Çelik sektörü yükseliş trendini zirveye çıkardı

Çelik ihracatçıları yılın başından bu yana yükseliş trendini ilk çeyrekte zirveye taşıdı. Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 artışla 5,2 milyon tona yükseldi.

Çelik sektörü yükseliş trendini zirveye çıkardı

Çelik sektörü yükseliş trendini zirveye çıkardı

HAVVA ARABACILAR / İSTANBUL

Çelik ihracatçıları yılın başından bu yana sürdürdüğü yükseliş trendini ilk çeyrekte zirveye taşıdı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre çelik ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 21,7 artışla 5,2 milyon ton, değer bazında yüzde 41,6 artışla 3 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat miktar bazında yüzde 101 artarak 1,5 milyon ton oldu. Sektör, Mart ayı ihracatında ise miktarda yüzde 39,3, değerde yüzde 60,9 artış yakaladı. Değerde yaşanan bu ciddi yükselişin temel nedeni Türkiye çelik ihracat fiyatlarındaki artış oldu. Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2017 yılı Ocak-Mart dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 artışla 5,2 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı yüzde 41,6 artışla 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çelik sektörünün direkt ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2017 yılının ilk çeyreğindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 5,4 milyon ton, değer bazında ise 3,5 milyar dolar oldu. 2017 yılının Ocak-Mart dönemi rakamlarına göre; Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 101 artış ile 1,5 milyon tona ulaştı ve bölgeler arasındaki liderliğini sürdürdü. Avrupa Birliği’ni 1,2 milyon tonla Ortadoğu, 664 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 471 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

EN FAZLA ARTIŞ

Çelik sektörünün yılın ilk çeyreğinde miktar bazında ihracatta en fazla artış yakaladığı ülkeler; Singapur, İspanya, İtalya, Hong Kong ve Yemen olarak sıralandı. İlk çeyrekte en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralaması; 1,9 milyon ton ile inşaat çeliği, 703 bin tonla yassı sıcak, 474 bin tonla dikişli boru, 451 bin ton ile filmaşin ve 397 bin tonla profil şeklinde oldu. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2017 yılı Mart ayı ihracatı, 2016 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 39,3 artış ile 2 milyon ton, değerde yüzde 60,9 artış ile 1,2 milyar dolara yükseldi. 2017 yılı ilk çeyrek ihracat verilerini değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Çelik ihracatımız miktar ve değer bazındaki yükselişini yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü. Söz konusu dönemde ihracatımız miktarda 5,2 milyon ton, değerde 3 milyar dolara yükseldi. 2017 yılı Mart ayı ihracatımız ise geçen yılın aynı ayına kıyasla miktarda yüzde 39,3 artışla 2 milyon ton, değerde yüzde 60,9 artış ile 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi.  

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar