1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İBB Kanal İstanbul ÇED Raporu'nu yargıya taşıdı
İBB Kanal İstanbul ÇED Raporu'nu yargıya taşıdı

İBB Kanal İstanbul ÇED Raporu'nu yargıya taşıdı

AKP tarafından ortaya atılan ve kamuoyunda tartışılmaya devam edilen Kanal İstanbul projesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yeni bir hamle geldi. İBB, Kanal İstanbul Projesine ilişkin ÇED Olumlu Kararı hakkında yargı sürecini başlattı.

A+A-

 İBB İstanbul'un gündemini uzun bir süre daha meşgul edecek Kanal İstanbul projesine karşı harekete geçti. İBB avukatları, Kanal İstanbul Projesine ilişkin ÇED Olumlu Kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kanal İstanbul Projesine ilişkin ÇED Olumlu Kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Dava dilekçesinde, "İdari Yargı Uygulama Yasası'nın 27. Maddesi'nin 2. fıkrasında 'idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması ve uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararların birlikte gerçekleştiği hallerde yürütmenin durdurulmasına karar verileceği kuralı' yer almakta olup, açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararlara yol açacak olan dava konusu ÇED Olumlu Kararının öncelik ve ivedilikle yürütmesinin durdurulması da gerekir" denildi.

ÇED raporunun yasal düzenlemelere, planlama ve şehircilik ilke ve tekniklerine, kamu yararına, Anayasa ile Çevre ve İmar Mevzuatına, Uluslararası Sözleşmelere aykırı olduğuna dikkat çekilerek, uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararlara yol açacak olması nedeniyle dava açma zaruretinin doğduğu kaydedildi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.