1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Atatürk başka neler demiş Sayın Livaneli?
Fatih Ergin

Fatih Ergin

TÜRKÇE BAKIŞ

Atatürk başka neler demiş Sayın Livaneli?

A+A-

Zülfü Livaneli geçtiğimiz günlerde T24'e verdiği bir röportajda Atatürk için, "Diyor ki; 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına (Türk halkına değil Türkiye halkına), Türk Milleti denir.' Şimdi 'nation' yani 'ulus' olduğu zaman evet Fransız, Fransa Cumhuriyeti gibi o zaman o ismi alıyor ama devleti kuran için Türkiye halkı diyor, Türk halkı değil. Türkiye'nin halkı!" ifadelerini kullandı.

Neresinden bakarsanız bakın, içi bomboş ama niyeti belli ifadeler bunlar. Livaneli, Atatürk'ün en belirgin özelliğinin Türkçülüğü olduğunu, Türklük ile ilgili nice muhteşem vecizesini "aydın" görüntüsü altındaki yaklaşımlarıyla buharlaştıracağını sanıyor galiba! Atatürk'ün söz konusu vecizesinde, Türkiye'deki halkın Türk milletini oluşturduğunu gayet açık şekilde ifade etmesine, "Türkiye halkına Türk milleti denir" demesine rağmen, Livaneli'nin bu yaklaşımının başka bir anlamı olabilir mi?

Bir ülkede yaşayan halk, o ülkenin ismi ile de anılabilir oysa. Mesela, Almanya halkı denilince, Alman halkının ya da milletinin kastedildiği hem Almanya hem de tüm dünyada bilinir. Türkiye halkı denilince de, bütün dünyada akıllara "Türk" gelir. Ne var ki Türkiye'deki bazı çevrelerin aklına ise, Türkiye'nin Türk kimliğine ortaklar çıkarmak geliyor.

Öyle ki bu uğurda, Anadolu'nun tapusunu Hititlere, Frigyalılara, Lidyalılara çıkarmaya kadar gittikleri bile görüldü. Bu uygarlıkların ölü olduğu ve Anadolu'nun her karış toprağının en az bin yıldır Türklük nuruyla işlenerek Türkiye yapıldığı gibi gerçekleri gördükleri ise, hiç görülmedi! Kendi zararlı, yabancı ve sakat görüşlerini meşrulaştırmak ve normalleştirmek için ise daima Atatürk maskesini kullandılar!

Zülfü Livaneli için üzgünüm ama Atatürk'ün, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına, Türk milleti denir" sözünü eğip büküp "Türkiye halkları" safsatasına ortak yapma girişimi bizzat Atatürk'ün kendisi tarafından ellerinde patlatılır! Sayın Livaneli'ye sormak gerekiyor, Atatürk başka neler demiş? Mesela "Ne mutlu Türkiyeliyim diyene" demiş mi? "Bir Türkiyeli dünyaya bedeldir" dediğinden bahsedilebilir mi? Atatürk Gençliğe Hitabesinde Türkiye'nin tüm zamanlardaki gençliğine seslenirken, "Türkiye istikbalinin evladı" dediğini de söyleyebilir mi acaba Zülfü Livaneli? Atatürk'ün Türklükle ilgili nice muhteşem vecizesi, birçok konuşma ve yazısında Türklük bilincini vurgulayan ifadeleri var ama Livaneli ve onun çevresinin başka taraflara çekmeye çalıştığı gibi kaç tane "Türkiye halkı/halkları" ifadesi var? Atatürk döneminde yazılan bir tane şiir var mıdır ki, Türk ulusu yüceltilmesin?

Livaneli, bu yaklaşımı ile Türkiye'de solun solundaki kesimler ile İslamcı kesimlerin iki ortak yönünün bir defa daha görülmesini sağladı aslında. Her iki kesim de bu ülkedeki en büyük ırkçı gruptur. İslamcılar ki, "kavm-i necip" (Araplar) ırkçılığı yaparlar, diğeri de solun solunda yer alan kesimlerdir ki, etnik ırkçılık yaparlar! Bu iki tür ırkçılığın ortak yönü ise, Türk'e karşı ırkçılık yapmalarıdır! Diğer ortak yanları, Atatürk aleyhtarlığıdır. Bu konuda İslamcı cenahı anlatmaya gerek yok. Aleni düşmanlıkları dillere destan. Sol cenahın mahalleleri içerisinde de İslamcılar gibi Atatürk'e mesafeleri gün gibi ortada olanlar var. Ama bir de, Atatürkçü gibi görünüp Atatürk'ün fikir ve icraatlarını Atatürk'ün çok uzağına çekerek düşmanlık yapanlar var. Livaneli'ye tavsiyem, Atatürk'e bir de ona düşman olanlardan baksın. Mesela Siyasal İslamcılığı bu yönde incelesin. Görecektir ki Atatürk aleyhtarlığının arkasında sadece din argümanı değil, aynı zamanda Türk milliyetçisi olmasına da bir tepki vardır! Eğer gerçekten Atatürk'ü anlamak istiyorsa, bu tavsiyem ona ilaç olacaktır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.