1. HABERLER

  2. Gıda sektörü Ar-Ge ile katma değeri artıracak
Gıda sektörü Ar-Ge ile katma değeri artıracak

Gıda sektörü Ar-Ge ile katma değeri artıracak

EİB tarafından düzenlenen V. Uluslararası Gıda AR-GE Proje Pazarı gıda sektöründe katma değeri arttıracak ve Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak.

A+A-

Pınar BİÇER / Günboyu

Gıda sektöründe yenilikçi fikirlerin sanayi ve ihracatla buluşması ve katma değerli üretimi arttırmak için Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen V. Uluslararası Gıda AR-GE Proje Pazarı gıda sektöründe katma değeri arttıracak ve Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak. V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nın Finali İzmir Swissotel’de gerçekleştirdildi. Oylum Talu’nun moderatör olduğu oturumda Ege İhracatçı Birlikleri Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, gıda sektöründe Ar-Ge ile ilgili görüşlerini dile getirdiler. Ege İhracatçı Birlikleri Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, 417 proje başvurusu aldıklarını, 54 projenin sergilenmeye değer bulunduğunu, Liseli gençlerden de büyük ilgi gördüklerini ifade etti. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Seyyar konuşmasında katma değerli ürün ihracatı için hava kargonun önemine vurgu yaptı.

HEDEF 12-13 BİN TON

Gıda sektöründe katma değerli üretim için hava kargo ile gıda ürünlerinin ihraç pazarlarına ulaştırılmasının çok önemli olduğunu anlatan Seyyar, “Dünyanın en büyük kiraz, şeftali ve çekirdeksiz yaş üzüm üreticisiyiz ama bu ürünleri bizim 3’te 1’imiz kadar üreten ülkeler, 3 katı ihracat yapıyor. Şili, dünyanın her noktasına hava kargo ile her gün mal teslim ediyor. Biz de hava kargo ile ilgili 6 aydır görüşüyoruz. Hedef, ilk yıl için 12-13 bin ton yaş sebze meyveyi hava kargo ile taşımak” dedi. “Şili, dünyanın her noktasına hava kargo ile her gün mal teslim ediyor. 1 kilo kiraz 50 dolara satılıyor” diyen Seyyar, “Bu bir tarım kültürü. Biz geleneksel yöntemlerle yola çıktık. Artık yeni çeşitler deneniyor. Dünyanın en büyük şeftali üreticisiyiz ama konserve yapacak bir tane şeftalimiz yok. Hava kargo ile ilgili 6 aydır görüşüyoruz. Hedef, ilk yıl için 12-13 bin ton yaş sebze meyveyi hava kargo ile taşımak. Belki Türkiye’nin yankın gelecekte Türk Hava Yolları yolcu filosundaki büyüklük gibi kargo filosu olacak. Bütün enerjimizi buralara odakladık. İnovasyon, AR-GE, UR-GE, moda haftaları, tasarımlar gündeme geldiğinde başkanlar günü olarak hiçbir harcamaya ’hayır’demiyoruz” diye konuştu. EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de konuyla ilgili olarak, “Katma değerli üretimin artırılması gerekiyor. Yani bu; Türk kirazını 5 Euro’ya satmak yerine İtalyan kirazı gibi 11 Euro’ya satmak. Türk malı imajını daha yukarıya taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.