1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İktidarın değişen göçmen politikası Altındağ'a yansıdı: Tebligatlar gönderildi
İktidarın değişen göçmen politikası Altındağ'a yansıdı: Tebligatlar gönderildi

İktidarın değişen göçmen politikası Altındağ'a yansıdı: Tebligatlar gönderildi

Mala zarar verdiği için uyardığı Suriyeli göçmenler tarafından öldürülen 18 yaşındaki Emirhan Yalçın'dan sonra AKP iktidarı dikkat çeken bir adım attı. Emirhan Yalçın'ın yaşadığı bölgede çoğunlukla Suriyelilerin yaşadığı imarsız binalara yıkım tebligâtı gönderildi.

A+A-

Ankara Altındağ’da, ağustos ayında yaşanan ve Emirhan Yalçın adlı yurttaşın Suriyeli sığınmacılar tarafından öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı ve "Küçük Halep" olarak da adlandırılan Altındağ Ulubey’de, imarsız binalara yıkım tebligatı yapılmaya başlandı. Mahallelerdeki ruhsatsız-imarsız binaların tamamında ise Suriyeli sığınmacılar yaşıyor.

Suriyeli sığınmacıların Ankara’da yoğun olarak yaşadıkları yerlerden biri olan Önder Mahallesi’nde, 11 Ağustos’ta, bir parkta cinayet işlendi. Suriyeliler, kent mobilyasına zarar verdikleri için kendilerini uyaran Emirhan Yalçın’ı bıçaklayarak öldürmüş, arkadaşlarını ise yaralamıştı.

YIKIMLA BOŞALTILDI

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Altındağ’ın bu bölgesinde, Battalgazi ve Önder mahallelerinde, Suriyeliler “gettolaşmış” bir şekilde yaşıyordu. Özellikle Ulubey bölgesinde bir cadde sağlı sollu Suriyeli göçmenlerin dükkân ve işletmelerinden oluşuyordu.

Mahallede yıllardır imarsız binaların yıkımı gündeme gelmezken, geçen hafta hak sahiplerine yıkım noktasında tebligatlar yapılmaya başlandı.

Yolların genişletilmesi ve imarsız-ruhsatsız yapıların yıkılması gerekçesiyle hak sahiplerine tebligat yapıldı. Binada oturan hak sahibi ve kiracılara bir haftalık süre verildi, binaların boşaltılması istendi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İSTEDİ

Battalgazi ve Önder mahallelerinde bulunan ruhsatsız yapıların tamamında Suriyeliler oturuyor. Bu binaların yıkılması durumunda bölgedeki Suriyeli sığınmacı nüfusunun büyük oranda bölgeden çıkarılmış olacağına dikkat çekiliyor. Bu iki mahalledeki sığınmacıların ise en fazla üçte birinin ruhsatlı yapılarda oturduğu öğrenildi.

Altındağ Belediyesi yetkilileri, binaların yıkımına ilişkin girişimin kendilerine ait olmadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla hareket ettikleri bilgisini verdi. Yapılan tebligatların ardından iki mahalledeki bazı binaların yıkımı da gerçekleştirildi. Yıkımın önümüzdeki günlerde de süreceği, Suriyeli göçmenlerin “Küçük Halep” olarak adlandırdıkları bölgeden çıkmaya başladıkları da öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki Suriyeliler’in ikâmet kaydının bulunduğu illere gönderilmesini ve yeni göçmenlerin başkente kabul edilmemesi yönünde de karar almıştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.