• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Soylu'dan 'tuzak radar' açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu, "Bizim devlet olarak vatandaşla aramızda bir güven tesis etmemiz lazım. Bu konuda 'tuzak radar' olarak ifade edilen uygulamayı kaldırdığımızı ifade etmek istiyorum." dedi.

12 Eylül 2017 Salı - 16:53

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans Salonu'nda düzenlenen "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı"na katıldı.

Çalıştayda yaptığı konuşmaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a ulaştırma ve trafik konusunda yaptıklarından dolayı teşekkür ederek başlayan Soylu, 2012'de yayınlanan "Karayolu Trafik Güvenliği Strateji·si· ve Eylem Planı"nın karayolu güvenliği meselesini, ilgili tüm kesimleri· i·şi·n i·çi·ne katarak çözme yönünde bi·r i·rade ortaya koyduğunu ve bu kapsamda temmuz ayında İçişleri Bakanlığınca bu çalıştayın yapılması kararının alındığını söyledi.

Müslüman ülkelerde ezan vakitleri bilinmesine rağmen insanlara namazı hatırlatmak için günde 5 defa ezan okunduğunu anımsatan Soylu, trafik güvenliği konusunda da paydaşların bir araya gelerek bu konuyu tekrar hatırlamalarının fayda sağladığını ifade etti.

Soylu, düzenledikleri kampanyaların ve etkinliklerin amacının sadece farkındalık yaratmak olmadığını, kamuoyunun beklentilerine cevap vermek zorunda olduklarını, bunun için böyle bir çalıştay düzenlendiğini anlattı.

"Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi"

Trafik güvenliği konusunda sivi·l paydaşlarla, idareyi aynı masada bi·r araya getirmeyi, herkesi·n fikri·ni· almayı ve karşılıklı istişarede bulunmayı amaçladıklarını belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette ki· buradan bi·r sonuç bekliyoruz. Buradan çıkacak fi·ki·rleri·n, yayınlanacak sonuç bildirgesinin i·leri·deki· günlerde mevzuat noktasında atacağımız adımlarda bi·zlere rehberlik etmesini amaçlıyoruz. Elbette ki· devlet, bakanlıklar, tek başına da mevzuat düzenlemesi yapabilir. Ama trafik meselesi, yap-boz veya deneme-yanılma i·le i·ş yapma lüksü olmayan bi·r meseledir. Doğrudan i·nsan hayatıyla ilgili bi·r meseledir. Dolayısıyla, atacağımız her adımı i·yi· tartmak, bütün tecrübe ve bi·ri·ki·mlerden i·sti·fade etmek, i·yi· düşünmek ve meseleyi hızlıca halletmek zorundayız. Zaman kaybedemeyiz. Esasen bu çalıştaya gelene kadar İçi·şleri· Bakanlığı olarak trafik meselesinde yeni· bi·r yaklaşımı da ortaya koymaya çalıştık. Bu amaçla, daha önce de bi·r vesileyle bahsettiğim Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi'ni hazırladık. Yani İçişleri Bakanlığının kendi çerçevesi, kendi sorumluluklarımız içerisinde trafik politika belgesini hazırladık. Bu belge, temelde karayolu güvenliği noktasında bi·r yol hari·tası ve bizim için uygulama birliğini gerektiren herkesin Hakkari’deki bir trafik polisinin de jandarmanın da Edirne’deki bir trafik polisinin de jandarmanın da kaymakamın da valinin de emniyet müdürünün de jandarma il komutanın da herkesin bir uygulama birlikteliği içerisinde bir yol haritasını kendi içimizde oluşturmaya çalıştık.”

Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi'nin hem hali·hazırda uygulamada olan tedbirleri· hem mevzuat düzenlemesi aşamasında olan bazı adımları hem de geleceğe dönük projeleri· içerdiğine dikkati çeken Soylu, belgenin "deneti·m", "kaza sonrası aci·l müdahale", "personel eği·ti·mi·", "projeleri·mi·z" ve "düzenleme yapılacak konular" olmak üzere 5 başlıkta hazırlandığını söyledi.

"Amaç ceza yazmak değil"

Bakan Soylu, trafik güvenliğine yönelik çalışmalarda amacın çok ceza yazmak olmadığını, yüz yüze teması arttırmak suretiyle ceza yazılmadan, kural ihlallerini engellemek olduğunu vurguladı.

Trafiğin yoğun olduğu saatler ve günlerde, ekipleri·n görünürlüğünün arttırılacağını, kazaların yoğun olduğu yerlere ağırlık veri·leceğini bildiren Soylu, şunları kaydetti:

"En önemli meselelerden bir tanesi bizim devlet olarak vatandaşla aramızda bir güven tesis etmemiz lazım. Biz hepimiz araç sürdük. Radarın olduğu yer ezbere bilinir, karşı taraftan da flaşörlerle sürücüler birbirine gerekli sinyalleri ve uyarıları yaparlar, orada biraz yavaşlarsınız, mesafeyi diğer tarafta 120 ile gidiyorsanız 150’ye çıkararak oradaki açığı kapatırsınız. Böyle bir tablomuz var. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu konuda 'tuzak radar' olarak i·fade edi·len uygulamayı kaldırdığımızı ifade etmek istiyorum. Böyle bir uygulama yapmayacağız. Bir taraftan şurada radar vardır diye uyarılarımızı koyacağız. Bir ağacın altına saklanmış, bir kavşağın sağına saklanmış herhangi bir tuzak radar uygulaması olmayacağını, olmadığını, olmaması lazım geldiğini arkadaşlarımızla sürekli olarak konuşuyoruz."

'Arka koltukta da emniyet kemeri· takmayanlar tespit edileccek'

Trafikte ölümleri azaltma noktasında en etkin önlemlerden birisinin emniyet kemeri olduğuna işaret eden Soylu, denetimleri·n yanı sıra KGYS, EDS ve PTS üzerinden alınan görüntülerle hem ön hem de arka koltukta emniyet kemeri· takmayanların tespitinin yapılacağını belirtti.

Soylu, Başbakanlık tarafından yapılan bi·r düzenlemeyle saat 00.00-06.00 arasında herhangi bi·r araçla tarım işçilerinin toplu halde bi·r yerden bir yere taşınmasının yasaklandığını hatırlatarak, bundan sonra kış genelgelerinin yanı sıra yaz genelgelerinin de yayımlanacağını kaydetti.

Ağır tonajlı araçlar gaza bassa bile belli hızı geçemeyecek

Trafik kazalarında 5 ve üzeri·nde kusuru bulunduğu tespit edilen 10 bi·n sürücüden ilk aşamada binine eği·ti·m veri·leceğini anlatan Soylu, bu sayıyı 10 bine tamamlayacaklarını belirtti.

Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“En ci·ddi· yeniliklerinden bi·ri· olarak ağır vasıtalarda hız sınırlayıcılarının zorunlu hale gelmesini sağlayacağız. Bu zorunluluk halen yasal olarak mevcut. Yeni· dönemde bu yasal zorunluluğun fi·i·li· olarak hayata geçirilmesini de gerçekleştireceğiz. Otobüs, kamyon, çeki·ci· ve belli· bi·r tonajın üzerindeki kamyonetlerde, gaza basılsa bi·le aracın belli· bi·r hızın üzeri·ne çıkamayacağı bi·r si·stem getiriyoruz. Bu si·stem, zaten belli· model araçların i·çi·nde aslında teknik olarak mevcut. Buna ilişkin set up ayarlarının yapılması sağlanacak ve bunun deneti·mi· yapılacaktır. Tabii bu noktada Bi·li·m, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla i·ş birliği i·çi·nde olacağız. Böylelikle, özellikle ağır tonajlı bu araçların hız sınırı ihlali neticesinde karıştığı kazaların önüne geçmiş olacağız. Si·stem uygulamaya geçtiğinde, otobanda binek aracınızla 120 i·le gi·derken bi·r otobüs veya kamyon si·zi· aşırı bi·r süratle sollayamayacak. İşi·n özü bu."

Cep telefonu kullanımına sıkı takip 

Sürücülerin seyir halindeyken cep telefonu kullanmasının sakıncalarına değinen Soylu, cep telefonu kullanımının, kaza riskini· 8 kat artırdığını, sürücü reaksiyonlarını yüzde 35, direksiyon hakimiyetini i·se yüzde 91 oranında düşürdüğünü vurguladı. Soylu, "Önceleri· sadece telefonla konuşmayı engellemeni·n peşindeydik. Bugün maalesef bi·r de sosyal medya kullanımı eklendi. Bırakın telefonla konuşmayı bi·r de akıllı telefonlarla yorum yazanlar bile var. Ne kendi ne de başkalarının hayatını bu şekilde tehlikeye atmaya ki·mseni·n hakkı yoktur. Dolayısıyla bu noktadaki denetimlerimizi de artıracağız ve tıpkı emniyet kemeri·nde olduğu gi·bi· KGYS, EDS ve PTS üzerinden cep telefonu kullanımlarının tesptini sağlayacağız.”

Emniyet şeridi kullanımına yeni düzenleme

Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi'nin bu gibi çalıştaylarla daha ileri noktalara taşınacağına olan inancını ifade eden Soylu, "Biz 15 bin aracı, emniyet şeridinden geçmesi için nitelendirmişiz. Buna bir çözüm getirdik. Bundan kim istifade ediyor? Adam belediyede şef, üstüne lambayı takıyor, önüne çakarları takıyor, geçiyor. Bir şeyi çok yakın zaman içerisinde hayata geçiriyoruz, artık bundan sonra bizim kanunumuzun verdiği bir ayrıcalık var. Kanunun vermiş olduğu imtiyazlar ve ayrıcalıklar var. Bunların dışında kimse emniyet şeridinden geçemeyecek. Kimse kusura bakmasın. Kimin nasıl geçeceği, bizim polis arkadaşlarımızın ellerindeki telefonlarda, tabletlerinde ve bilgisayarlarında bu plaka var mıdır, bu plaka yok mudur diye ortaya koyabilecek bir anlayışı da çok yakın bir zaman içerisinde hemen yeniliyoruz. Ondan sonra da bu konudaki hadiseyi gerçekleştireceğimizi belirtmek istiyorum." dedi.

Çalıştayın açılış törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

"Öğrenci ve Personel Taşımacılığı", "Şehir içi Yolcu Taşımacılığı", "Şehirlerarası ve Turizm Yolcu Taşımacılığı" olmak üzere üç çalışma grubu oluşturulan çalıştay, 2 gün sürecek. 

Çalıştayda, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde okul ve taşımalı eğitim servis araçlarıyla ilgili alınacak güvenlik tedbirleri masaya yatırılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...
Kastamonu’yu sel götürdüğünü anlatıyordu: TRT muhabiri rögara düştü!
Kastamonu’yu sel götürdüğünü anlatıyordu: TRT muhabiri rögara düştü!
AFAD''dan kırmızı alarm! Kastamonu için kritik uyarı
AFAD''dan kırmızı alarm! Kastamonu için kritik uyarı
Ekrem İmamoğlu adı yayın kestirdi
Ekrem İmamoğlu adı yayın kestirdi
Neye uğradığını şaşırdı. Mahsun Kırmızıgül''e polis engeli
Neye uğradığını şaşırdı. Mahsun Kırmızıgül''e polis engeli
Tekirdağ''da Erdoğan''a küfür eden şahsa meydan dayağı
Tekirdağ''da Erdoğan''a küfür eden şahsa meydan dayağı
Mehmet Ağar iddiada bulunmuştu: Sedat Peker''den videolu cevap
Mehmet Ağar iddiada bulunmuştu: Sedat Peker''den videolu cevap
Akşener gençleri dinledi: KYK problemleri öne çıktı
Akşener gençleri dinledi: KYK problemleri öne çıktı
Sarıgül’den Atina Parlamentosu önünde protesto: “Barışa gel Miçotakis!”
Sarıgül’den Atina Parlamentosu önünde protesto: “Barışa gel Miçotakis!”
''Al senin olsun'' dendi 10 bin TL''yi geri verdi
''Al senin olsun'' dendi 10 bin TL''yi geri verdi
Pınar Deniz''i hayranları ti''ye aldı. Sosyal medyada alay konusu oldu:
Pınar Deniz''i hayranları ti''ye aldı. Sosyal medyada alay konusu oldu:
Didem Soydan''ın maneviyatı kabardı. Ezan paylaşımı olay oldu. İmamın göğsü gururla doldu
Didem Soydan''ın maneviyatı kabardı. Ezan paylaşımı olay oldu. İmamın göğsü gururla doldu
Haciz gelen otomobilini uçurumdan böyle attı!
Haciz gelen otomobilini uçurumdan böyle attı!