1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Osman Erk

  3. İyot alımı tiroidi çoğaltıyor: Hipotiroidi nasıl bir hastalıktır?
Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

İyot alımı tiroidi çoğaltıyor: Hipotiroidi nasıl bir hastalıktır?

A+A-

Aşırı iyot alımının tiroidi çoğaltmakta ve tiroit hormonlarındaki en ufak dengesizlik diğer organ ve sistemlerin de çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Hastalara fazla patates, yumurta, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmemektedir.

Tiroit Hastalıkları Nelerdir?

Hipertiroidi, hipotiroidi ve guatrdır. Tiroit bezi anatomik olarak soluk borusu, yemek borusu ve sinirlerle komşu olduğu için aşırı büyüyen guatr durumlarında nefes darlığı, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı oluşabilir.

Guatr Nasıl Bir Hastalıktır?

Endemik guatr dünyada en sık görülen beslenme hastalığıdır. Vücudun fizyolojik günlük ihtiyacı olan 120-150 mikrogram iyot alınamaz ise tiroid bezinde birçok fonksiyonel ve gelişim bozukluğu ortaya çıkar ve tiroid bezi büyümek zorunda kalır. Boyun ön kısmında bir şişlik ve nadir olarak ağrı, boğazda baskı hissi, ses kısıklığıyla kendini gösterir. Bazen şişlik hasta yakınları tarafından fark edilir ve kendisinin bir şikayeti olmaz.

Tiroit Nodülü Tehlikeli midir?

Nodüller büyüyebilir, çok çalışır hale geçebilir ve %5 oranında da kanserleşebilir. Bu nedenle takibi son derece önemlidir.

Nasıl Teşhis Edilebilir?

Serbest T3, Serbest T4, Sensitif TSH, tiroid ultrasonografi tetkiki, tiroid sintigrafisi ve gerekirse ince iğne Aspirasyon biyopsi yöntemiyle tiroit hastalıklarına rahatça tanı konabilir.

Gebelikte Tiroit Nasıl Etkilenir?

Gebelikte metabolizma hızlandığı için çarpıntı, sıcaklık artışı ve damarlarda genişleme söz konusudur. Belirtiler hipertiroidiyi taklit edebilir. Gebelikte tiroit hormonlarının normal değerleri diğer insanlardan farklıdır.

Hipotiroidi Nasıl Bir Hastalıktır?

Hipotiroidi en sık tiroit fonksiyon bozukluğudur. Hipotiroidi tedavisi hasta ve hekimi en fazla tatmin eden tıbbın en başarılı olduğu alanlardan biridir. Tiroid hormonları ucuz, etkinliği yüksek ve güvenilir ilaçlardır. Hipotiroidiye bağlı bulgular tedaviyle ortadan kalkar.

Önceki ve Sonraki Yazılar