1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Birleşmiş Milletler'den Abdurrahman Dilipak'ı sevindirecek kenevir kararı
Birleşmiş Milletler'den Abdurrahman Dilipak'ı sevindirecek kenevir kararı

Birleşmiş Milletler'den Abdurrahman Dilipak'ı sevindirecek kenevir kararı

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddeler Komisyonu, her fırsatta kenevirin yararlarını savunan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’ı sevindirecek bir karar aldı. Komisyon, keneviri en tehlikeli uyuşturucular listesinden çıkardı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Maddeler Komisyonu, her fırsatta kenevirin yararlarını savunan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’ı sevindirecek bir karar aldı.

Komisyon, keneviri en tehlikeli uyuşturucular listesinden çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tavsiyesi üzerine alınan kararın tıbbi üretim ve kullanım üzerinde kontrollerin gevşemesine yol açması bekleniyor.
 
BM Uyuşturucu Maddeler Komisyonu, kenevir ve türevlerinin en tehlikeli uyuşturucular kategorisinden çıkarılmasına karar verdi. Karar, Komisyon'un Viyana'daki merkezinde yapılan oylamada 25'e karşı 27 oyla kabul edildi, bir üye çekimser oy kullandı. Böylece Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yöndeki tavsiyesi hayata geçirilmiş oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre karar uyarınca kenevir ve türevleri, 1961 yılında imzalanan Uyuşturucu Maddeler Sözleşmesi'nin eroin ve diğer sentetik opioidlerin de yer aldığı 4 numaralı cetvelinden çıkarılacak. Bu cetveldeki uyuşturucular, en üst düzey uluslararası kontrole tabi olan 1 numaralı cetvelin alt kümesini oluşturuyor. Bu cetvelde fentanil, morfin, afyon, oksikodon, metadon gibi uyuşturucular yer alıyor.

YASALLAŞMA ANLAMINA GELMİYOR

Kenevirin listeden çıkarılması, yasallaşması anlamına gelmiyor. Kenevir ve türevleri 1 numaralı cetvelde, yani "yüksek ölçüde bağımlılık yaratan ve suistimale açık" uyuşturucular listesinde yer almaya devam edecek. Bu nedenle kenevirin üretimi ve ticareti uluslararası hukuk uyarınca bilimsel ve tıbbi kullanımla sınırlanmaya devam edecek.

Ancak uzmanlar kenevirin en ağır uyuşturucular listesinden çıkarılmasının, tıbbi kullanımı üzerindeki uluslararası kontrolün gevşemesine yol açacağını tahmin ediyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.