1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fransız ve İspanyol diplomatlardan İmamoğlu'na tebrik ziyareti...
Fransız ve İspanyol diplomatlardan İmamoğlu'na tebrik ziyareti...

Fransız ve İspanyol diplomatlardan İmamoğlu'na tebrik ziyareti...

Fransa Büyükelçisi Charles Fries ile İspanya Büyükelçisi Juan Gonzalez-Barba, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tebrik ziyaretlerinde bulundu. Fransız ve İspanyol diplomatları ayrı ayrı kabul eden İmamoğlu, ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun gün içindeki ilk konukları, Fransa Büyükelçisi Charles Fries ve İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwlater oldu. İmamoğlu, kendisini tebrik etmeye gelen konuklarını Saraçhane'deki makam odasında ağırladı. Büyükelçi Fries, İBB Başkanı'na başarılar dileyip İstanbul ve Fransa arasında kuvvetli bağlar bulunduğunu vurguladı. Fries, "Beyoğlu'nda bulunan yerimizin 400 yıldan fazla bir tarihe sahip olduğunu bilirsiniz. İstanbul'da yaşayan 7 binden fazla Fransız vatandaşı mevcut. Fransa, İstanbul'un gelişimine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyor. Fransız şirketleri, Fransız turistleri İstanbul'a getirerek, ticaret yaparak, bu alışverişi devam ettirmekte kararlılar. Seçilmeniz Fransa'da da büyük yankı uyandırdı, basın yayın organlarında büyük yer buldu. Çok konuşuldu. Ayrıca Paris Büyükşehir Belediye Başkanı'nın sizi Paris'e davet ettiğini de ifade etmek isterim. Önceden Paris ve İstanbul arasında imzalanmış bir anlaşma vardı. Bu anlaşma belki devam ettirilebilir. Fransa, küresel ısınma konusunda son derece hassas. Bu sizin için de önemli bir konu, biliyorum. Bu önemli konuda İBB ve Fransa'daki Büyükşehir belediyeleri birlikte çalışarak, bu önemli meselenin üstesinden gelebilir diye düşünüyorum" diye konuştu.

67094561-479548192858861-3364411405246660608-n.jpg

"KÜRESEL ISINMA KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİNİ KUVVETLENDİRECEK POTANSİYELE SAHİBİZ"

Ziyaretlerinden dolayı Büyükelçi Fries ve Başkonsolos Buchwlater'a teşekkür eden İmamoğlu da şunları söyledi: "Seçim yoğunluğu ülkemizde çok uzun sürdü. Bir yandan dünyaya kapısının olabildiğince açık olmasını istediğimiz İstanbul'umuzun, sizler gibi çok kıymetli ülkelerimizin temsilcileriyle buluşmak, bizler için çok keyifli oluyor. Elbette bir yandan da görevlerimizi yerine getirerek yönetime hazırlık yapıyoruz. Başta Avrupa olmak üzere, dünyanın her ülkesiyle, bölgesiyle çok yoğun sıkı diyalog kuran, geçmişten bugüne tüm tarihi birikimini bütün ülkelerle paylaşan bir İstanbul olacağız. Fransa'yla yüzlerce yıllık bir ilişkimiz var. Özellikle Osmanlı döneminde başlayan ve sonrasında bu ilişkilerin devam ettiği süreçte, tarihsel ilişkiler olsun, kültürde, sanatta, edebiyatta Türkiye'yle Fransa'nın etkileşiminin kuvvetli bir ülke olduğunu bilen birisiyim.

Türkiye'nin bu önemli ilişkilerinin bu önemli süreçte en büyük lokomotifinin de İstanbul'la, Fransa'nın yerel yönetimleriyle kuracağı bağda, çok özel bir yer bulacaktır. Paris'in bu daveti de bizi memnun etmiştir. Zira seçim dönemi boyunca Başkan'ın bize olan ilgisini, mesajlarını çok yakinen takip ettim. Kendilerine teşekkürlerimizi iletmenizi isterim. İlk buluşmanın cazibesi Paris'e mi olur, İstanbul'a mı olur bilemiyorum ama inşallah aramızdaki görüşmeyle onu planlarız. Bundan sonraki ilişkilerde, küresel ısınma gibi bir hususta iş birliğimizi kuvvetlendirecek potansiyele sahibiz."

Fransız heyetin ardından İspanya Büyükelçisi Juan Gonzalez-Barba, İmamoğlu'nun konuğu oldu ve İBB Başkanı'na tebriklerini iletti.

1-044.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.