda döneme ait fotoğraflar ve videolarla izleyici zaman içinde bir yolculuğa çıkıyor.

Milli Mücadele’nin başlangıcının 100.yıldönümünde büyük bir heyecan yaşadıklarını belirten Pınar Ayhan, projenin doğuşu ile ilgili şunları söyledi:

“Yola çıkarken aklımda çok şey vardı. Tarihi doğru öğrenmek, okumak, sindirmek, hazmetmek ve bir öğrenci gibi değil de bir vatandaş olarak bilmek istedim. Okudukça ve okuduklarımı iyice hazmettikten sonra tarihte yaşananların aslında bugüne ışık tuttuğunu, bugünün çözümsüzlüklerinde işe yarayacak şifrelerin hepsinin o zamanlarda yattığını farkettim. Bunu bir sahne gösterisine dönüştürerek anlatmak fikri ile daha çok okudum ve ortaya Orada Duruverseydi Zaman gösterimiz çıktı. 1915’ten 1950’lere yakın tarihimizden pek de bilmediğimiz konuları anlattığımız gösterimiz büyük ilgi gördü ve hemen arkasından metin yazarımız Banu Mertyürek Güler ile “Kemâl”in hazırlıklarına başladık. Orkestra şefimiz Evren Kalaycıoğlu ile seslendireceğim şarkı/türküleri ve altyapı müziklerini çalıştık ve ortaya izleyenlerin ‘Atatürk’ü hiç böyle dinlememiştim’ dediği bir eser çıktı.”

Amacının Atatürk’ün “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” sözünün kalplerde hissedilip bilince çıkarılması olduğunu vurgulayan Pınar Ayhan şöyle devam etti: “O’nu ve yaptıklarını anladığımızda işte o asil kan harekete geçer. Bu asalet bağımsızlık ve özgürlük aşkıdır. Bu asalet ilerleme ve çağdaşlıktır. Sahnede anlatmaya çalıştığım bize güç verecek bu ruhu, doğru bilgi ve belgelerle izleyiciye aktarmaktır.”

Sahnede tek olduğunu ama bu eserin 17 kişilik bir ekibin emeğiyle hayat bulduğunu söyleyen Pınar Ayhan, 19 Mayıs’ın 100. Yıldönümüne yakışır bir işe imza attıkları için gururlu olduklarını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Nefesim, gücüm var oldukça Atatürk’ü, onun bize emanetini, iyiyi, doğruyu, güzeli sanat yoluyla anlatmaya devam edeceğim. Ve elbette yanlışı ve kötüyü de. Çünkü onlardan ders alıp doğruya sarılmamız gerek. Öyle umutluyum ki… Gösterilerimden sonra yanıma koşup sarılan gençler, İzmir’in işgalinden sonra vali konağının etrafında toplanıp “Daha ölmedik biz.” diyen gençleri hatırlatıyor. Hepsinin, hepimizin 19 Mayıs Bayramı kutlu olsun”

16 Mayıs’ta Ankara MEB Şura Salonunda yaklaşık 1000 kişiyle buluşan gösteri, 18 Mayıs’ta İstanbul Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, 19 Mayıs’ta İstanbul Maslak UniqHall, 20 Mayıs’ta İzmir Suat Taşer Sahnesi ve 21 Mayıs’ta Denizli Merkezefendi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

19 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da İstanbul UniqHall’deki gösteriye pek çok şirket ve kurum, çalışanları ve öğrenciler için toplu bilet aldı. Ayrıca gösteri öncesi fuaye alanında “1919’un 100. Yılında 100 Gençten Atatürk’e Mektuplar” sergilenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.