1. YAZARLAR

  2. Alanur ÖZALP

  3. Çocuklarda sünnet
Alanur ÖZALP

Alanur ÖZALP

Çocuklarda sünnet

A+A-

Sünnet ettirmenin ideal yaşı 6 yaş ve civarıdır. Çocuklarımızı 6 yaş altında da sünnet ettirebilirsiniz. Genel olarak 6-7 yaş üzerine çıkmamaya gayret gösterin. Çocuklar 7 yaş üzerine çıktıklarında daha fazla korku geliştirebiliyorlar. Bu konu ile ilgili daha fazla korku ve deneyim sahibi oluyorlar. Onların bu tür korkulardan daha fazla etkilenmemeleri için en önemli merkez noktası sizsiniz. Eğer siz sinirli, gergin, sıkıntılı iseniz onlar bu durumdan etkileneceklerdir. Bu etkilenme korkuya dönüşecektir. Ailede annenin tepkisi çok önemlidir. Onun rahat kendinden emin ve huzurlu olması çocuğu rahatlatacaktır. Bazen aileler düğün hazırlıklarına kendilerini o kadar kaptırırlar ki çocuğun heyecanını, korkusunu, sıkıntısını göremezler. Burada en önemli olan çocuğun korkusu, kaygısı, endişesidir. Bu endişeyi fark edip bu endişeyle ilgili çocuğu rahatlatmak gereklidir. Bu rahatlatma zamanında yapılmazsa çocuğun var olan korkusu daha fazla artabilecektir. Bu konuda korku çok yoğunlaştıkça bu konuyla ilgili psikolojik destek istenebilir.

Hediyeleri dengeleyin

Sünnet konusundaki ikinci zorluk ise ailede iki çocuk varsa ve diğeri kız çocuksa bu defa da sünnet için gelen hediyelerden, yapılan şenliklerden, düğünlerden etkilenebilmektedirler. Kız çocuk bu durumdan etkilenmekte, etkilenmesinin sonucunda da sünnet olan çocuğu üzecek konuşmalar, davranışlar yapabilmektedir. Hem bu durumu engellemek hem de çocuklar arasında ayrım olmamasını sağlayabilmek için dikkatli davranılmalı diğer çocuğa bu durum izah edilmeli ona da hediyeler alınmalı. İki çocuğun hediyeleri dengelenmelidir. Bir başka sorun da bir çocuğun sünneti diğerinden şaşaalıysa bu defa diğer çocuk bu durumdan etkilenebilmektedir. Eğer ekonomik nedenlerden dolayı sünnet büyük yaşlara kaldı ise çocuk bu defa utanma geliştirebilmektedir. Nadir de olsa sünnet düğünlerinde, büyüklerin kendilerine uygun eğlenmesi veya aşırı alkol alması çocuğu korkutabilmektedir. Düğünün amacı çocuğu eğlendirmek olmalıdır.

Onunla konuşun

 Araştırmalar çocuklarda sünnetten sonra kekemelik başladığından söz edebilmektedirler. Burada kekemeliğe, sünnet sırasındaki korku etkin olabilmektedir. Yine sünnet sırasında kurban kesmek, kurbanın kanını çocuğun alnına sürmek gibi ritüeller de çocukları korkutabilmektedir. Yine düğün için gece geç saatlere kadar hem sünnetli çocuğun hem de diğer çocukların uyanık kalması çocuklar için zararlıdır. Sünnet sonrası yapılan bakım ve pansumanlar da çocuğu korkutabilmektedir. Çocuklara sünnet ve sünnette neler yapılacağı, sünnet sonrası pansumanlar konusunda kısa, öz ve bilgiler çocuğun anlayacağı şekilde verilmelidir. Sünnetle ilgili çocuğunuzla konuşun. Onun yanında olduğunuzu ona anlatın. Hatta kendi sünnetinizi, kendi kardeşinizin sünnetini anlatın. Siz sünnette korktu iseniz korktuğunuzu anlatın. Büyümek olduğunu anlatın. 'Ama artık erkek oldun, adam oldun, sorumluluklar yüklendin' gibi çocuğun kafasını karıştıracak konuşmalar yapmayın, sakin olun, çocuğa dokunun, sarılın ve yalan söylemeyin. Olacakları anlatın. Özel bir durum olursa yanında olun. Sonra nasıl olay halloldu bunu da mutlaka anlatın. Eğer sünnet hastanede olacaksa bir gün öncesinden çocuğu hastaneye götürüp hastanedeki sünneti yapacak doktorla tanıştırın. Sünnet için kullanılacak aletleri çocuğa tanıtıp ameliyathaneyi gösterin bu süreç onun korkusunu azaltacaktır. Sizin de onun gibi anne-baba olarak çocuğunuzdan daha heyecanlı olduğunuzu anlatın.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.