1. YAZARLAR

  2. Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

  3. Dayanışma ruhunu dinamitlemek
Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Dayanışma ruhunu dinamitlemek

A+A-

Son söyleyeceğimi ilk başta söyleyeyim belediyelerin yardım kampanyalarını yasaklamak, engellemek ya da sabote etmek akla, izana, insafa ve vicdana aykırıdır; açıkça dayanışma ruhunu dinamitlemektir!

Yasaklar, yolsuzluk ve yolsuzluğu ortadan kaldıracağız taahhüdü ile iktidara gelen AKP ne yazık ki bugün düştüğü durumun idrakinde değildir.

Biliyoruz ki bu salgın özellikle yoksul kesimleri derinden etkileyecek, ilk onlar işsiz ve gelirsiz kalacak. Büyük kentlerde yaşayan milyonlarca kişinin işsiz ve gelirsiz kalması, kent yoksulluğunu patlatacak milyonlarca aç, biilaç insan derdine derman arayacaktır. Belediyelerin bu derde derman olma çabası bir tercih değil, anayasamızda yazan sosyal devletin açık bir gereğidir, insanidir, vicdanidir, bir iyilik ve bir dayanışma hareketidir.

Siyasi hesaplar peşinde koşanların bu iyilik hareketini sabote ve dayanışma çabasını berhava etmesi akla, izana ve mantığa tamamı ile aykırıdır!

İşin hukuki kısmına gelince; 5393 sayılı Belediyeler Kanununun 59/g maddesinde ise, bağış belediye gelirleri arasında sayılmıştır.

5393 sayılı Kanunun "Belediyelerin yetki ve imtiyazı" başlıklı 15/i maddesinde, "Bağış kabul etmek" ve "Belediye Başkanının görev ve yetkileri" başlıklı 38/l maddesinde ise "Şartsız bağışları kabul etmek" düzenlemeleri yapılmıştır.

Bağış konusunda, belediye kanunları özel kanun niteliğindedir.

Özetle, toplum sağlığını ilgilendiren bu çok ciddi bir salgın hastalıkla topyekûn mücadele, belediyenin de asli görevleri arasındadır ve belediyelerin bağış alma ve belediye başkanlarının bağış kabul etme yetkisi vardır!

Diğer yandan anayasa ile düzenlenen temel hak ve özgürlüklere uygun olarak 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile yasal sınırlar içinde herkesin kendi malvarlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf hakkı bulunduğu güvence altına alınmıştır. Anayasamıza göre vatandaşlarımız bağış yapmakta özgürdürler!

Bu zor günlerde tüm insanlarımız ve tüm kurumlarımız eşgüdümlü bir dayanışma içinde olmalıdırlar, mevzuat hazretlerinin himayesine sığınarak bu dayanışma çabalarını engellemek ve yasaklamak kabul edilemez, bu açıkça art niyetli ve siyasi bir tavırdır.

Ayrıca belediyelerin bütün hesapları devlet ve yargı denetimindedir, bu hesaplara yatan her kuruş para Maliye ve İçişleri Bakanlığının müfettişleri tarafından denetlenmektedir, yani çuvala atılan bir nakit bağış değildir; kim bağışlamış, kim nereye harcamış takip etmek ve varsa bir yanlış hesap sormak son derecede kolaydır.

Dahası bu yardım kampanyasının kime ne zararı olabilir? Belediyelerin bu dayanışmacı hareketi hangi sakıncaları taşıyabilir? Eğer siz siyasi bir hesap peşinde değilseniz bu iyilik girişimini niye ve hangi gerekçe ile engelliyorsunuz?

AKP iktidara gelirken yerel yönetimleri güçlendirmekten, belediyeleri özgürleştirmekten bahsediyordu, oysa gücü ele geçirdikten sonra merkezî otoriteyi tahkim etmekten, ben devletim gerekçesi ile, mevzuata sığınarak kendi dışındaki bütün güçleri pasifize etmekten kaçınmamaya başladı.

Ben herkesi akla, mantığa, vicdana ve izana davet ediyorum, eğer gün birlik, beraberlik ve dayanışma günüyse kimse kimseyi siyasi hesaplar ile sabote etmeye iyilik girişimlerini dinamitlemeye kalkışmasın!

Önümüzde çok büyük biyolojik ve ekonomik sorunlar var, bu iki ayaklı sorunun yol açacağı toplumsal ve siyasi sonuçları kontrol altında tutabilmek için dayanışmacı ve eşgüdümlü hareket etmeye ihtiyacımız var, burada siyasi hesap gütmemeli, fırsatçı davranmamalı, Makyavelist eylemlerde bulunmamalıyız.

Velev ki mevzuattan kaynaklanan bir sorun var konuşur çözersin, bunu yapmak çok mu zor?

Bakın bu tip işler en büyük zararı iktidara verecektir! Hiçbir şekilde yardım bekleyen ya da yardım yapan vatandaşa bu işi anlatamazsınız!

Açıkçası iktidar sahiplerinin sağduyulu davranmasını, parti ayrımı yapmadan, belediyelerin başlattığı yardım kampanyalarına katılıp destek vermesini ve siyasetten arî bir dayanışma örneği göstermesini beklerdik...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.