1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'dan Montrö çıkışı
Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'dan Montrö çıkışı

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'dan Montrö çıkışı

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'dan Montrö çıkışı geldi. Yaycı, “’Boğazlar üzerindeki egemenliğimiz Montrö ile bağlıdır’ sözünü bizim hasımlarımız dahi dile getirmemiştir" diye konuştu.

A+A-

104 emekli amiral tarafından yapılan, "Kanal İstanbul'un yapılması ve Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe yaratmaktadır" açıklamasının ardından Montrö Boğazlar Sözleşmesi yeniden gündeme geldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doçent Doktor, emekli Tümamiral Cihat Yaycı’dan uyarı geldi. Yaycı, “’Boğazlar üzerindeki egemenliğimiz Montrö ile bağlıdır’ sözünü bizim hasımlarımız dahi dile getirmemiştir. Bu anlaşma çok önemlidir. Ama bunları dillendirirken çok dikkatli olmak gerekir” uyarısında bulundu.

BAU DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, merkezin Twitter hesabı üzerinden “’Montrö bizim yumuşak karnımız, anlamıma gelecek ifadeler imzacı, bağıt devletlerden bir tanesinin (biri de Yunanistan) bize bunu tehdit olarak kullanmasının yolunu açabilir. Marmara Denizi ve Boğazlar bizim toprağımızdır. Montrö kalkarsa İç Su Rejimi uygulanır. O zaman tüm kurallar Türkiye tarafından konulur. Diğer devletlerin bunu bilmesi gerekir” dedi.

"BİZİ KİMSE TEHDİT ETMESİN"

Bildirinin yayınlanması öncesinde bir televizyon kanalında Cihat Yaycı’nın, Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi konusunda yaptığı açıklama da dikkat çekmişti.

Yaycı’nın söz konusu açıklaması şöyle:

"Kanal İstanbul, deniz hukuku açısından Montrö sözleşmesini etkilemez. Türkiye 1936'nın Türkiye'si değil artık. Türkiye orta ölçekli güçlü bir devlet. İstanbul Boğazı uluslararası bir boğaz değil. Marmara denizi iç su rejimine tabi Türk gölüdür. Montrö feshedilmeye kalkılırsa diğer ülkeler zarar eder.

Siz bir şeye benim yumuşak karnım şurası derseniz herkes buraya saldırır. Bizim yumuşak karnımız yok. Montrö bizim yumuşak karnımız değil. Bizi bununla kimse tehdit etmesin. Türkiye eski Türkiye değil. Çok güçlü devlet. Safsata var hikaye şu.. Diyor ki 'ABD batılılar Karadeniz'e girmek istiyorlar'. Karadeniz'de Montrö sözleşmesine göre bulundurabileceği kuvvet ve gün sayısının ancak %12'si %13'ü kullanılıyor şu an. Zaten daha fazlasını kullanırlar, ama kullanan yok." 

Kaynak: ANKA

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum