1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP’li Tanal: "Diyanet Kuvayı Milliyeci din adamlarının kemiklerini sızlattı!"
CHP’li Tanal: "Diyanet Kuvayı Milliyeci din adamlarının kemiklerini sızlattı!"

CHP’li Tanal: "Diyanet Kuvayı Milliyeci din adamlarının kemiklerini sızlattı!"

Sivas Kongresi'yle ilgili açıklama yapan CHP'li Mahmut Tanal, 30 Ağustos’a denk gelen cuma hutbesinde Atatürk’ü anmayan Diyanet’e Milli Mücadele’ye destek veren din adamlarını hatırlattı.

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100 yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Tanal açıklamasında, Amasya Genelgesi’ni açıklayan Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir süre sonra Sivas Kongresi’nin toplanması yönünde yaptığı çağrı üzerine Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra işgale uğrayan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla seçilmiş ulus temsilcilerinin 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ta bir araya geldiğini hatırlattı. Tanal, 11 Eylül’e kadar süren Sivas Kongresi’nde alınan kararların, daha önce gerçekleştirilen Erzurum Kongresi kararlarını genişleterek tüm ulusu kapsar bir nitelik kazandırdığını ve yeni bir Türk Devleti’nin kuruluşuna temel oluşturduğunu, bu nedenle Sivas Kongresi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki öneminin çok büyük olduğunu kaydetti.

Mandacılık fikri reddedildi

Kongrede ‘manda ve himaye’ fikrinin reddedilip tam bağımsızlık düşüncesinin benimsendiğini belirten Tanal, “Kongreye delege olarak katılanlardan birçoğu ABD mandasını savunuyordu. Mustafa Kemal Atatürk, mandacılığın Türk milleti için uygun olmadığını anlatıp delegeleri ikna etti ve mandacılık fikri bir daha gündeme gelmemek üzere reddedildi. Anadolu’nun tümüyle emperyalist devletlere teslimi anlamına gelen Mondros Mütarekesi, kongrede alınan kararla çöpe atıldı. Sivas Kongresi’nde Misak-ı Milli esasları belirlendi” dedi.

Atatürk’e tuzak kurayım derken kendi sonunu hazırladı

Damat Ferit Paşa hükümetinin, Elazığ Valisi Ali Galip önderliğinde Sivas Kongresi’nin yapılmasını engelleme ve Mustafa Kemal Paşa’yı ortadan kaldırma planının akamete
uğradığını anımsatan Tanal, “Damat Ferit, Sivas Kongresi’nin dağıtılması talimatını verdi.Ancak Mustafa Kemal Paşa’nın hamleleriyle başarısız oldular. Engelleyemediği Sivas Kongresi, Damat Ferit’in sonu olmuştur. Kongre sonrası Damat Ferit istifa etmek zorunda kalmıştır. Mustafa Kemal’i ortadan kaldırayım derken kendisi silinip gitmiştir” ifadelerini kullandı.

CHP’nin 1 kurultayı

Sivas Kongresi’nin aynı zamanda CHP’nin 1 Kurultayı olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Tanal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında CHP Parti Meclisi’nin, Sivas Kongresi’nin 100 yılı dolayısıyla bugün Sivas’ta toplanmasının anlamlı bir karar olduğunu söyledi.

Diyanet Atatürk’e destek veren din adamlarının kemiklerini sızlattı

Türk milletinin kaderini değiştiren Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte hareket edenler arasında Erzurum ve Sivas kongrelerine delege olarak katılan din adamlarının da bulunduğunu ifade eden Tanal, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelen cuma hutbesinde Atatürk’ü anmayan Diyanet’i eleştirerek, “30 Ağustos’taki cuma hutbesinde Atatürk’ü görmezden gelen Diyanet,İstanbul hükümetinin ve işgal güçlerinin tehditlerine boyun eğmeyerek Kurtuluş Savaşı öncesi yapılan kongrelere katılım gösteren imamların, din adamlarının kemiklerini sızlatmıştır”değerlendirmesinde bulundu. CHP’li vekil Mahmut Tanal, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı için her şeyi göze alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarını minnetle andığını, aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum