1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Entübe basın
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Entübe basın

A+A-

Basının temel görevi, insanların çevresinde olup bitenleri gözlemleyerek, toplumu ilgilendiren gelişmeleri okuyucuya anlaşılır bir dille sunmaktır. Halkın; çevresinde, ülkede ve dünyada neler olup bittiğini bilme ihtiyacı vardır. Temelde il ve ilçeler olmak üzere, bölgesel konuları ele alan yerel basın, bilgilendirme görevini öncelikli olarak yerine getiren kitle iletişim aracıdır.

Ama daha da önemlisi yerel basın, demokratik süreçlerin ilk basamağı olan yerel yönetimlerin denetlenmesinde öncü sorumluluğa sahiptir. Yani, demokratik toplumlarda vazgeçilmez konumda bulunmaktadır.

Yükselen döviz kuruyla gazeteler adeta entübe oldu. İthal kâğıt nedeniyle gazeteler büyük bir çıkmaza girerken, başta yerel basın olmak üzere basın camiası aylardır toplanmayan Basın İlan Kurumu'nun acil olarak müdahalesini bekliyor.

Yükselen döviz kuruyla daha da derinleşen ithal kâğıt krizi gazeteleri çıkmaza doğru sürüklüyor. Bu durumdan en çok etkilenen ise yerel basın oldu.

Duruma acil müdahalesi gereken Basın İlan Kurumu'nda ise genel kurul toplanamıyor. 36 üyeden oluşan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nun 12 kişiden oluşan basın ve 12 kişiden oluşan tarafsız üye seçimleri yapıldığı halde hükümet üyesi 12 kişinin ataması yapılmadığı için genel kurul Mayıs ayından bu tarafa gerçekleşemiyor.

Bu sebeple de artan kâğıt ve döviz fiyatlarına rağmen Türkiye'de 1000 gazetenin beklediği resmi ilan tarifesi belirlenemiyor.

Basın İlan Kurumu'nun 2020 bütçesini çıkartamaması gazeteleri büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı.

Ulusal basınla birlikte yerel gazeteler de kağıt krizinden kaynaklı çok zor günler yaşıyor. Kağıt bulamadıklarını, çalışanların maaşlarını ödemekte zorlandıklarını yerel basın temsilcileri Basın İlan Kurumu'nu acilen tedbirler almasını bekliyor.  Gazete temsilcilerinin, BİK'in ilan tarifesini artırma, ilan alma kriterlerinde gevşeme, KDV'nin azaltılması ve hibe gibi talepleri var.

Yerel basın organlarının en büyük sorunu, kamu ve belediye yönetimlerinin baskısı altında olmaları, yaşamaları için basın ilan kurumunun ilanlarının 'hayati' önemde olması ve dolayısıyla 'her an bu ilanları keserim' diyebilen bir devlete karşı bağımsız durumda olamamaları, hatta memnun etme amaçlı yayın yapma durumunda kalmaları…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.