1. HABERLER

  2. İki başlılığı ortadan kaldırmak
İki başlılığı ortadan kaldırmak

İki başlılığı ortadan kaldırmak

Sağlık Bakanı Akdağ, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin "Şimdi yaptığımız iki başlılığı ortadan kaldırmak. Hür irademizle cumhurbaşkanımızı seçmek. İstikrarlı cumhurbaşkanlığı dönemleriyle memleketin koşar adım yürümesini sağlamak" dedi.

A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ünye Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen "Sandık Başkanları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, herkese ulaşılarak sandığa gitme hususunda büyük bir hassasiyet göstereceklerini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 16 Nisan'da diktatörlüğün geleceğini iddia ettiğini belirten Akdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun partisi 1946'da ne yaptı, biliyor musunuz? Oyları açık arttırdı, gizli saydırdı. Nasıl? İyi demokrasi değil mi? Ve olmadı tabii. Sonra 1950'de millet 'yeter, söz milletindir' dedi. Demokrat Parti kuruldu, rahmetli Menderes arkadaşlarıyla iş başına geldi." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte "rejim sorunu var" dendiğini aktaran Akdağ, şöyle devam etti:

"Halbuki ortada bir rejim sorunu yok. Biz Cumhuriyeti kendimize yönetim biçimi olarak 1923'te seçmişiz, nokta. Şimdi yaptığımız nedir? Şimdi yaptığımız iki başlılığı ortadan kaldırmak. Kendi hür irademizle cumhurbaşkanımızı seçmek. Güçlü, istikrarlı cumhurbaşkanlığı dönemleriyle memleketin koşar adım yürümesini sağlamak. Meclisle Cumhurbaşkanlığı arasındaki ayrımı gerçekleştirmek. Çünkü Meclisin işi kanunları yapmak. Meclisin işi denetlemeyi yapmak. Cumhurbaşkanının işi de icra yapmak, hastaneler yapmak, yollar yapmak, dış münasebetleri ayarlamak, ekonomiyle ilgilenmek, eğitimi geliştirmek. Cumhurbaşkanı bunları yapacak. Kanunları Meclisimiz yapacak."

Bakan Akdağ, herkesin kendi işine odaklanması gerektiğini ve bunun en doğrusu olduğunu dile getirdi.

"Bugüne kadar olabildiğince hızlı adımlarla geldik"

Yeni cumhurbaşkanlığı sisteminin, Kılıçdaroğlu ile arkadaşlarının anlattığı gibi rejimle alakası olmadığını vurgulayan Akdağ, şunları ifade etti:

"Bizim işlerimizi kolaylaştıracak. Vatandaşa vereceğimiz hizmeti daha süratli bir biçimde vermemizi sağlayan bir sistem olacak. Biz bugüne kadar olabildiğince hızlı adımlarla geldik. Rabbim binlerce defa razı olsun. Bu milletin göz bebeği Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Karadeniz Otoyolunu da yaptık, hastanemizi de yaptık, şehir hastanelerimizi yapıyoruz. Her türlü hizmeti vatandaşlarımıza getirmeye devam ediyoruz ama gelin bir de bize sorun, ayağımızdaki prangaları sürüye sürüye neler çektik. İki senede yapacağımız işi 10 senede yaptırdılar bize. Bundan çok daha ileri gelirdik."

Bakan Akdağ, başından beri bu anayasayı değiştireceklerini söylediklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz bu darbe artığı anayasayı değiştireceğiz. Millet kendi anayasasını yapacak. Ne demişti yine bu Kılıçdaroğlu? 'Kansız anayasa olmaz.' Yine onların içinden birileri 'bir kurucu meclis olmadan anayasa olmaz.' Kim olacakmış kurucu meclis? Daha önce kim yapmış bu kurucu meclis işini Kurtuluş Savaşı'ndan sonra? Bizim anayasamız değişti. 60'da değişti, 80'de değişti. Kim oldu kurucu meclis? Darbe yapan askerler. Allah Allah. Darbe yapan askerler mi bize anayasayı yapacak? Yoksa bu aziz millet mi kendi anayasasını yapacak? Yeter artık, bitti o dönemler. O dönemlerin tarihte kaldığını, geçmişte kaldığını, acı hatıralar olarak kaldığını anlamayan bir FETÖ kalmıştı. Ona da 15 Temmuz'da öyle bir tokat giydirdiniz ki tokadın sesi Pensilvanya'dan çıktı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.