1. YAZARLAR

  2. Levent Bulut

  3. Diyanet'ten millete ekonomi dersi!..
Levent Bulut

Levent Bulut

Diyanet'ten millete ekonomi dersi!..

A+A-

179 bin personeli olan 2020 yılı için 11.5 milyar TL'lik ödenek ayrılan ve bütçeden aldığı pay ile birçok bakanlığı geride bırakan Diyanet, gelen sorular ve gündemdeki konulara göre fetva veriyor.

*

Kimi zaman bu fetvaları kamuoyunda günlerce tartışılıyor.

Hatırlarsanız "Haram parayla alınmış halı ya da yapımında haram kazanç olan camide namaz kılmanın mahzuru olmadığını" savunan Diyanet, "Haram parayla hac olur mu?" sorusuna "Pek uygun değildir ama hac geçerli olur." diye cevap vermişti.

*

Daha sonra çağa uyum sağlayan kurumun fetvası günümüz teknolojisine göre boşanma ve şans oyunları olmuştu. Erkeğin "telefon, faks, mektup, mesaj ve internetle de eşinden boşanabileceğini" açıklayan Diyanet, piyango için ise "Şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, idda, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha da yaygın olmaktadır." açıklamasında bulunmuştu.

*

O dönem bu fetvaları anlamadığım için Diyanet İşleri Başkanlığı'na köşemden şu soruları sormuştum:

Verdiğiniz fetvalara göre; haram parayla cami yaptırmakta bir mahzur yok ve hac caiz oluyorsa, piyangodan çıkan parayla bu işlerin yapılması da caiz oluyor değil mi?

Öyle ise haram para, helâle mi dönüşüyor?

Haram para iyi işlere harcanınca, aklanmış mı oluyor?

Hukukta kara para aklamak suçu var. Bu örnekte de dolaylı bir aklanma olmuyor mu?

*

Eğer erkek, telefon, faks, mektup, mesaj ve internetle de eşinden boşanabilirse, dinimize göre kadının iradesinin hiçbir önemi yok mu? Kadının evlilikte bir güvencesinin olması gerekmez mi?

Evet, cevap bekliyorum...

Cevap ver ey Diyanet...

*

Tahmin edeceğiniz gibi o günden bu yana hiçbir cevap gelmedi. Diyanet nedense israf, gösteriş, kibir, yolsuzluk, rüşvet gibi ayetlerle haram kılındığı kesin olan konulara değinmek yerine "Sigara haramdır." gibi tartışılan fetvalara imza atıyor. Meselâ; "Kurslarda bir tuğlası olana cennette bir ev verileceğini" söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Türkiye'de 2 bine yakın yatılı Kur'ân kursu olduğunu belirterek, "Kur'ân kurslarımızın bulunduğu yerlere biz ne diyoruz biliyor musunuz? Şeytandan korunmuş bölgeler." sözleri de çok tartışılmıştı. Bu konuya "Şeytana gerek yok, insan var!" başlıklı makalemde temas etmiştim.

*

İşte bu tartışmalara son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı "Aile" dergisinde vatandaşlara verilen "pratik bilgi" eklendi. Tasarruflu pazar alışverişi konusunda püf noktaları veren dergi, "Tüm pazarı gezip fiyatları öğrenin", "Ucuza almak için akşam saatlerini bekleyin", "Kaliteli ve ucuza almak için de aynı pazarcıdan alışveriş yapın" gibi tavsiyelerde bulundu.

*

Neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumun dergisinde kısaca galiba şöyle demek istiyorlar;

Fiyatlar pahalıysa, alım gücün düştüyse ekonomiyi suçlama... Zira sen işi bilmiyorsun...

Zaten işsizsindir önce akşama kadar bekle. Sonra pazar toplanmaya başlayana kadar bütün pazarı gez. Böylece gözün gönlün doysun.

Pazarcı, ürünler elde kalacak satamayacağım korkusu yaşamaya başladığında da bu korkusundan faydalan.

Ve bu işi yaparken de sürekli aynı pazarcıdan al ki, elde kalan iyi malları sana, çürükleri başka bir din kardeşine kalsın.

*

Nasıl bir ülke olduk ya...

Bir din kurumuna ait dergide ekonomi dersi veriyorlar. Üstelik verdikleri tavsiyeleri de geçersiz. Zira herkes akşam pazarına gitse zaten kimse ucuz alamaz, aksine rağbet olduğu için ederini ya da daha fazlasını vererek alır.

Ama bunların olmasına şaşırmıyorum artık. Sorgulamayan, okumayan toplumlar için ne diyelim...

Elemtere fiş kem gözlere şiş...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.