1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni hedefi Devlet Bahçeli! Aklındaki strateji belli oldu 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni hedefi Devlet Bahçeli! Aklındaki strateji belli oldu 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni hedefi Devlet Bahçeli! Aklındaki strateji belli oldu 

Erdoğan ve Bahçeli, Millet İttifakı'nı dağıtmayı hedeflerken Kılıçdaroğlu, MHP planını devreye soktu. Bahçeli'yi hedefleyen Kılıçdaroglu'nun yeni çıkışının birkaç ayağı var. CHP'liler ve siyasi gözlemciler, Kılıçdaroglu'nun yeni çıkışını değerlendirdi. 

A+A-

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen pazartesi günü partisinin son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yardımcılarına sonbahar gibi erken seçim olabileceğini belirtti ve hazır olunmasını istedi.

Kılıçdaroğlu, bir gün sonra yani dün partisinin grup toplantısında erken seçime değinmedi ama iktidara yönelik sert eleştiriler yöneltti.

Eleştirileri içinde en dikkat çeken bölüm ise geçmişten farklı olarak bu sefer MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de hedef almasıydı.

Kılıçdaroğlu, yakın zamana kadar eleştirilerini daha çok Erdoğan'a ve AK Parti'ye yöneltirken Bahçeli ve MHP üst yönetimini mümkün olduğunca eleştirmekten kaçınıyordu.

Bir eleştiri olacaksa ya da MHP'ye cevap verilecek ise bunu daha çok parti kurmayları özellikle de Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç yapıyordu.

Kılıçdaroğlu ayrıca bugüne kadar Bahçeli'den ve MHP üst yönetiminden gelen şahsını hedef alan eleştirilere de ciddi karşılık vermemiş, polemikten kaçınmıştı.

Taa ki düne kadar.

Dünkü grup toplantısında Kılıçdaroğlu'nun geçmişten farklı olarak daha açık ifadelerle Bahçeli'yi eleştirdiği görüldü.

Grup toplantısında Bahçeli'yi ekonomi üzerinden eleştirdi

Milliyetçilere sıcak mesajlar gönderen Kılıçdaroğlu, buna karşın Bahçeli'ye yönelik şu sözleri sarf etti:

Ülke bu durumda. Ülke perişan ama kendisine milliyetçiyim diyen bir partinin genel başkanı onun da tek gündem konusu benim. Allah aşkına ben bütün ülkücülere seslenmek isterim. Esnafa, çiftçiye, emeklilere herkese seslenmek isterim.  Ya Allah rızası için bir gün ama bir gün Sayın Bahçeli'nin ya bu esnafın derdi nedir diye sorduğunu duydunuz mu? Duymadınız, duyamazsınız onun derdi biziz. Peki hadi esnafı unuttu diyelim. Bir güne bir gün Sayın Bahçeli'nin ya bu çiftçilerin derdi nedir diye bir soru sorduğunu duydunuz mu? Duyamazsınız, onun için esnaf, çiftçi hepsi hikaye. Onun tek bir arzusu var. Muhterem beyefendi orada nasıl kalacak, ben de altına halı olayım. Olmaz.

Tank palet fabrikasının özelleştirilmesi ve Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması olaylarından örnek vererek Bahçeli'nin bunlara da sessiz kaldığını öne süren Kılıçdaroğlu, gerçek milliyetçilerin ve vatanseverlerin kendileri olduğunu ileri sürdü.

CHP kulislerine göre Kılıçdaroğlu'nun Bahçeli çıkışı tesadüf değil

Grup toplantısının ardından Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışının nedenini araştırdık.

CHP kulislerine göre bu sadece bugüne özgü bir eleştiri değil, zamana yayılacak yeni bir stratejinin de parçası.

CHP kulislerinde konuşulanlara göre Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve MHP üst yönetimini bugüne kadar mümkün olduğu kadar birebir eleştirmeme siyasetini bir kenara bırakarak, Erdoğan ve AK Parti kadar olmasa bile daha fazla eleştirecek.

Bunu yaparken de MHP'nin tabanı olan milliyetçilere sıcak mesajlar verilerek, MHP üst yönetimi ile seçmeni ayrıştırılmaya çalışılacak.

Kılıçdaroğlu'nu bu siyaset değişikliğine iten nedenler ise şöyle sıralanıyor.

-Kılıçdaroğlu, çoğunluğu esnaf, çiftçi ve gençlerden oluşan MHP seçmeninin de ekonomik sıkıntılardan etkilendiğini düşünüyor. Bahçeli'nin bu sorunlara hiç değinmediği vurgusunu yaparak seçmenini partisinden koparamasa bile parti politikasına daha eleştirel gözle bakmalarını hedefliyor.

-Ekonomik sıkıntılardan ve diğer sorunlardan dolayı AK Parti'den kopan ama muhalefete yönelmek yerine MHP'ye kayan kesimlere de yaşanan sıkıntıların tek sorumlusunun AK Parti olmadığını MHP yönetiminin de olan bitenden sorumlu olduğunu söyleyerek oy kayışını muhalefete yönlendirmeyi amaçlıyor.

Bu nedenlerden dolayı önümüzdeki süreçlerde Kılıçdaroğlu'nun gündemdeki gelişmelere göre Bahçeli'yi hedef alan eleştirilerinin artacağı iddia edilmekte.

CHP kulislerinde konuşulan bu iddialara Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kılıçdaroğlu'nun nasıl bir yol izleyeceğini bilemeyeceğini ancak MHP'nin AK Parti'nin ortağı olmasından dolayı zaten parti yöneticileri olarak MHP'yi de eleştirdiklerini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum