Bakanlıktan yeni karar: Sağlık raporlarının geçerlilik süresi uzatıldı

Bakanlıktan yeni karar: Sağlık raporlarının geçerlilik süresi uzatıldı

Sağlık Bakanlığı sağlık raporlarına ilişkin yeni bir karar aldı. Sağlık raporlarının geçerlilik tarihlerini yeniden uzatıldı.

YENİ KARAR: SAĞLIK RAPORU ALACAKLAR DİKKAT!

Hastanelerdeki yoğunluğun önüne geçmek isteyen Sağlık Bakanlığı sağlık raporlarının geçerlilik tarihlerini 30 Haziran 2023’e kadar uzattı.

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgını döneminde hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için uygulamaya koyduğu sağlık raporlarını uzatma uygulamasını 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzattığını açıkladı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan da uygulamanın yerinde olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Covid-19 salgını döneminin başlangıcından itibaren uygulamaya koyduğu sağlık raporlarının geçerlilik tarihlerini yeniden uzattı.

30 HAZİRAN 2023 TARİHİNE KADAR UZATILDI

Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın imzasıyla dün yayınlanan genelgede, mevsim koşullarına bağlı olarak artan sağlık hizmeti ihtiyacı ve rapor yenileme taleplerine bağlı olarak sağlık hizmet sunucularında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla raporların geçerlilik süresinin 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi.

80 MİLYON TEKİL RAPOR SÜRESİ UZAYACAK

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan da konuya ilişkin Sosyal güvenlik Kurumu’nun (SGK) bir an önce harekete geçmesi gerektiğine işaret ederek açıklama yaptı. Saydan, bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti: “Kurum tarafından, kronik hastalıklara sahip yaklaşık 30 milyon hasta ve 80 milyon tekil rapor süresinin yetkililer tarafından Medula sisteminde ivedilikle uzatılması uygun olacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru çok yerinde olmuştur. Çünkü bütün raporların aynı zamanda yenilenmesi hastanelerde büyük kalabalıklara neden olacak ve salgın hastalık riskini arttıracaktı. Vatandaşlarımıza üzülerek bildirmek isteriz ki, SGK gerekli düzenlemeyi bir an önce yapmadığı takdirde süresi uzatılmış raporları ile bugünden itibaren eczanelerimizden bu tür ilaçlarını yeterli sayıda ve belki de hiç alamayacaklar. Hastalık ve ilaca ulaşım ise asla beklemez. Sendika olarak raporlu vatandaşlarımıza yaşanan bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını bildirmek istiyor ve SGK’nın gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz” 

 

İlgili Haberler