İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs: Sessiz çoğunluğun sesi İYİ Parti'dir

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Parti adına yapmış olduğu konuşmada AKP'nin ekonomi politikalarını eleştirirken, "Kimsesizlerin kimsesi, sessiz çoğunluğun sesi İYİ Parti'dir" dedi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs: Sessiz çoğunluğun sesi İYİ Parti'dir

"Sessiz çoğunluğun sesi İYİ Parti'dir"

Konuşmasında “burnu havada siyaset” devrinin bittiğine vurgu yapan Milletvekili Hüseyin Örs, "Görüyoruz ki, AK Parti Grubuna mensup arkadaşlar "Her şeyi ben bilirim. En iyisini ben yaparım." havasında, muhalefetten gelen değişiklik önerilerini hiç dikkate almıyorlar.  Bunun sonucunda da sık sık kanunlarda değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz. Sizden talebimiz: "Benim dediğim dedik, çaldığım düdük." tavrınızdan vazgeçmenizdir çünkü öyle cakalı, burnu havada siyaset dönemi bitti arkadaşlar. Öyle "Ceketimi koyarsam seçtiririm." dönemi geçti. Çünkü biz halkın içerisindeyiz, halkın arasındayız. Sizler de halkın içinde olun, halkın arasına karışın. İktidara gelirken "Kimsesizlerin kimsesi olacağız." dediniz, "Mağdurun, sessiz çoğunluğun sesi olacağız." dediniz ama bugün TV'lerde, gazetelerde algılarla işi idare etmeye çalışıyorsunuz. Biz sahadayız, bugün sahada olan bir İYİ PARTİ var. Kimsesizlerin kimsesi İYİ Parti'dir, mağdurların sesi, sessiz çoğunluğun sesi İYİ Partidir" İfadelerini kullandı.

"NASIL OLACAK BU İŞ?" 

Esnafın zor durumda olduğunu, vergi yapılandırması ve SGK borçlarını ödeyemediğini söyleyen Örs, "Şu dönemde esnaf çok büyük sıkıntıda. On aydır dükkânı kapalı, siftah yapmamış, servis şoförü arabasının marşına basmamış, okul kantincisi mekânının tozunu almamış. Hâl böyleyken "Kapatan esnaf yok" demek iktidarın milletten ne kadar uzak olduğunun da bir göstergesidir. Esnafa 2020 sonunda vergi ve prim ödemeleri sonucu bir yapılandırma geldi, güzel ama yapılandırmaya göre, esnaf, vergisinin ilk taksitini Şubat'ın son günü ödemek zorundaydı. Hafta sonuna geldi, Mart'ın 1'ine denk düştü. Aylardır dükkânını açmayan ama bu sürede kirası, elektriği, doğal gaz faturasını da ödemek zorunda kalan esnaf yapılandırma taksitini neyle ödesin? Birçoğu da zaten ödeyemedi. Üstelik, yapılandırmaya göre ilk 2 taksitinden birini ödeyemeyen ya da diyelim ki bunları ödedi, sonraki taksitlerden üst üste 2 tanesini ödeyemeyenin yapılandırılması iptal ediliyor. SGK borçları için bu yapılandırmanın ilk taksiti de önümüzdeki 31 Mart’ta ödenecek. Eğri oturalım, doğru konuşalım. Nasıl olacak bu iş? Esnafımız nasıl yapacak? Neyle ödeyecek?" dedi.

"SIRF YAPTIM DEMEK İÇİN YAPILAN KİRA YARDIMI VAR" 

Konuşmasının devamında açıklanan kira desteklerinin yetersiz olduğunu söyleyen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, "Sırf bir şey yaptım" demek için yapılan bir kira yardımı meselesi var, o da bir ayrı konu. "Büyükşehirdeki esnafa ayda 750, diğer şehirlerdekine 500 TL kira yardımı veriyoruz." diye "Müjde! Müjde!" diyorsunuz. Gidin, bir esnafa sorun bakalım, ne kadar kira veriyor. Bir de bunu bir esnafa sorun. Orada da yine algı yapıyorsunuz çünkü bu 500 ve 750 TL'lik yardımı da her esnafa vermiyorsunuz. Kapalı iş yerlerinden kira stopajı alınmakta, gelirin olmaması dolayısıyla ödenemediği için de tahliye davaları açılmaktadır. İş yerlerinin camlarında asılı duran "kiralık veya satılık" ilanlarını ne zaman göreceksiniz? İş yerleri kapalı olduğu dönemde ortalama tüketime göre tahminen düzenlenen ve birçoğundan iş yerinin sahibinin de haberi olmadığı için ödenemeyen doğal gaz, su, elektrik faturaları için bir de açma, kapama ücreti alınıyor" diyerek AK Parti'nin ülkeyi algılarla yönetmeye çalıştığına vurgu yaptı. 

Örs konuşmasının sonunda esnafa bir "can suyu kredisi" verilmesini isteyerek “Esnafın feryadına kulak verin yaşanan sorunların acilen çözümü için, alınan son kararların ardından yeniden açılan iş yerlerinin çarkı çevirebilmeleri için esnafımıza faizsiz, bir yıl sonra ödemeli bir can suyu kredisi verilmelidir" dedi. 

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar