1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. George Orwell'in ülkesi: Türkiye
Fatih Ergin

Fatih Ergin

TÜRKÇE BAKIŞ

George Orwell'in ülkesi: Türkiye

A+A-

George Orwell, 1984 adlı romanında şöyle der; ''Parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.'' Türkiye, AKP döneminde bunu yaşamıyor mu? Büyük oranda tek tipleştirilen medya üzerinden gelişmelere göre fikirleri belirlenen ve korku ile güdülen bir toplum yapısı oluşturulmaya çalışıyor. Ve bu çalışma başarılı oluyor ki; dün Türklüğü ayaklar altına aldık diyen AKP, yerlilik ve millîlik söylemiyle oy devşirebiliyor. Sanki çözüm süreci denilen süreç bir başka partinin eseriymiş gibi, muhalefeti HDP ve PKK ile yan yana gösterebiliyorlar. FETÖ noktasında da aynı durum geçerli değil mi? BOP Eş Başkanlığı görevini açıkça ifade ve icra etmelerine rağmen, muhafazakâr hassasiyete sahip oyları kendilerinde topluyorlar. Dış politikada da farklı değiller. Mesela ABD ile kavga etmeleri de, ABD ile arayı düzeltmeleri de tribünlerde aynı etkiyi yapıyor. Ancak şurası da var; Orwell'in bahsettiği ''Parti'nin dünya görüşünü anlamayan insanlar"' topluluğunun ezici çoğunluğu, medya tarafından iktidarın hizmetine sunuldu. Yani devşirildi. Konjonktür değişse de, iktidar dün ak dediğine kara, kara dediğine ak dese de, medya tarafından beyinlere sürekli pompalanan propaganda ile insanların düşünmesine fırsat bırakılmadan algılar işgal edilerek iktidarın dümeni döndürülmeye devam ediliyor.

Orwell 1984'ü İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kaleme aldı. Distopik bir eğilimde ütopyaya sahip bu eserini kaleme alırken, romanının ileride herhangi bir ülkede gerçeğe dönüşebileceğine dair bir öngörüde bulundu mu bilmiyoruz ama Türkiye'de romanın sahneye konulduğu çok açık. Bir süredir yerlilik ve millîlik edebiyatı yapan iktidar, Makyavelizm'den, George Orwell'den feyiz alarak ayakta kalmayı başarıyor. Oysa bu yaklaşımların ne İslam ne de Türk kültürü ile alakası var. Bir diğer gariplik ise, bahsettiğimiz algı işgalinin bir önceki algı ya da algıları silmesi! İktidarın sicilindeki çözüm süreci, FETÖ, yolsuzluklar gibi kabahatler, sanki hiç olmamış gibi toplum hafızasından kazınmaya çalışılıyor. Bu konuda en önemli işlev görenlerden biri de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Milliyetçi olduğu iddiasındaki partisinin toplumun siyasi psikolojisindeki karşılığını kullanarak, AKP'ye verdiği beka ambalajlı destek ile iktidarın bozuk sicilinin unutturulma projesinde olmazsa olmaz konumda Bahçeli ve partisi bulunuyor.

Peki AKP iktidarı bozuk sicilini neden unutturmaya çalışıyor? İktidarda kalabilmek için mi? Küçük resimde evet diyebiliriz bu sorunun cevabına ama işin perde arkası daha farklı. Türkiye'nin tartışmalı bir referandum ile geçtiği başkanlık sistemi, federasyon sevdasının da bir yansıması. Nasıl ki referandumla tek adam rejimine geçilirken; demokrasi, millî irade propagandaları yapıldıysa, Türkiye eyaletlere bölünürken de vatanın ve milletin bölünmezliği vurguları yapılacak. İşte bu vurguların, insanlara kolayca dayatılması ve yutturulması için AKP'ye yapılan imaj düzeltmelerine şahit oluyoruz önemli bir süredir. Tekrar ediyorum, elbette aykırı sesler çıkacak, elbette PKK ile çözüm ortaklığı, PKK ve HDP'nin federasyon talebi hatırlatılacak ama Türkiye federasyon sistemine geçerse, milliyetçilik söylemleri içerisinde geçirilecek. Ulus devletin anahtarı, cumhurbaşkanına bir kararname ile eyaletler kurma yetkisi veren maddelerin de yer aldığı anayasa değişikliği ile ve ''millî beka ve huzurun temini'' söylemiyle AKP'ye teslim edilmedi mi?

George Orwell bir ülke, bir toplum ütopyasında bulundu, Türkiye özelinde haklı çıktı. Ben de, yakın geçmişimizde yaşanan gelişmeler ışığında bir siyasi kehanette bulunuyorum, umarım haklı çıkmam...  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.