• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında karar

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Zaman gazetesine verdiği röportajda Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada "durma kararı" verildi.

Haber Giriş: 8 Nisan 2021 Perşembe - 15:01
Son Güncelleme: 8 Nisan 2021 Perşembe - 15:00
Takip Et
'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında karar
+
Aa
-

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, 2015 yılında kapatılan Zaman gazetesine verdiği röportajda Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada "durma kararı" verildi.

Mahkeme, sanığın milletvekili olduğunu ve milletvekilinin meclis kararı olmadıkça yargılanamayacağına ilişkin Anayasa'nın 83. maddesini kararında gerekçe olarak belirtti.

Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan savcı, 1 Aralık 2020 tarihinde meslektaşı tarafından verilen mütalaaya katıldığını ve tekrar ettiğini belirtti.

Mütalaada, suç tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olan Sezgin Tanrıkulu'nun 1 Haziran 2015 tarihinde Zaman gazetesine verdiği röportajda Cumhurbaşkanı'na karşı hakaret içeren sözleri sarf ettiği sabit görüldüğünden 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar cezalandırılması talep edildi.

Söz alan Tanrıkulu, "Burada Anayasal ön sorun yönündeki beyanlarımızı tekrarlıyoruz. Bu nedenle esasa ilişkin savunma yapmayacağım. Duruşmada iddia makamını temsilen ayrıca bir değerlendirme yapılmasını beklerdim. Önceki beyanlarımı ve savunmalarımı bu manada tekrar ediyorum" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ise şikâyetlerinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Son sözü sorulan sanık Tanrıkulu, "Durma kararı verilmesini isteriz" dedi.

ANAYASAYA DEĞİNİLDİ

Mahkeme kararında, Sezgin Tanrıkulu hakkında olay tarihinde Cumhurbaşkanı'na yönelik hakaret ettiği iddiasıyla yargılanması yönünde izin verildiğini ve başlanılan yargılama sürecinde sanığın yapılan genel seçim sonrası milletvekili sıfatıyla TBMM'de vekil olarak göreve başladığını belirtti.

Mahkeme, Anayasa'nın 83/2-3 maddesi kapsamında milletvekilliğinin yasal düzenlemeler karşısında sürdüğü aşama içerisinde hakkında yargılama yapılmasının olanaklı bulunmadığını, Anayasal düzenleme çerçevesinde milletvekilliğinin düşmesi veya yargılama konusunda TBMM'ce dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verilmesinin yasal düzenlemenin ve Anayasa'nın amir hükümlerinin doğal neticesi olduğunu kararında ifade etti.

YARGILAMADA DURMA KARARI VERİLDİ

Mahkeme, Sezgin Tanrıkulu hakkında başlanılan yargılamanın Anayasa'nın 'Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili, meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz' maddesi gereğince durmasına karar verdi.

Kaynak: DHA

 

 

Etiketler
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.