• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Fahrettin Koca: Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu hale getirilecek

Sağlık Bakanı Koca, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yenidoğanlara SMA taraması yapılması uygulamasının hayata geçirileceğini açıkladı. Buna göre, evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilecek.

Haber Giriş: 3 Aralık 2021 Cuma - 11:11
Son Güncelleme: 3 Aralık 2021 Cuma - 09:50
Takip Et
Fahrettin Koca: Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu hale getirilecek
+
Aa
-

Sağlık Bakanı Koca, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yenidoğanlara SMA taraması yapılması uygulamasının hayata geçirileceğini açıkladı. Buna göre, evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilecek.

SMA Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlilik öncesinde SMA taramasının zorunlu hale getirileceğini bildirdi. "Bugün nihai anlamda bir tedavisi olmayan ve kalıtım yoluyla ortaya çıkan SMA, önlem alınması mümkün bir hastalıktır" ifadelerini kullanan Koca, "Bu amaçla, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

Koca, şöyle devam etti:

"Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır. Ayrıca yeni doğan bebekler için, hastalıklar açısından yapılan genetik taramalara SMA hastalığı dâhil edilmiş durumdadır. Böylece, tedavinin etkili olduğu erken dönemde yakalama şansı ortaya çıkacaktır. Çalışma, ay sonuna dek uygulamaya konuyor."

TOPLANTIDAN ÇIKAN KARARLARI 5 MADDE HALİNDE AKTARDI

Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının sonuçlarını da beş madde halinde şöyle aktardı:

1. Spinal Musküler Atrofi hastalığının farklı tipleri için hastalığı modifiye eden tedavi seçenekleri mevcuttur. Ülkemizde SMA için karşılanmamış bir tedavi ihtiyacı bulunmamaktadır. 2017 yılından itibaren SMA Tip1, 2019’dan itibaren ise SMA Tip-2 ve Tip-3 hastalarda tedavi uygulanmaktadır. Nursinersen, risdiplam ve gen replasman tedavisi seçeneklerinin tamamı SMA Tip-1 hastalarında hastalığın ilk üç ayı içinde kullanıldığında benzer etkinlik gösterdiği bilimsel olarak ve gerçek hayat verileri ile ortaya konmuştur. Bu tedavilerin erken dönemde bir birlerine üstünlükleri gösterilmemiştir.

2. Sözünü ettiğim Nursinersen etkin maddeli ilacımız,tedavi rehberinde tanımlı tüm hastalarımız için kullanılmaya devam edecektir.

3. Bu ilacı kullanan hastalar için “tedavi almaya uygunluk” kriterlerinde hastaları zorlayan bazı kriterler kaldırılmıştır. Tedaviye erişim için standart kontrollere devam edilmesi son derece önemlidir.

4. Yapılacak yeni doğan taraması ile tespit edilen hastalar için uygun tedaviye derhal, en erken dönemde başlanacaktır.

5. Yeni doğan tarama programı ile birlikte tüm tedavi seçeneklerine erişim konusunda alt yapı çalışmaları son derece özverili şekilde sürdürülmektedir. En kısa sürede sağlık sistemine entegre edilecektir.

 

 

Etiketler
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.