1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Al sana ulus devlet koalisyonu!
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Al sana ulus devlet koalisyonu!

A+A-

Türk milliyetçiliği, bir fikir hareketi olarak doğduğundan beri hiç yaşamadığı ölçüde fikri ihaneti bu dönemde yaşıyor. Bu fırsattan olsa gerek başımızdaki İslamcı iktidar, ümmetçi motife sahip vurgularla artık açık açık fikrî iktidarlarını kurmanın gereğinden bahsedebiliyor...

Türk milliyetçiliğine, hem fikren hem de siyaseten yapılabilecek en büyük ihaneti, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadaki bir paylaşımda gördüm. Bu paylaşıma göre, "AKP-MHP ittifakı ulus devlet koalisyonuymuş..."

Durun kahkaha atmayın hemen! Bu görüşünü dayandırdığı ve adına 'analiz' dediği derin devlet ütopyaları ile dolu ifadelerini şimdi burada size aktarsam, kendinizi bir absürt bir filmde bulursunuz!

O derece yani, strateji uzmanı Mete Aksoy'un devletin derinliklerinden bildirdikleri. O devlet içerisindeki klikler, "biz bunları nasıl düşünemedik" diye şimdi dizlerini dövüyorlardır.

Cumhur İttifakı'nı Millî-İslami blok olarak ifade eden fikirden sonra, daha büyük bir ihanet beklemiyordum oysa...

Demek ki, ABD'nin küreselcilerinin stratejik bir ürünü olarak CIA laboratuvarında üretilen, milleti etnik unsurlar konsorsiyumu olarak ele alan AKP, ulus devletin önemini keşfetti! Millî hidayete erdi, sizin anlayacağınız...

İktidara gelene kadar, hatta iktidarlarının da belli bir döneminde kendini hep "özgürlükler" ve "insan hakları" üzerinden tarif eden İslamcılar, bu sayede bazı solcu ve demokrat çevreleri dahi aldatmayı başararak desteklerini aldı. Örnek mi? "Yetmez ama evetçiler..."

Sonuçta ise, "özgürlüklerin kapsamını genişletme" iddiasıyla yola çıkan AKP, gelinen noktada en beter baskıcı rejimi kurdu...

Sadece solcuları değil, milliyetçileri(!) de kandırdılar. Yani en azından kendini milliyetçi-ülkücü olarak tarif edenlerin bir bölümünü.

Milliyetçi siyaseti temsil iddiasındaki MHP İslamcı üssü yapılınca, tek adam rejimini tesis eden anayasa değişikliğini "beka" sosu ile yediler mesela...

Oysa ulus devletin temeline dinamit koyan değişiklikler, Türkiye'yi partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçirirken yapıldı anayasada!

Öyleyse, Cumhur İttifakı'nı 'ulus devlet koalisyonu' görmek ihanetten, gafletten, fikir iflasından değilse, kandırılmaktandır... Başka izahı, mantıklı yanı olamaz!

Ulus devletin sermayesi, ulusal kimlik değil midir? Ama AKP, ulusal kimliği ümmet olarak gören, ulus karşıtı bir ideolojiye sahip.

Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırılmasına rağmen ve MHP ile ittifakı bozma pahasına Andımız'ı bu sebeple faşist bir uygulama görüyorlar. Andımız gibi uygulamalar, istedikleri kıvamda bir toplumun inşasına engel çünkü...

Türkiye'yi ulus üzerinden değil, İslam, ümmet üzerinden tarif etmek, dünyada bu şekilde konumlandırmak istiyorlar. Orta Doğu'daki gerici rejimlerle kardeşliği de bu noktadan kaynaklanıyor...

AKP iktidarının bu yaklaşımlarında bir değişiklik var da, biz mi gözden kaçırdık? Hedefleri hep buydu, halen daha da bu. 

Gerçekler bu ama buradan ulus devlet koalisyonu çıkarılabiliyor! Hayal gücünün sınırı yok derlerdi, hakikaten yokmuş...

Bu nasıl bir ulus devlet koalisyonu ki; Atatürk'ün ulus devlet olarak şekillendirdiği Türk cumhuriyetini başımıza geçirmeye çalışıyor!

Ulus devletin bir uygulaması olan Andımız'ı faşist bir ayin, Türkçülüğü bölücülük görüyor!

Ulus devletin devr-i iktidarlarından önceki dönemini mahkûm ediyor!

Ulus devletin millî iktisadisini, millî servet ve varlıklarını yedi düvele peşkeş çekiyor!

Eğitimi dincileştiriyor, 15 Temmuz'u Çanakkale'ye, 30 Ağustos'a rakip yapabiliyor!

İdlib'de, Libya iç savaşında millî ordu olan TSK'yi ihvan-ı müslimin siyaseti için kullanabiliyor! Almanya'ya milletvekillerinden bir heyet gönderip federal yapıyı incelettirebiliyor...

Üstelik, devleti yönettiği iddia edilen MHP ile ittifakta olduğu halde bunları ve daha fazlasını yapabiliyor...

Kimse "Olaylara farklı bir bakış açısı koyacağım" diye saçmalıklarını stratejik bakış diye yedirmeye kalkmasın!

Hele hele de, şahsi ikbali için iktidara yaranmaya karar veren varsa, açıkça söylesin!

Kalkıp Türk milliyetçiliğinin içini boşaltmaya niyetlenmesin! O niyetin akıbetinin hayır olma şansı, kocaman bir sıfırdır!

Hem de bazı "Türk milliyetçisiyim, Ülkücüyüm" diyenlere rağmen!

Büyük stratejist! Al sana ulus devlet koalisyonu!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.