1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hayır çıkarsa Türkiye rahat bir nefes alacak
Hayır çıkarsa Türkiye rahat bir nefes alacak

Hayır çıkarsa Türkiye rahat bir nefes alacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin, "Hayır çıkarsa 17 Nisan sabahı Türkiye rahat bir nefes alacak" dedi.

A+A-

Kılıçdaroğlu, Best FM'de konuk olduğu "Konuşan Türkiye" programında, Anayasa değişikliğiyle "sistem"in değil, "rejim"in değiştirilmek istendiğini savundu.

Mevcut sistemde milli iradenin kendisine verilen yetki kapsamında yasaları çıkardığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Yeni rejimde ise devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili düzenlemeleri Meclis değil bir kişi yapmış olacak. Şimdi buna karar vermemiz lazım; Bir kişi mi yapsın bunu yoksa Mecliste oturulsun, tartışılsın ortak akıl egemen mi olsun" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, değişiklikle 140 yıllık bir gelenekten vazgeçileceğini ileri sürerek, bunun halk nezdinde yeteri kadar tartışılmadığını, vatandaşın bunları yeteri kadar bilmediğini ifade etti.

"Halk oylamasında 'Evet' çıkması durumunda terörün biteceği"ne yönelik söylemleri hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"İyi de 15 yıldır yönetiyorsunuz, terörü bitirseydiniz. Yani sizin elinizden tutan mı vardı, size engel olan mı vardı? Yoktu. 'Efendim, istikrar olacak'. 15 yıldır tek parti. Parlamento'da çoğunluk var, bütün bakanlar onlara ait, istedikleri yasalar çıkıyor, istedikleri kararı alıyorlar, ekonomide istikrarın sağlanmamasının bu rejimle ne ilgisi var? Dolayısıyla bunların bütün ayrıntılarıyla açıklığıyla vatandaşa anlatılması lazım."

"BU YANLIŞ BİR YÖNTEM"

"İlk etapta 'hayır' bloğunda olanların tamamına '15 Temmuz'un yanındadır, terör örgütüyle yan yanadır' ifadeleri kullanıldı" denilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Yapılan anayasa değişikliğinin halka anlatılması gerekirken bu anayasa değişikliğini bütün boyutlarıyla halka anlatıp neden vatandaşın 'hayır' oyu kullanması gerektiğini ifade eden muhalefeti ya da kişileri, kurumları, sivil toplum örgütlerini 'terörist' diye ilan etmek aslında bir zaafın sonucudur. Yani 'Anlatamıyorum bir şey, vatandaşa neden 'evet' demesi gerektiğini söyleyemiyorum o zaman 'hayır' diyenleri suçlayalım'. Buradan yola çıktılar. Bu yanlış bir yol, yöntem. Biz söyledik. Anayasa değişikliği için vatandaş sandığa giderken düşünsün, kararını ona göre versin dolayısıyla 'evet' diyenin de 'hayır' diyenin de başımızın üzerinde yeri vardır, sonuçta hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Sonunda hepimiz huzur, barış içinde yaşamak istiyoruz. Böyle klasik birbirimizi suçlayarak bir anayasa değişikliği gerçekleştiremeyiz. Ayrıca şu çok önemlidir, anayasa metinleri birer toplumsal uzlaşma metinleridir. Eğer bu toplumun yarısı bu anayasaya 'evet', yarısı 'hayır' diyorsa bu anayasa değişikliği toplumu bölen bir anayasa değişikliğidir."

Halk oylamasında 'hayır' çıkması durumunda 17 Nisan sabahında Türkiye'yi neyin beklediğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Hayır çıkarsa 17 Nisan sabahı Türkiye rahat bir nefes alacak. Sayın Cumhurbaşkanı makamında oturacak, Sayın Binali Yıldırım başbakan olarak görevini sürdürecek, bakanların hepsi görevlerinin başında olacak, çalışacaklar, parlamento eskiden olduğu gibi hükümetin getirebileceği veya milletvekillerinin teklif edeceği yasa tasarılarını ve tekliflerini görüşecek dolayısıyla herhangi bir sorun olmayacak. Yani bugünkü sistem olduğu gibi yoluna devam edecek."

Kılıçdaroğlu, "Halk oylamasında 'hayır' çıkması durumunda Cumhurbaşkanı'nın istifası mı istenecek' gibi söylemlerin olduğunu anımsatarak, "Hayır. Bu da olmayacak. Neden? Cumhurbaşkanı'nı parlamento seçmedi ki... Halk seçti. Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı yine görevine, görev süresinin sonuna kadar devam edecek." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.