• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Devlete ait arazilerin verilen sözlere rağmen satılmaya devam edildiği ortaya çıktı

Şeker fabrikalarını özelleştiren iktidar, kurumlara ait arazilerin satışlara dahil edilmeyeceğini açıklamıştı. İktidarın bu açıklamalarına rağmen TÜRKŞEKER'e ait arazilerin yok pahasına satıldığı ortaya çıktı.

Haber Giriş: 15 Mayıs 2022 Pazar - 10:48
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2022 Pazar - 10:49
Takip Et
Devlete ait arazilerin verilen sözlere rağmen satılmaya devam edildiği ortaya çıktı
+
Aa
-

Devlete ait pek çok kurumu elden çıkaran iktidarın, devlet arazilerini koruyacağız açıklaması da yalnızca lafta kaldı. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (TÜRKŞEKER) ait arazilerin de birer birer satıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, iktidar, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sırasında sadece fabrikaların satılacağı, değerli arazilerine ise dokunulmayacağı sözünü vermişti. Ancak fabrikaların yakınlarındaki Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (TÜRKŞEKER) ait araziler de birer birer satılıyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilme süreci şöyle gelişti: TÜRKŞEKER, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 20 Aralık 2000 tarihli kararı ile özelleştirme kapsamına, sonrasında da özelleştirme programına alındı.

ÖYK kararları çerçevesinde 2006, 2008, 2009 ve 2011’de TÜRKŞEKER’e yönelik ihalelere çıkıldı, ancak çeşitli nedenlerle bu ihaleler iptal edildi. 2018’de ise 25 şeker fabrikasından 14’ü için ihaleye çıkıldı. 10’unun (Alpullu, Afyon, Bor, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Kırşehir, Muş, Turhal) özel sektöre satışı gerçekleştirildi. Sonrasında TÜRKŞEKER, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

BİRKAÇ DAİRE PARASINA SATILDI

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sırasında kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine bu fabrikaların değerli arazilerinin satışa konu olmayacağı belirtilmişti. Ancak, iktidar şeker fabrikalarının satışının ardından TÜRKŞEKER’e ait arazileri de satmayı sürdürüyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, mülkiyeti TÜRKŞEKER’e ait olan ve özelleştirme kapsamında bulunan Kırklareli, Babaeski, Alpullu’daki iki arazinin satışı onaylandı. Alpullu Şeker Fabrikası’nın yakınındaki bu arazilerden birisi 8 bin 952 metrekare. Bu taşınmaz 2.6 milyon liraya satıldı. Diğeri de 9 bin 716 metrekare. Bu taşınmazın satış bedeli de 3 milyon 60 bin lira. Neredeyse büyükşehirlerdeki iki daire parasına yaklaşık 19 bin metrekare büyüklüğündeki iki geniş arazi satılmış oldu.

ALAN FİRMA DEĞİŞMEDİ

İhalelerde en yüksek teklifi vererek arazilerin yeni sahibi olan firma ise özelleştirme sürecinden bilinen bir firma. En yüksek teklifle iki taşınmazı alan firma Binbirgıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ Bu firma 2018’de Alpullu Şeker Fabrikası’nı 150 milyon lira bedelle satın almıştı. Şimdi TÜRKŞEKER’e ait iki büyük araziyi daha almış oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.