• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Cumhur İttifakı ortağından şoke eden anayasa açıklaması

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı İshak Sağlam’dan, Anayasa’nın ilk dört partisi ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Sağlam, Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilebileceğini ifade ederek, "Beyaz bir sayfaya Bismillahirrahmanirrahim yazıp, yeni bir giriş yapmak gerekir” dedi.

Haber Giriş: 27 Mart 2021 Cumartesi - 11:00
Son Güncelleme: 27 Mart 2021 Cumartesi - 10:45
Takip Et
Cumhur İttifakı ortağından şoke eden anayasa açıklaması
+
Aa
-

2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı olan HÜDA-PAR’ın genel başkanı Sağlam, Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilebileceğini ifade ederek, “5 darbeci general yazıyor biz de bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz. ‘Bunu eleştiremezsiniz, değiştiremezsiniz, değiştirilmesini teklif dahi edemezsiniz’ düşüncesi akla ve mantığa uygun değil” dedi.

"YENİ BİR GİRİŞ YAPMAK GEREKİR"

Kanal 42 Televizyonu’nda yayınlanan Sümen Altı programında gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül’ün sorularını yanıtlayan Sağlam, “Türkiye, 5 darbeci askerin oluşturduğu anayasadan kurtulmalıdır. Beyaz bir sayfaya Bismillahirrahmanirrahim yazıp, yeni bir giriş yapmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Anayasa tartışmalarına ilişkin görüşünü açıklayan HÜDA-PAR liderinin sözleri şöyle: “5 darbeci general yazıyor biz de bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz. ‘Bunu eleştiremezsiniz, değiştiremezsiniz, değiştirilmesini teklif dahi edemezsiniz’ düşüncesi akla ve mantığa uygun değil. İzah edilebilir bir şey değil bu. Bu konuda biz çok netiz. 5 generalin bize dayattığı sözleri, kutsal metin haline getiriyoruz. Dokunulamaz olarak kabul etmek, gelecek nesillere ihanettir. ‘Asla dokunulamaz’ diye bir hükümle gelecek nesli ipotek altına almayı doğru bulmuyorum. Eğer yeni bir anayasa yapılacaksa ‘Değiştirilemez’ maddesinin gündeme gelmesi de teknik olarak mümkün değildir.”

ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ

Anayasa'nın ilk üç maddesinde devletin şekli, cumhuriyetin nitelikleri ile dil bayrak, başkent ve milli marş yer alıyor.

4. maddede ise “Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” deniliyor.

Maddeler şöyle:

“I. Devletin şekli

MADDE 1.

Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2.

Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3.

Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı "İstiklal Marşı"dır.

Başkenti Ankara'dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4.

Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.”

 

Etiketler
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.