1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine büyük tepki! Türkiye'de kadınlar ayaklandı
İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine büyük tepki! Türkiye'de kadınlar ayaklandı

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine büyük tepki! Türkiye'de kadınlar ayaklandı

Kadınlar, yaşamları için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı ve AKP Geneşl Başkanı Racep Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmesine tepki olarak başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinde sokağa çıktı. Mücadele vurgusu yapan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

A+A-

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik tepkiler büyüyor. Kadınlar yaşamları için hayati öneme sahip sözleşmenin fehsedilmesine tepki göstermek için Türkiye'nin birçok yerinde sokağa çıktı.

İSTANBUL

Sözleşmenin feshedilmesine tepki gösteren kadınlar, Kadıköy'de bir araya geldi.

Yıllardır verdiğimiz mücadeleyi bir gecede silemeyeceksiniz. Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula!" sloganıyla eylemlerine başlayan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinde öldürülen kadınların kanı var. Biz bir kişinin lafıyla sözleşmeyi geri çektirmeyeceğiz. Hep birlikte mücadele ederek bu kararı geri çektireceğiz” dedi.

İZMİR

İzmir Alsancak’ta Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Alsancak İskele'sinde buluşan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yapılan açıklamada, “Biz Türkiye devleti halihazırda İstanbul Sözleşmesi’nin tarafıyken kanımızı donduran kadın ve LGBTİ+ cinayetlerine şahit olduk. İstanbul Sözleşmeni uygulamaktan aciz bu iktidar şimdi kadınların elindeki tek dayanak olan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı aldı. Bu kararla kadınların ve LGBTİ+ yaşam haklarına doğrudan saldırarak biz İstanbul Sözleşmesi için mücadele edenlere savaş açtı” denildi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de kadınlar, Kanatlı AVM önünde toplanarak sözleşmenin feshedilmesine tepki gösterdi.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada, "Kadına yönelik şiddet bu kadar artmışken, her gün kadın cinayeti işlenirken erkek şiddetini engellemek için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nin gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedilmesini kabul etmiyoruz" denildi.

“Anayasaya aykırı olan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu bir uluslararası insan hakları sözleşmesinin feshi yok hükmündedir” denilen açıklamada, “Kadınlar arkasından çekilmedikçe İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir! Kadın hareketinin yıllarca mücadele vererek kazındığı hakları gece yarısı baskınlarına, tek adamın dudakları arasından çıkan sözlerle teslim etmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

ANTALYA

Antalya'da kadınlar Attalos Meydanı'nda bir araya geldi. Yapılan açıklamada, "Hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz" denildi.

ORDU

Ordu'da kadınlar, "Katledilen tüm kadınlar isyanımızdır! İstanbul Sözleşmesi'ni değil cinayetleri engelle" diyerek tepkilerini dile getirdi.

GAZİANTEP

Gaziantep'te kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto etti. Gaziantep Demokratik Kadın Platformu, "Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz" vurgusunu yaptı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum