1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Bülent Arınç nereye mesaj yolladı?
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Bülent Arınç nereye mesaj yolladı?

A+A-

Türk siyasetinin son yıllardaki en tartışmalı isimlerinden olan Bülent Arınç, AA eski Genel Müdürü gazeteci Kemal Öztürk'e yaptığı açıklamalarla gündemde. Hem muhalefetten hem MHP'den hem de AKP çevrelerinden aldığı tepkiye bakılırsa, söyledikleri daha uzun süre konuşulacak. Hatta öyle ki, siyasi hafızaya kazınacak. Tıpkı önceki açıklamaları gibi.

Hatırlayın, çözüm süreci sırasında dağa çıkışların daha nitelikli hale geldiği gibi akla ziyan bir açıklama yapmıştı. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevden aldığı Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek'in Ankara'yı "parsel parsel" FETÖ'ye (o zamanki adıyla paralel yapı) nasıl sattığını açıklayacağını tüm Türkiye'nin önünde duyurmuş, ancak duyurduğu ile kalmıştı. Kim bilir, belki partisinden belki de okyanus ötesinden gelen bir talimattı açıklamasını engelleyen... FETÖ'nün kozmik oda ihanetinde baş rol oyuncusu seçilen de o idi. 15 Temmuz ihaneti sonrasında ise, damadı FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla yargılandı.  

FETÖ'cü olduğu iddialarına rağmen damadı delil yetersizliğinden serbest bırakılan Bülent Arınç, Kemal Öztürk'e verdiği röportajda, Kanun Hükmünde Kararnameler için "bir faciadır" dedi ve kamudan KHK ile ihraç edilenler için, "Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki, ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da özür diliyorum" ifadelerini kullandı. Arınç, Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde de AKP'nin politik duruşundan kaynaklanan bazı hadiselerle ilgili de yaptığı açıklamalar nedeniyle gündem olmuş ve "AKP'nin vicdanı" olarak tabir edilmişti. Şimdi yine mi iktidar adına vicdan görevi icra ettiğinden KHK'lılar ile ilgili bu açıklamayı yaptı?

İşin temelinde vicdan olsa, Arınç'ın vicdanı, FETÖ kumpasları sırasında tutsak edilen TSK'nın Atatürkçü komutanları hakkında "Türkiye bağırsaklarını temizliyor" dediği için bir azap duyar ve aralarında yaşamını yitirenlerin de olduğu komutanlardan ve ailelerinden özür dilerdi! O vicdan hep PKK ve FETÖ ile iltisaklı olanlar için çalışıyor nedense! Arınç, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan tescilli PKK'lı Ahmet Türk için de vicdan yapmış ve kayyum atamalarını eleştirmişti.

Evet, KHK ihraçlarında yapılan büyük yanlışlar var. Hatta, FETÖ'cü olmadığı halde, fırsattan istifade ihraç edilenler de var! Ama Arınç'ın niyeti başka! Hukuk katliamı, adaletsizlikleri FETÖ yaparken vicdan körelmesi yaşayan yine kendisi değil miydi? Arınç sadece FETÖ aklaması yapmadı o açıklamaları ile. Pek dikkat çekmedi ama FETÖ iddianamelerini eleştirirken, FETÖ'den yargılananlara yönelik olarak da, "Biraz daha sabretsinler ki, Yargıtay bu meseleyi çözümleyecektir." dedi. Bu sıradan bir açıklama mı, yoksa bir yerlere mesaj mı? "Yargıtay bu meseleyi çözümleyecektir" ifadesi tek başına bir temenni, bir tahmin olarak değerlendirilebilirdi ama öncesinde "Biraz daha sabretsinler" demek, bir işaret, bir mesajdır! Bu mesaj; içeriye mi, yargıya mı yoksa başka yerlere mi veya hepsine birden mi, bunu ortaya çıkarmak savcıların görevidir! Arınç'ın PKK ve FETÖ güzellemelerinin yerini, şimdi PKK'lı ve FETÖ'cüleri aklamak aldı!

FETÖ ile mücadeleyi, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi sıfatı ile yaptığı aklamalar ve verdiği mesajlar üzerinden açıkça sabote ediyor! Hâl böyleyken, kimse FETÖ ile mücadele mavalı atmasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.