• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

FETÖ'den iş adamlarına 'Maliyede adamımız var' tehdidi

FETÖ'nün iş adamları yapılanmasına yönelik FİADER iddianamesinde, dernekten ayrılmak isteyen şüpheli bazı iş adamlarının 'Maliyede adamlarımız var', 'Cemaat galip gelecek, onlar sonradan görecekler' şeklinde tehdit edildiği kaydedildi.

30 Ağustos 2017 Çarşamba - 16:42

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) iş adamları yapılanmasına yönelik faaliyet gösteren Florya I·s¸ Adamları Dernegˆi'ne (FİADER) ilişkin soruşturma sonucunda, aralarında iş adamları ile bu şahıslardan toplanan "himmeti" zimmetine geçirdiği iddia edilen kişiyi yaralayan ve bu suça azmettiren şüphelilerin dahil olduğu 4'ü tutuklu 2'si firari 36 kişi hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Ercan Devrim tarafından hazırlanan iddianamede, örgütün iş adamları yapılanmasına yönelik faaliyet gösteren FİADER adlı derneğin çalışmaları ile yine örgütün çatı kuruluşlarından Tu¨rkiye I·s¸adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'na (TUSKON) ilişkin bilgiler yer alıyor.

FETÖ'nün yapısı ve eylemlerinin kısaca anlatıldığı iddianamede, örgütün mali yapısına ve himmetlerin nasıl ve ne şekilde toplandığına da değinilerek, bir ihbarda FETO¨/PDY faaliyetleri için FI·ADER üyeleri tarafından 'himmet, bağış' adı altında para toplandığı ve toplantılar yapıldığının, söz konusu derneğin TUSKON'a bagˆlı olduğunun bildirilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Söz konusu adrese ve ve şahıslara yönelik arama ve inceleme çalışmalarının başladığı aktarılan iddianamede, toplanan 'himmet'leri zimmetine geçirdiği iddia edilen mağdur Volkan Savaş'ın da ifadesine yer verildi.

Savaş, ifadesinde FİADER'e üye olduğunu, burada tanıdığı şahıslar arasında ticaret yaptığını ve aralarında alacak verecek meselesi bulunduğunu, aldıgˆı paralardan 500 bin doları hakkında FETÖ'den yakalama kararı bulunan Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'e "himmet" adı altında verdigˆini iddia ederek, 'Paranın bir kısmını da ödeyemediğini, kendilerinden para alan s¸ahısların cemaat ic¸inde olduklarını, paraları kar payı alacakları vaadiyle verdiklerini, kendisinin de yıllardır cemaatin ic¸inde oldugˆunu, bu nedenle de şüpheli C¸agˆrı Koc¸ak'ın vurdurtma olayını cemaat ic¸indeki imamlardan fetva alarak yaptıgˆına kesinlikle inandıgˆını' öne sürdü.

İddianamede, Savaş'ın Küçükçekmece'deki evine adam gönderip lüks aracına örgüt adına el konulduğu, kalan parayı ödemesi hususunda şüpheli Koçak tarafından tehdit edildiği belirtilerek, söz konusu para ödenemeyince hakkında örgüt yöneticiliğinden yakalama kararı bulunan Oğuz Küçükzengin tarafından Volkan Savaş'ın vurulması için talimat verildiği, talimatın şüpheli Çağrı Koçak tarafından 'tetikçilere' iletildiği ve mağdur Savaş'ın 19 Şubat 2016'da baldırından ve karın boşluğundan silahla vurulduğu anlatıldı.

FİADER üyesi şüpheliler

İddianamede yer verilen şüpheli ve tanık beyanlarına göre, dernek üyelerinden sorumlu firari Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'in, 'Bu is¸lerin du¨zelecegˆi ve cemaatin galip gelecegˆi" s¸eklinde so¨ylemlerde bulundugˆu, o do¨nemde FI·ADER'den ayrılanlar ic¸in ise "Onlar sonradan go¨recekler!" gibi so¨zler so¨yledigˆi, kendisine kars¸ı c¸ıkanlarla bireysel temas kurup onları ikna etmeye c¸alıs¸tıgˆı ve "S¸u ortamda cemaatten ayrılmanız hic¸ iyi olmaz!" s¸eklinde ifadelerinin bulunduğu belirtildi.

İddianamede, Küçükzengin'in yurt dışına çıkacağına ilişkin bir örgüt üyesine yazdığı mektuba da yer verilerek, söz konusu bu kişinin Konya, Hollanda ve Antalya'da da daha önce görev yaptığı, FİADER'deki bütün himmet organizasyonunu bizzat organize ettiği vurgulandı.

Şu¨phelilerden Ergu¨n Erdogˆdu'nun ifadesinin de yer aldığı iddianamede, Erdoğdu'nun 'Fetullah Gu¨len cemaati olarak bildigˆi yapıyla kendisini şüpheli Fatih Odabas¸ı'nın tanıs¸tırdıgˆını ve kendisini zaman zaman FI·ADER'e sohbet ic¸in c¸agˆırdıgˆını, bu toplantılarda Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'in dini sohbetler yaptıgˆını ve Fetullah Gu¨len'in anlatıldığını, bu toplantıların birinde Ku¨c¸u¨kzengin'in kendisine 'Sen de artık mu¨tevellisin.' dedigˆini, kendisinin bunun iyi bir s¸ey oldugˆunu du¨s¸u¨ndu¨gˆu¨nu¨, Ku¨c¸u¨kzengin'in kendisinden bu toplantılara tanıdıgˆı esnaf ve is¸ adamlarını da getirmesini istedigˆini, bir keresinde maddi durumu iyi olmayan bir arkadas¸ını getirdigˆinde Küçükzengin'in, 'Bunu neden getirdin?' diye sordugˆunu, bunun u¨zerine toplantılardan sogˆudugˆunu ve bir daha kimseyi bu toplantılara davet etmedigˆini' beyan ettiği kaydedildi.

Şu¨phelilerden Mahmut Yazıcı'nın iddianamede yer alan ifadesinde, Merkoteks Sanayi Ticaret AS¸. unvanlı tekstil firmasının oldugˆunu ve 2011-2014 yıllarında FI·ADER'de u¨yeligˆinin bulundugˆunu, Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'i burada tanıdıgˆını, onun organizasyonunda dini sohbetlere katıldıgˆını, bir yandan da dernek nedeniyle ticari c¸evresini genis¸lettigˆini anlattı.

Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'in talebi üzerine ona "kurban" ve "burs" adı altında elden ve taksit taksit paralar verdigˆini, 17-25 Aralık su¨recinden sonra bu yapıdan uzaklas¸mak istedigˆini ancak ticari is¸lerinden dolayı aba altından sopa go¨sterilip tehdit edildigˆini savunan Yazıcı, "Maliyede adamlarımız var, bir s¸ey olursa hallederiz!" diyerek, cemaatten uzaklas¸mam halinde bas¸ıma gelecekleri ima ettiler, FI·ADER'den ayrılmak istedim ancak oyalayıp kaydımı silmediler.' ifadelerini kullandı.

Daire satışından derneğe komisyon

Şu¨phelilerden So¨nmez Aydın'ın da ifadesinde, 2011 yılında FI·ADER'e girdigˆini ve yo¨netimde I·ns¸aat Komitesi Bas¸kanlıgˆı da yaptıgˆını, is¸inde ilerleme amac¸lı dernegˆe u¨ye oldugˆunu, aynı yıllarda "cemaat"in toplantılarına du¨zenli olmasa da gitmeye bas¸ladıgˆını, bu toplantılara ilk davetleri şüpheli Mahmut Yazıcı'nın yaptıgˆını, Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'in bu toplantılara hocalık yaptığını, Ogˆuz Ku¨c¸u¨kzengin'in o¨nceleri din hocası go¨ru¨ntu¨su¨ verdigˆini, sonrasında ise devletin her kademesindekilerle bagˆlantısı var imaj c¸izdigˆini söyledi.

Bas¸larda "kurban" ve "zekat" adı altında kendisinin de bagˆıs¸larda bulundugˆunu ancak son olaylar nedeniyle bu irtibatını kestigˆini iddia eden şüpheli Aydın, FI·ADER kanalıyla daireler sattıgˆını ve para kazandıgˆını, sattıgˆı her dairenin yaklas¸ık yüzde 3'u¨ne gelecek oranda da FI·ADER'e bagˆıs¸ yaptıgˆını, daha dogˆrusu dernegˆe komisyon verdigˆini anlattı.

Şüphelilerden Mustafa Toptaş'ın, örgütün şifreli haberleşme programı "Bylock" kullanıcısı olduğu aktarılan iddianamede, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi şüpheliye yönelik soruşturmadaki iletişim kayıtlarına yer verildi.

Toptaş'ın, 9 Nisan 2016'da E. adlı s¸ahısla yaptıgˆı go¨ru¨s¸mede; 'Do¨rt taraftan sıkıntıya girecek gibi go¨ru¨nu¨yoruz. Duyumlar var s¸u anda I·stanbul operasyonlarıyla ilgili... Allah muhafaza, is¸te ciddi bir hazırlık var. Şeyi satıs¸a c¸ıkarmıs¸tım ben zaten evi. Bir s¸ekilde satmayı planlıyorum birc¸ok s¸eyi elden c¸ıkarıp s¸ey yapacağım...Go¨begˆimizi kendimiz keseceğiz yani. 3-4 aylıgˆına yurt dıs¸ına c¸ıkma durumumuz olabilir.' s¸eklinde konus¸tugˆu; 18 Nisan 2016'da ise S. adlı s¸ahısla olan go¨ru¨s¸mesinde 'Abi sana zahmet benim s¸u anda bir c¸ıkıs¸ durumum var, bizim c¸ocuklara sahip c¸ıkın, tamam ins¸allah.' dedigˆi kaydedildi.

'Cemaat' ifadesini 'inşaat' için kullanmış

Şüpheli Ahmet Uluçay da S. adlı s¸ahısla 21 Mart 2016'da yaptıgˆı telefon go¨ru¨s¸mesinde; 'Şeyi degˆis¸tirdim abi, kulvarı degˆis¸tirdim, bu cemaatten c¸ıktım. Bunlar bana bir on numara bu¨yu¨k abi. Ne diye sorarsan, is¸in bas¸ından ziyade sonunu o¨gˆrendim.' ifadelerini kullandığı vurgulanan iddianamede, bu hususun kendisine soruldugˆunda ise 'cemaat' tabirini ins¸aat is¸inde c¸alıs¸anlar ic¸in kullandıgˆını so¨yledigˆi aktarıldı.

İddianamede diğer şüpheliler hakkında, FİADER'deki konumları, Bank Asya hesaplarındaki artış, örgüt yöneticiliğinden hakkında dava açılan sanıklarla irtibatları ve iletişim tespit tutanakları delil olarak yer aldı.

Ceza istemleri

İddianamede, şüpheliler Adem Kaptan, Ahmet C¸ala, Ahmet Gayretli, Ahmet Uluc¸ay, Ahmet Kasım Degˆerli, Alper Meral, Aytac¸ Erdem, Baki Ko¨selio¨ren, Elif Ko¨selio¨ren, Emin Ali Safogˆlu, Ercan Sarıbıyık, Ergu¨n Erdogˆdu, Go¨khan S¸enogˆlu, Hasan C¸ubukcu, Hikmet Gayretli, I·mran Erdo¨nmez, Mehmet C¸etinkaya, Muhammed Yahs¸i, Muhammet Kasımogˆlu, Muhammet Teke, Murat Toplu, Mustafa Toptas¸, Naci Mustafa Can, O¨zgu¨r Koc¸, Sami Kızılaslan, Selc¸uk Karakaya, Selim Nakibogˆlu, So¨nmez Aydın ile "mağdur-şüpheli" sıfatıyla yer alan Mahmut Yazıcı hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, mağdur Volkan Savaş'ın vurulması talimatını ilettiği belirtilen s¸u¨pheli C¸agˆrı Koc¸ak'ın, 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'kasten yaralamak' ve 'silahla tehdit ettirmeye azmettirme' suçlarından 12 yıldan 26,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Savaş'ın vurulmasına ilişkin azmettirildiği iddia edilen şu¨pheli Turgay Yazıcı ve firari şüpheli Engin Ac¸ar'ın, 'nitelikli yağma' ve 'ateşli silahlar kanununa muhalefet' suçlarından 21 yıldan 33 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, eyleme katılan diğer s¸u¨pheliler Erdogˆan Demir ve Zu¨lfu¨kar Zirek'in 'nitelikli yağma' suçundan 20 yıldan 30 yıla kadar, s¸u¨pheliler Metin Ergu¨l ve Tarık Tanrıverdi'nin 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları öngörülüyor.

İddianame, Başsavcılıkça onaylandıktan sonra gönderildiği İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şüpheliler, gelecek günlerde hakim karşısına çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...
Kastamonu’yu sel götürdüğünü anlatıyordu: TRT muhabiri rögara düştü!
Kastamonu’yu sel götürdüğünü anlatıyordu: TRT muhabiri rögara düştü!
AFAD''dan kırmızı alarm! Kastamonu için kritik uyarı
AFAD''dan kırmızı alarm! Kastamonu için kritik uyarı
Ekrem İmamoğlu adı yayın kestirdi
Ekrem İmamoğlu adı yayın kestirdi
Neye uğradığını şaşırdı. Mahsun Kırmızıgül''e polis engeli
Neye uğradığını şaşırdı. Mahsun Kırmızıgül''e polis engeli
Tekirdağ''da Erdoğan''a küfür eden şahsa meydan dayağı
Tekirdağ''da Erdoğan''a küfür eden şahsa meydan dayağı
Mehmet Ağar iddiada bulunmuştu: Sedat Peker''den videolu cevap
Mehmet Ağar iddiada bulunmuştu: Sedat Peker''den videolu cevap
Akşener gençleri dinledi: KYK problemleri öne çıktı
Akşener gençleri dinledi: KYK problemleri öne çıktı
Sarıgül’den Atina Parlamentosu önünde protesto: “Barışa gel Miçotakis!”
Sarıgül’den Atina Parlamentosu önünde protesto: “Barışa gel Miçotakis!”
''Al senin olsun'' dendi 10 bin TL''yi geri verdi
''Al senin olsun'' dendi 10 bin TL''yi geri verdi
Pınar Deniz''i hayranları ti''ye aldı. Sosyal medyada alay konusu oldu:
Pınar Deniz''i hayranları ti''ye aldı. Sosyal medyada alay konusu oldu:
Didem Soydan''ın maneviyatı kabardı. Ezan paylaşımı olay oldu. İmamın göğsü gururla doldu
Didem Soydan''ın maneviyatı kabardı. Ezan paylaşımı olay oldu. İmamın göğsü gururla doldu
Haciz gelen otomobilini uçurumdan böyle attı!
Haciz gelen otomobilini uçurumdan böyle attı!