1. YAZARLAR

  2. Erol Sunat

  3. Bir kadın ölmüş diyeler!
Erol Sunat

Erol Sunat

Bir kadın ölmüş diyeler!

A+A-

Özgecanlar ölmesin demiştik 4 yıl önce, o kadar çok Özgecan öldü gitti ki, Özgecanın peşi sıra… En son Pınarlar ölmesin dedik. Pınar Gültekin'in yaşadığı vahşet kanımızı dondurmuştu. Pınar'ın ardından İstanbul'da Bahar Ö. Diyarbakır'da Mücella D. kocaları tarafından katledildiler! Baharlar da öldü, Mücella'larda…

***

 Kadınları koruyacak yasa çıkmadıkça, onların hayatına kastedenlerin eli kırılmadıkça olmayacak! Biz bugüne kadar ne mi yaptık? Kocasının, boşandığı adamın, nişanlısının, yada onu takıntı haline getirmişlerin kadının kafasına dayadığı silah sonrasında, ölmesin, aman bir şey olmasın diye dua ettik!

Kadın öldü!

O silahı kadının başına dayayanlara, ne yapıyorsun demedik, senin buna hakkın yok demedik, engel olmadık!

Kadın öldü!

Eğer ölmediyse garibim, daha sonra salıverilen cani ruhlular, bıraktıkları yarım işlerini tamamlamak için geri döndüler. Yine bir şey yapmadık!

Yine kadın öldü!

***

Ardından nağme çekmelere devam ettik! Seven sevdiğine kıyar mı dedik! Kıydı! Seven sevdiğine acı söz söyler mi dedik! Tehdit etti, küfretti, hakaretlerin biri bin para oldu! Seven sevdiğine hayatı zehir eder mi dedik! Katil, kadının sığındığı baba evini bastı, karşısına kim çıktıysa kurşunladı. Seven sevdiğinin hayatına kasteder mi dedik! Gözünü bile kırpmadı!

***

Biz ne mi yaptık? Yasa çıkarmak ve kadınları korumak yerine, bol bol baş sağlığı diledik, vah…vah dedik. Tüh…tüh dedik…Bir daha kadınlara bu şekilde davrananlara göz yummayacağız dedik! Akşamına bir kadın daha koptu gitti bu hayattan! İsterseniz Yunusça yaklaşalım ve bir nazire yapalım; " Bir kadın ölmüş diyeler /Başsağlığına koşalar / Çıkmaz, bekler yasalar / Şöyle garip bencileyin." YAZIKLAR OLSUN BÖYLE İNSANLIĞA VE İNSANLIĞIMIZA! Kadın cinayetleri şehirlerin göbeğinde, caddelerde, sokak ortalarında, kapılarının önünde, çocuklarının gözü önünde hız kesmeden devam ediyor.

***

Marifet yapmış gibi, kadının ailesine haber veren, karımı öldürdüm, sevdiğimi vurdum diye karakola teslim olanlar insanlığın neresindeler bilen var mı? Dünya kadınları ile birlikte Türk kadını da resmen zulmün ve zalimlerin pençesinde. Bu süreç cinnet süreci. Bu süreç kadın üzerinde hak iddia edenlerin, kadını bir meta gibi görenlerin yaygınlaştığı ve kabul gördüğü bir süreç! Yazıklar olsun böyle sürece! Yazıklar olsun böyle insanlığa ve insanlığımıza! Bu sürece dur demek, buraya kadar demek, bundan sonra kadınlara dokunan bir daha iflah olmayacak demek elimizde. Kadın kadına acımaz mı? Acımıyor! Kadın kadını savunmaz mı? Savunmuyor! Öyle olsa, Dünyadaki ve bizdeki kadın vekiller, ya bu yasa çıkacak, yada çıkacak diye, parti gözetmeksizin el ele vermezler miydi? Vermiyorlar!

***

Kadınların haklarını savunan kadınlar ve kadın vekiller dünyanın her tarafında yalnız kalıyorlar! VEBAL KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL, GALİBA! Özgecanlar, Pınar Gültekinler ölmesinler artık. Akıllarına korkuyu, ürpermeyi, endişeyi getirmeden hem gidecekleri yere gidebilsinler, hem de hayatlarını korkusuzca ve hürce yaşayabilsinler. Taciz, tecavüz, öldürülme korkusu hayatlarının kabusu olmasın! Keşke demek onları geri getirmiyor! Kadınlar eziliyor, ses yok! Horlanıyorlar, ses yok! Hayatları kararıyor, ses yok! Hayattan koparılıyorlar, ses yok! Kadın sevdiğiyle yuva kurmak istedi! Araya girdik, senin değil bizim isteğimiz olacak dedik! Her araya girmede kaç hayat birden paramparça oldu, görmek dahi istemedik! Bazen sülale boyu aralara girdik! Bazen töre dedik, ailemizin kuralları dedik! Bazen konu komşu ne der dedik, ben komşularımın yüzüne nasıl bakarım dedik! Alem ne der, el alem ne der korkularına kapıldık gittik! Ne oldu o aleme, çok bilmiş komşulara, hısım-akrabaya? Gariplerin hayatları söndü gitti. ***

Daha genceciktiler her şeye elveda deyip çekip gittiler bu hayattan. Ne geçti elinize? Bir genç kızın, bir kadının hayatını çekip aldınız ellerinden! Bu ülkede bu veballerin ağırlığıyla öbür tarafa gidecek o kadar çok insan var ki… Aynı vebali sizler daha da fazla taşıyorsunuz sevgili siyasiler, kadınları koruyacak yasaları çıkarmadığınız her gün, kaç kadın ölüp gidiyor bilmiyor olamazsınız! Ve sizler böyle geç kalmaya devam ettikçe, kadın katillerinin, canilerin, tacizcilerinin ve tecavüzcülerinin önüne geçmedikçe, onların kahrolasıca cesaretleri arttıkça artıyor! İnsanımızda ister istemez ısrarlı bir şekilde diyor ki; Sayın Vekiller, elinizi kolunuzu bir tutan mı var? Kadınları koruyacak yasaları çıkarmak bu kadar mı zor?

Önceki ve Sonraki Yazılar