1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Osman Erk

  3. B12 Vitamin eksikliği ve modern tarım
Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

B12 Vitamin eksikliği ve modern tarım

A+A-

Tarım ilaçlarının aşırı kullanılması, toprakların yoğun olarak yapay gübrelere maruz bırakılması, toprakların dinlendirilmemesi gibi modern tarım uygulamaları topraklarda yaşayan ve B12 vitamini sentez eden birçok bakteri türünün ortadan kalkmasına veya azalmasına yol açmıştır. Eski zamanlarda bitkisel ürünlerden mantarlarda ve deniz yosunlarında B12 vitamini var iken, günümüzde bu bitkiler B12 vitamini içermemektedir. Modern tarım uygulamaları dışında süpermarketlerde satılmakta olan doğallığı bozulmuş, içine pek çok katkı maddesi eklenmiş, ambalajlı gıdalarda birçok vitamin ve mineralin yanı sıra B12 vitamini son derece azdır. Gıdaların işlenmesi, saklanması, kesilmesi, pişirilmesi vitamin, mineral, antioksidan ve fitobesin miktarını oldukça azaltmaktadır. Doğal, işlenmemiş ve bütün bitkisel besinler en değerli vitamin kaynaklardır.

B12 Vitamini Hangi Belirti ve Bulgulara Yol Açar?

B12 vitamini eksikliği belirti ve bulguları üç grupta toplanabilir.

1.            Anemi

2.            Glossit (dil yangısı)

3.            Beyin ve sinirlerde kronik harabiyet.

 

Genel olarak B12 vitamini eksikliği bu belirti ve bulgularla birliktedir, başlangıç sinsidir.

1.            Yorgunluk

2.            Unutkanlık

3.            Hafıza güçlüğü

4.            Konsantrasyon bozukluğu

5.            Entelektüel kapasitede azalma

6.            Bitkinlik

7.            Uykusuzluk

8.            Baş dönmesi

9.            Denge bozukluğu

10.          El ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma

11.          Dilde ağrı, şişlik

12.          İştahsızlık

13.          Demans, Alzheimer

14.          Koroner kalp hastalığı belirtileri (göğüs ağrısı, nefes darlığı)

15.          İnsülin direnci, obezite

16.          Algılama bozukluğu

17.          Limon sarısına çalan solukluk

 

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tam kanda basit olarak B12 vitamini düzeyinin ölçülmesi ile konur. B12 vitamini olmadan sağlıklı bir yaşam mümkün değildir. Vücut, B12 vitaminini gıdalarla almakta ve başta karaciğer olmak üzere organlarda depolamaktadır. Hiç alım olmadığı taktirde depolardaki bu B12 vitamini vücudu 2-4 yıl idare edebilir, daha sonra B12 vitamini eksikliği ortaya çıkacaktır. B12 vitamini hap olarak veya enjeksiyon (kas içi) şeklinde alınabilmektedir. Mide problemleri olanlarda bazen B12 vitamini eksikliği, demir eksikliğiyle birlikte olabilmektedir. B12 vitamini ile birlikte demir tedavisi bu tür vakalarda gereklidir. Enjeksiyon şeklinde tedaviye hastalar dramatik yanıt verirler fakat kendilerini hemen çok iyi hissederler. B12 vitamini aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve karbonhidrat yakımını uyarır.

B12 Vitamini İlaçları Gereksiz Yere Kullanılıyor

B12 vitamini ilaçları gereksiz yere kullanılan, kullanımı suistimal edilen ilaçlardandır. Bu ilaçlar B12 vitamini düzeyleri normal kişilere bile önerilmemektedir. "Beyni güçlendiriyor", "bunamaya iyi geliyor", "felçleri önlüyor" denilerek gereksiz yere kullanılan B12 ilaçlarından sakınmak gerekir. Bu durum gereksiz ve sakıncalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar