• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Doğan Medya'ya giren darbecilere müebbet

FETÖ'nün darbe girişiminde Doğan Medya Center'ın işgal edilip yayının kesilmesi ve çıkan olaylarda 1 kişinin şehit edilmesine ilişkin iddianame hazırlandı.

16 Mart 2017 Perşembe - 14:11

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, Bağcılar'daki Doğan Medya Center'ın işgal edilip televizyon yayınının kesilmesi ve çıkan olaylarda 1 kişinin şehit edilmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, 5'i rütbeli 19 şüphelinin üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Doğan Medya Center'ın işgali ve çıkan olaylarda bir vatandaşın şehit edilmesine ilişkin 3'ü tutuklu 19 şüpheli asker hakkında iddianame hazırlandı. Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından onaylanan iddianame, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 

İddianamede, tutuklu eski yüzbaşılar Erdal Şeker, Su¨leyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan ile astsubaylar Muhammet Orhan Kaya, Muhammet Çınar ve 14 er "şüpheli", şehit edilen Vedat Barceğci "maktul", olaylarda yaralanan 4 kişi "mağdur", Doğan TV, Doğan Müzik Yapım, Hürriyet Radyo, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım, Doğan Uydu Haberleşme Hizmetleri ile CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Ferhat Boratav'ın da aralarında bulunduğu 21 kişi "müşteki" sıfatıyla yer aldı.

Şüphelilerin "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan beşer yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Tek tek ayrı istenen cezalar

Şüpheli Süleyman Ahmet Kaya'nın, Vedat Barceğci'nin ölümü nedeniyle "kasten öldürme" suçundan müebbet ile "silahla tehdit", 9 kez uygulanmak üzere "kasten öldürmeye teşebbüs", "basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi" suçlarından 125 yıldan 215 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. 

İddianamede, şüpheli Mehmet Akif Aslan'ın "silahla tehdit", iki kez uygulanmak üzere "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 12 yıldan 39 yıla kadar, şüpheli Erdal Şeker'in "silahla tehdit" ve "basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi" suçlarından 4 yıldan 12,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Şüpheli 14 erin çeşitli suçlardan dörder yıldan 200'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, 2 şüpheli astsubay için başka bir ceza istenmedi.

Suçlamalar

İddianamede, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi ana darbe davasının sanıklarından eski Albay Ahmet Zeki Gerehan'ın, tutuklu şu¨pheliler yüzbaşılar Erdal Şeker, Su¨leyman Ahmet Kaya ve Mehmet Akif Aslan'a sıkıyönetim ilan edildiğini bildirerek, CNN Türk'ün binasının boşaltılması ve yayının kesilmesi emrini verdiği vurgulandı.

İddianamede, talimat doğrultusunda şüpheliler Kaya, Şeker ve Aslan ile şu¨pheli 14 erin helikoptere binerek, Doğan Medya Center'a intikale geçtikleri anlatılarak, helikopterde bulundukları sırada şu¨pheli yüzbaşıların, erlere şarjör takmaları, tu¨feğin kayışını ellerine dolamaları, eğer tu¨feklerini almak isteyen olursa çekinmeden vurmaları emrini verdikleri kaydedildi.

Şu¨pheli 3 erin, daha önce hiç görmedikleri, kendi birliklerinden olmayan ve emir komutası altında bulunmadıkları şu¨pheli yu¨zbaşılara darbe girişiminin tu¨m açıklığı ile ortaya çıktığı bir saat diliminde piyade tu¨feklerini teslim ettikleri belirtilen iddianamede, şu¨pheli astsubayların ise darbecilerden aldıkları talimat doğrultusunda emrinde bulunan askerleri (şüpheli erler) nizamiye bölgesine gu¨venlik amacıyla götu¨rdu¨ğu¨ ve burada mevzilendirdiği aktarıldı.

İddianamede, medya kuruluşuna yönelik eylemlerin, 1. Ordu Komutanlıgˆı'nda go¨rev yapan astsubay, uzman c¸avus¸ ve erler ile bu unsurları komuta etmek ic¸in Kara Harp Akademileri'nden kanunsuz bir s¸ekilde go¨revlendirilen subaylar tarafından gerc¸ekles¸tirildiği belirtildi.

Darbe girişiminde, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki toplantıların önemi

Darbe girişimi öncesi FETO¨/PDY bu¨nyesindeki "Yurtta Sulh Konseyi" olarak adlandırılan illegal olus¸um tarafından İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Hava Harp Okulu ve İstanbul 66. Mekanize Piyade Tugayı'nda görevlendirmelerle ilgili yapılan toplantılarla bunlara ilişkin kamera kayıtlarının değerlendirildiği iddianamede, Zırhlı Tugay Komutanlıgˆı'nın darbe kalkıs¸ması kapsamında tartıs¸masız bu¨yu¨k bir o¨neme haiz oldugˆu, burada yapılan planlamalar dogˆrultusunda, c¸ok sayıda askeri arac¸ ve personelin I·stanbul'un degˆis¸ik bo¨lgelerine sevk edildiği kaydedildi. İddianamede, Tugay Komutanlıgˆı'ndaki c¸ok sayıda zırhlı arac¸, tank, GZPT ve askeri kamyonların planlamalar dogˆrultusunda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Bogˆazic¸i Ko¨pru¨su¨, U¨sku¨dar C¸evik Kuvvet, Acıbadem, Fenerbahc¸e Ordu Evi, 1. Ordu Karargahı, Sabiha Go¨kc¸en Havalimanı, Maltepe Kenan Evren Kıs¸lası ve Kadıko¨y Go¨ztepe Ko¨pru¨su¨ gibi bo¨lgelere sevk edildikleri aktarıldı.

İddianamede, elde edilen go¨ru¨ntu¨ kayıtlarına go¨re, 13 Temmuz'da saat 19.00 sıralarında bas¸layarak, 14 Temmuz saat 01.30 sıralarına kadar devam eden sürede, gerek 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgˆı'nın kendi komuta kademesi gerekse I·stanbul'daki digˆer birlikler ve digˆer illerden gelen u¨st du¨zey ru¨tbeli personelin katıldıgˆı ve darbe faaliyetlerinin planlandıgˆı bir toplantının gerc¸ekles¸tirildigˆi belirtildi.

iddianamede, görev dağılımı yapılan şüphelilerin Doğan Medya Center'a girdikten sonra gerçekleştirdiği eylemler detaylı olarak anlatıldı.

Bas¸bakan Binali Yıldırım'ın canlı yayında telefon bağlantısıyla, "TSK ic¸erisindeki ku¨c¸u¨k bir azınlıgˆın kalkıs¸ma ic¸erisinde oldugˆu, emir komuta zinciri ic¸erisinde bir faaliyet olmadıgˆı, bu c¸ılgınlıgˆı yapanların bedelini o¨deyecekleri" ve 1.Ordu Komutanının da aynı şekilde, "so¨z konusu faaliyetin TSK tarafından desteklenen bir faaliyet olmadıgˆı" açıklamalarını yaptığı aktarılan iddianamede, "Bu ac¸ıklamalar ve WhatsApp grubundaki paylas¸ımlar dikkate alındığında, FETO¨ üyelerinin, devlet erkanının kararlı tutumu ,kalkıs¸manın TSK ic¸erisindeki ku¨c¸u¨k bir azınlık tarafından gerc¸ekles¸tirildigˆinin bildirilmesi, vatandas¸larımızın demokrasiye, milli iradeye ve u¨lkemize sahip c¸ıkmak ic¸in meydanlara davet edilmesi u¨zerine, darbe giris¸imine katılan s¸u¨phelilerin motivasyonunu sagˆlamak, halkımız u¨zerinde go¨rsel basın u¨zerinden s¸ok etkisi yaratmak amacıyla CNN Türk, Kanal D ve Hu¨rriyet binalarının is¸gal edilerek yayının kesilmesine karar verdiği anlaşılmıştır." denildi.

"Siz darbe yapıyorsunuz, bırakın biz de haberimizi yapalım" 

Anons üzerine bina ic¸erisindeki mu¨s¸tekiler Sedat Tanrıverdi ve Nazmi Yılmaz'ın kapıyı ac¸tığı, s¸u¨phelilerin müştekilere silah dogˆrultarak yere yatırdıkları, Yüzbaşı Kaya'nın erlere, 'Kıpırdarlarsa vurun' emri verdiği ve müştekilerin bina ic¸erisine go¨tu¨rüldüğü bilgisi verilen iddianamede, şunlar kaydedildi: 

"Su¨leyman Ahmet Kaya ve s¸u¨pheli erler, burada bina personeline, 'Herkes insin, inin, vururuz' diyerek bagˆırmıs¸lardır. S¸u¨pheliler en alt katta bulundugˆu sırada, Hu¨rriyet binasının u¨c¸u¨ncu¨ katında bulunan ve Hu¨rriyet Daily News Genel Yayın Yo¨netmeni olan mu¨s¸teki Mehmet Murat Yetkin telefon ile s¸u¨phelileri kameraya almaya bas¸lamıs¸tır. Bu durumu go¨ren s¸u¨pheliler, silahlarını mu¨s¸teki Yetkin'in bulundugˆu yere dogˆru c¸evirerek, c¸ekim yapmamasını so¨ylemis¸lerdir. S¸u¨pheliler bina personelini lobide toplamıs¸lar ve silahlarını u¨zerilerine dogˆrultmus¸lardır. Mu¨s¸teki Yetkin, Su¨leyman Ahmet Kaya'nın yanına gelerek, 'askerlerin silahlarını indirmelerini, kendilerinin gazeteci oldugˆunu, silahlarının olmadıgˆını, kimseye bir zarar veremeyeceklerini, buraya neden ve ne hakla geldiklerini' sormus¸tur. Kaya ise 'Darbe var yo¨netime el koyduk’ demis¸tir. Yetkin'in, 'ne hakla el koyduklarını, kimden emir aldığını' sorması u¨zerine Kaya, 'Bo¨yle emir aldım, kimden emir aldıgˆımın bir o¨nemi yok' s¸eklinde kars¸ılık vermis¸tir. Devamında s¸u¨pheli erlere de 'Haydi katları bos¸altın' s¸eklinde emir vermis¸tir.

Kesilmesi için Yetkin'e yayının nerede yapıldıgˆı sorulmuş, Yetkin de 'Burası gazete, burada yayın yapılmıyor, siz darbe yapıyorsunuz, bırakın biz de gazetemizi c¸ıkaralım, haberimizi yapalım' s¸eklinde cevap vermis¸tir. Kaya'nın, 'Hayır binayı bos¸altıyoruz' demesi üzerine de Yetkin, 'Cumhurbas¸kanı, Bas¸bakan ve komutanların, (hareketin emir komuta zinciri dıs¸ında oldugˆunu) söylediğini, kendisinin genc¸ oldugˆunu, kendisine ve meslegˆine yazık ettigˆini, yanındaki askerlerin de genc¸ oldugˆunu, ileride askerlerin kurtulabilecegˆini ancak kendisini burada yaktıgˆını' so¨ylemis¸tir. Bu diyalog sırasında s¸u¨pheli erler katlara c¸ıkarak, personeli lobiye indirmeye bas¸lamıs¸tır. S¸u¨pheli Kaya, yaptıgˆı telefon go¨ru¨s¸mesi sonrasında s¸u¨pheli erlere do¨nerek, 'Yanlıs¸ bir hareket go¨ru¨rseniz acımayın vurun' s¸eklinde emir vermis¸tir. Bu emir u¨zerine s¸u¨pheli erler silahlarını yeniden topladıkları personele dogˆrultmus¸lardır.

S¸u¨pheliler, personeli yemekhane bo¨lu¨mu¨nde bir odada yaklas¸ık on dakika tuttuktan sonra Yüzbaşı Kaya'nın emri u¨zerine bina dıs¸ına c¸ıkarmaya c¸alıs¸mıs¸lardır. S¸u¨pheli erler, Hu¨rriyet giris¸ kapısı o¨nu¨nde bekledikleri sırada gu¨venlik mu¨du¨ru¨ olarak go¨rev yapan ve bu as¸amaya kadar CNN Türk ve Kanal D binasında digˆer s¸u¨pheliler ile muhatap olan mu¨s¸teki Hu¨seyin Ulaş, Hu¨rriyet'te bulunan personelden haber alamayınca bina o¨nu¨ne gelmis¸tir. Mu¨s¸tekiyi go¨ren s¸u¨pheliler, 'Gel buraya, dur' s¸eklinde bagˆırmıs¸lardır. Ulaş'ın geriye do¨nmesi u¨zerine arkasından 2 el ates¸ ac¸mıs¸lardır ve Ulaş olay yerinden uzaklas¸arak, Hu¨rriyet binasında s¸u¨pheli askerlerin oldugˆunu polis ekiplerine bildirmis¸tir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Artvin''de heyelan! Ölü ve yaralılar var
Artvin''de heyelan! Ölü ve yaralılar var
Beşiktaş yeni sezon formalarını tanıttı...
Beşiktaş yeni sezon formalarını tanıttı...
Türkan Şoray, Cüneyt Arkın''ın tabutuna sarılarak hüngür hüngür ağladı
Türkan Şoray, Cüneyt Arkın''ın tabutuna sarılarak hüngür hüngür ağladı
Ümit Erdim: Seninle dalga geçmiştik hakkını helal et abla
Ümit Erdim: Seninle dalga geçmiştik hakkını helal et abla
Melik Gökçek''i kızdıracak şarkı: Bon bon Jelibon
Melik Gökçek''i kızdıracak şarkı: Bon bon Jelibon
Mansur Yavaş Ankara havası oynadı! Sosyal medya yıkıldı: Kıskananlar masaya çıkıp tepinebilir
Mansur Yavaş Ankara havası oynadı! Sosyal medya yıkıldı: Kıskananlar masaya çıkıp tepinebilir
Cüneyt Arkın’ın son rolündeki set görüntüleri ortaya çıktı
Cüneyt Arkın’ın son rolündeki set görüntüleri ortaya çıktı
Doktora diploma yırttıran olay!
Doktora diploma yırttıran olay!
Melih Gökçek''in ''jelibon bulundu'' sevinci!
Melih Gökçek''in ''jelibon bulundu'' sevinci!
Konya''da sığınmacı dehşeti: Suriyeliler, temizlik işçilerini darp etti!
Konya''da sığınmacı dehşeti: Suriyeliler, temizlik işçilerini darp etti!
Cüneyt Arkın''ın ''''Saraylar yapıyoruz niye yurt yapmıyoruz?'''' sözleri yeniden gündeme geldi
Cüneyt Arkın''ın ''''Saraylar yapıyoruz niye yurt yapmıyoruz?'''' sözleri yeniden gündeme geldi
Bahçeli Karl Marx diyemedi: Kars Marlks
Bahçeli Karl Marx diyemedi: Kars Marlks
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...