1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İYİ Partili Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası çıkışı!
İYİ Partili Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası çıkışı!

İYİ Partili Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası çıkışı!

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, ilginç bir iddiayı Meclis gündemine taşıdı. Yılmaz, Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınacağı iddiasını Meclis gündemine getirmesi dikkatleri çekti.

A+A-

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası çıkışı geldi. Merkez Bankası’nı itfaiye aracına benzeten Yılmaz, “İtfaiyenin hortumunu bağlayacağı kuyusu Türkiye Cumhuriyeti Hazines'idir, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi neredeyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da orada olmalıdır” dikkat çeken ifadeleri kullandı.

Gazeteduvar'da yer alan habere göre, Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda, 11’inci Kalkınma Planı üzerinde yaptığı konuşmada, kendisini arayan bazı kişilerin, “Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesinin sebeplerinden bir tanesi de Merkez Bankası’nı tekrar İstanbul’a taşımak için ortam oluşturmak” şeklinde duyumları aktarıp bunun doğruluğunu sorduklarını anlattı. “Bu duyumlar nereden çıkıyor?” diye soran Yılmaz, doğru ise bunun ekonomi üzerinde etkilerinin düşünülmesini istedi.

“Ülkeyi yönetmek üzere milletten yetki almış bir siyasi kadronun ülkenin herhangi bir kurumunu ülkenin herhangi bir yerinde konuşlandırma hakkı vardır, buna hiç kimsenin itirazı olmaz. Ama bu hakkı kullanmanın da bir ekonomik sonucu var” diyen Yılmaz, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıyabilirsiniz. Merkez Bankası herhangi bir kuruluş değildir, Merkez Bankası bir itfaiye aracıdır; bir finansal istikrarsızlık ortaya çıktığında, bir bankacılık sorunu ortaya çıktığında yangın söndürme aracıdır. Yangını söndürmek için suya ihtiyacınız var. İtfaiyenin hortumunu bağlayacağı kuyusu Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’dir, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi neredeyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da orada olmalıdır, kaldı ki bunu yapabilmeniz için de mevcut yasanın 1’inci maddesini değiştirmeniz gerekiyor. Orada diyor ki: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın idare merkezi Ankara’dır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.