Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Covid-19

A+A-

2016'da BBC'ye konuşan dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking, "Dünyada bir yıl içinde bir küresel felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin, 10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir" demişti. Stephen Hawking, gelecek bin yıllık süre içinde, uzayda koloniler kurulamaması halinde, insanlığın bir "kıyamet günü virüsüyle" yok olmasının çok mümkün olduğunu da ifade etmiş, doğal, ya da yapay yollar ile ortaya çıkabilecek bir virüs salgınının insanlık için çok büyük bir tehdit olduğunu vurgulamıştı.

Hepimizin bildiği gibi insanlık tarihine bir çok salgın hastalık damgasını vurmuştur. Çok geniş insan popülasyonları bağışıklık sistemlerinin tanımadığı, savunmasız oldukları çiçek, veba, grip, tifo, kolera, sıtma ve benzeri salgın hastalıklar yüzünden ya yok olmuş, yahut da yok olmanın eşiğine gelmişlerdir.

Bugün sahip olduğumuz ulaşım teknolojisi yüzünden bir salgının saatler içinde kıtalar arasında yayılması bile son derecede mümkündür!

İnsanlık salgın hastalıklara karşı bilim ve teknolojisini kullanarak hep birlikte etkin mücadele edecek yol ve yöntemleri geliştirmelidir.

Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü bu yeni tip corona virüs salgınını durdurabilmek için çabalamaktadır, ne yazık ki etkin bir aşı ve tedavi için daha epey bir zamana ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, corona virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere "mümkün olabildiğince agresif" mücadele vermesi çağrısında bulundu ve virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da ancak 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, "Bu yüzden bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" ifadesini kullandı.

Direktör  Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında Çin'de çıkan yeni tip corona virüse "Covid-19" adının verildiğini de duyurdu. İsimlendirme Co - corona, Vi - virüs ve D - İngilizce hastalık anlamına gelen "disease" kelimeleri kullanılarak yapıldı

"Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık" diye konuşan Direktör Ghebreyesus, virüse yeni isim verilmesinin "yanlış veya damgalayıcı" olabilecek diğer adların kullanılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguladı. Bilindiği üzere bir süredir bilim insanları Dünya Sağlık Örgütü'ne corona virüs hakkında "karışıklık ve damgalanmadan" kaçınmak için resmi bir isim verme çağrısında bulunuyordu.

Bundan önce ki salgınlara "İspanyol Gribi", "domuz gribi" ya da "kuş gribi" gibi isimler verilmesi bir canlı türü, ya da bir halka karşı korku ve tepki oluşturabiliyor, yahut da bir coğrafi bölgenin marka değerini düşürebiliyordu.

Salgın ile ilgili gelen son bilgilere göre Çin'de Covid-19 salgını nedeniyle can kaybı 1114'e, teyit edilen vaka sayısı ise bugüne dek tespit edilebilen vaka sayısı 45 bin 171'e yükseldi.  6 bin 216 kişinin sağlık durumunun kritik olduğu ifade ediliyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından, Covid-19 virüsü bulaştığı şüpheli olan kişi sayısı 16 bin, virüs bulaşan kişilerle temas ettiği gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı 185 bin 37 olarak açıklandı. Salgına yakalanan hastaların 4 bin 794'ünün ise iyileştiği öğrenildi.

Bu salgının dünya ekonomisini nasıl etkileyeceği dikkatle izleniyor, bu çerçevede FED Başkanı Jerome Powell Kongre'deki sunumunda corona virüsün Çin ve küresel ekonomiye etkilerini yakından takip ettiklerini bildirdi.

Küresel bir seyahat yasağı getirilip getirilmeyeceği tamamen bu salgının yayılma hızına bağlıdır, salgın hızla yayılırsa böyle bir yasak getirilmesi kaçınılmaz olabilir ve bu da küresel ekonomiyi oldukça derinden etkiler. Türkiye'nin de başta turizm ve havacılık  sektörü olmak üzere olumsuz olarak etkilenmesi kaçınılmazdır. Salgın korkusu ile Çin mallarına karşı talebin düşmesi yahut da Çin tedarik zincirinin aksaması ise Türk ihracatçıları için bir fırsat olabilir. İktidarın gelişmeleri son derecede büyük bir dikkatle izlemesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.