1. YAZARLAR

  2. Sabri Arpaç

  3. Kazananı AKP olmayacak!
Sabri Arpaç

Sabri Arpaç

Kazananı AKP olmayacak!

A+A-

İki yıldan beri Man Adası Belgeleri kamuoyunda tartışıldı. AKP yetkilileri bu belgelerin sahte olduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtılar. Olayların tartışma konusu olduğu 2018 yılı başlarında CHP'nin başvurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı Halk Bankası Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'a belgelerin gerçek mi sahte mi olduğunu sordu. Savcılık kararı ile belgelerin gerçek olduğu anlaşıldı. Belgelerin sahte olmadığı ve gerçek olduğu anlaşıldıktan sonra Savcılık takipsizlik kararı verince belgelerin sahte olmadığı kesinleşti. Yani Sayın Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediği savcılık kararı ile de kesinleşmiş oldu.

MASAK, HAZİNE VE MALİYE SUSKUN!

Bu belgelerin Cumhuriyet Savcılığı kararı ile sahte olmadığı anlaşıldığına göre Devletin konu ile ilgili kurumları olan MASAK kara para aklama konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise vergi kayıp ve kaçakçılığı için hiçbir şey yapmadı.Gelinen noktada MAN Adasında kurulan şirketin halen faal olup olmadığı, burada elde edilen gelirlerin yıllar itibariyle vergi mevzuatımıza göre ödenip ödenmediği ile kambiyo mevzuatı açısından gerekli idari, cezai işlemlerin olup olmadığı araştırılamayacaktır.

Bu şirketin hisseleri  başkalarına devredilmişse bunun ne zaman yapıldığı da vergi mevzuatı bakımında incelenmesi gereği de yapılmamaktadır.

Bu belgeler Cumhuriyet Savcılığı tarafından gerçek olduğu araştırılıp açıklandığına göre; AKP yetkililerinin Sayın Kılıçdaroğlu'na yaptıkları hakaret ve suçlamaların da ayrı bir tazminat konusu olması gerekeceği de sayın CHP Sayın Genel Başkanı'nın takdirindedir.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, ''yargıda kritik birçok noktada halen FETÖ'cülerin'' olduğunu söyleyerek, "Bunları bilerek temizlemiyorlar çünkü biliyor ki ne isterlerse yaptıracaklar" diye açıklamalarda bulundu.

İstinaf mahkemesi tarafından usulden bozulan ve yeniden görülen 'Man Adası' davasında Mahkeme, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu  toplamda 359 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Daha önce de Kılıçdaroğlu'nun  197 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmişti. Şimdiye kadar olan anlatımlarımız adli ve mali hukuk konuları ile ilgiliydi. Oysa bu iş aslında siyasi.

Yani yerli ve milli olduğu iddiası ile siyaset arenasında boy gösterenlerin, halka; ''dövizlerinizi bozdurun'' talimat ve telkininde bulunanların samimiyetleri elbette ki  sorgulanması gerekecektir.

Sayın Kılıçdaroğlu ''sen yerli ve milli olduğunu söylüyorsun ama oğlun, kardeşin, enişten ve diğer yakınların vergi cenneti ve kara para aklayan MAN Adasında şirket kurup vergi kaçırıyorlar bu nasıl 'milli ve yerlilik' oluyor'' diyerek siyasi bir hamle yapmıştı.

Dava hala sonuçlanmadı. Bakalım Yargı nasıl sonuçlanacak! Bize göre bu davanın siyaseten kazananı AKP olmayacak!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.