1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Osman Erk

  3. Güçlü bir vücut için güçlü bir bağırsak gerek!
Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

Güçlü bir vücut için güçlü bir bağırsak gerek!

A+A-

Güçlü bir vücut için bağırsağın güçlü olması, bağırsağınızı korumak için şeker, tuz ve undan uzak durulması gerekmektedir. Hipokrat'ın dediği gibi bütün hastalıklar bağırsaklardan başlar. Bağırsaklarda yoğun olan ve Enterik Sinir Sistemi (ESS) adı verilen özel sinir hücreleri bulunmaktadır. Bu nedenle ikinci beyin adı verilmektedir.

İnsülini Ortaya Çıkarır

Zararlı mikroorganizmaların sayı ve türlerinin artması; yararlı dost mikroorganizmaların sayı ve türlerinin azalması ise vücutta inflamasyon ve inflamasyondan kaynaklanan hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bağışıklık sisteminden kaynaklanan ve moleküller hücrelerdeki insülin reseptörlerini bloke ederek, insülin direncinin ortaya çıkmasını kolaylaştırır ve bu kısır döngü sürer gider.

Yağlar Büyük Tehlike

Trans yağ, glisemik indeksi yüksek karbonhidratlı gıdalar zararlı bakterilerin hakimiyetinin artmasına neden olur. GDO'lu ve tarım ilacı içeren besinler, şeker, tuz, un zararlıdır. Bol sebze ve meyveler tüketin.

Sindirim İyi Değilse Sağlık Kötüdür

Yenilen besinlerin kalitesi kadar, sindirim sisteminin bu besinleri nasıl işlediği de son derece önemlidir. Çiğneme özellikle sebze ve meyvelerin sindiriminde son derece önemlidir. Çünkü sebze ve meyvelerin hücre zarları sindirimi son derece güç olan selülozdan yapılmıştır. Hücre içindeki yararlı besinlerin açığa çıkması için bu selüloz zarların parçalanması gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar