1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Suriyeliler planı'nı açıkladı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Suriyeliler planı'nı açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Suriyeliler planı'nı açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile Suriyeli sığınmacıların yurtlarına gönderilmesine ilişkin planını açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir" dedi.

A+A-

Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından videolu bir paylaşım yaparak Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar konusunda açıklamada bulundu. Suriyelilerin yurtlarına 'uğurlanacaklarını' ifade eden Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili planını açıkladı.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 3 milyon 600 bin Suriyeli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, mülteci sorununu çözeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Özellikle Suriye’ye komşu olan illerimizde bu yoğunluğu görüyoruz. Hatta bazı illerimizde Türk vatandaşlarımızdan fazla Suriyeli vatandaşlar var. Ciddi şikayetler var. Geçinemeyen, işsiz kalan insanlar, Suriyelilerden şikayet ediyorlar. 

Ve önümüzdeki süreçte çok daha ciddi açmazlarla toplum olarak karşılaşabiliriz. Ve bu sorunu çözmek zorundayız. Bunlar çözemediler, çözme güçleri de yok, kapasiteleri de yok. Ama biz çözeceğiz. İnsani boyutuyla ele alacağız sorunu ve çözeceğiz.

 

Şanlıurfa’da karşılaştığı bir olayı da anlatan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Şanlıurfa’da bir sabahçı kahvesine gitmiştim. Oradaki sabahçı işsiz insanların gelip, nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor, bir kamyon veya bir kamyonet geliyor birisi iniyor aşağıya 15 işçi 20 işçi diyor ve insanlar binip gidiyorlar. 

Yaşlı bir adama ‘sen neden gitmedin’ diye sorduğumda ‘benim ailem kalabalık, 120 lira günlük olabilirse ben ancak çalışmaya gidebiliyorum. Suriyeliler geldi çok daha ucuza çalışıyorlar, 50-60 liraya gidiyorlar, saatte yok. Dolayısıyla ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum’ dedi. 

Bu bir sabahçı kahvesinde bana söylenenler. Gidin İstanbul’a, gidin İzmir’e, gidin Kayseri’ye, Hatay’a, Kilis’e, Gaziantep’e gidin buna benzer yüzlerce olay, yüzlerce manzara görürsünüz."

“SURİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ DÜZELTECEĞİZ”

‘Bu sorunu çözmemiz lazım’ diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikle Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Büyükelçilikleri açacağız. Ben Avrupa Birliği’ne gittiğimde bana Suriyeli mültecilerden şikayet ettiler. Onlara şunu söyledim, ‘neden şikayet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Peki Suriye’de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu. Mülteciler Türkiye’ye gelirken sesiniz çıkmıyordu. 

Ne zaman sizin kapıya dayandılar bağırmaya başladınız’ ‘Peki nasıl çözülecek’ diye bana sordular. Dedim ki’ elinizi cebinize atacaksınız. Suriyelilerin yolunu, okulunu, hastanesini, kreşini hepsini yapacaksınız. Arkasından Suriyelileri biz kendi ülkelerine göndereceğiz."

“SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZLE HELALLEŞİP...”

İktidar olduklarında sorunu çözeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Irkçılık yapmıyorum. Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da iki yıl içinde çözeceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu, videoyu sosyal medya hesabından “İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim” notuyla paylaştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.