1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken Pakistanlı vekiller masalara vurdu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken Pakistanlı vekiller masalara vurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken Pakistanlı vekiller masalara vurdu!

Pakistan Parlamentosu'nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri dinleyiciler tarafından masaya vurulmak suretiyle sık sık kesildi. Bu hareketin Pakistan kültüründe alkışlamak anlamına geldiği öğrenildi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Parlamentosunda gerçekleştirilen Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye ile Pakistan arasındaki tarihi dostluktan bahsettiği esnada Pakistanlı vekillerin zaman zaman masalara vurduğu görüldü.

Türk kültüründe protesto anlamına gelen ellerini masaya vurma hareketi, Pakistan'da alkışlamak anlamına geldiği belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan sözler şöyleydi:

"BİZ ŞU ANDA KENDİ EVİMİZDEYİZ"

Biz burada, Pakistan'da, kendimizi asla yabancı gibi görmüyoruz. Biz şu anda kendi evimizdeyiz. Asya'nın en önemli buluşma noktalarından birinde, İslam dünyasının mümbit coğrafyasında kendimizi evimizde hissediyoruz. Türkiye ile Pakistan arasındaki kardeşlik bağları, dünyada pek az ülkeye ve millete nasip olur. Bugün gıptayla bakılan Türkiye-Pakistan kardeşliği, tarihin güçlendirdiği, tarihi olayların pekiştirdiği hakiki bir kardeşliktir.

Çağatay Türklerinden Babürler, bugünkü Pakistan'ın da dâhil olduğu bölgenin önemli bir kısmını yaklaşık 350 yıl yönetmiş ve ortak tarihimizde derin izler bırakmıştır. Cumhurbaşkanlığı Forsumuzda yer alan ve tarihte kurduğumuz devletleri temsil eden 16 yıldızdan ikisi Babürler ve Gaznelilerdir. Urdu edebiyatının kutuplarından biri olan şair Mirza Esedullah Han Galib, Hilafet Hareketi'nin öncüleri Cevher kardeşler, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı ordusuna yardım için gelen Abdurrahman Peşaveri gibi isimler, ortak tarihimizin altın halkalarından sadece birkaçıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.