1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Akşener: "Tekçiliğin ne hale getirdiği ortada!"
Akşener: "Tekçiliğin ne hale getirdiği ortada!"

Akşener: "Tekçiliğin ne hale getirdiği ortada!"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM meclisinde gazetecilere konuştu. Akşener, yeni parti değerlendirmesinde, "Çeşitliliğe ihtiyaç var, tekçiliğin Türkiye’yi ne hale getirdiği ortada" sözlerini kullandı.

A+A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bir grup gazeteciyle sohbetinde, yeni siyasi oluşumları, erken seçim ve sistem tartışmalarını değerlendirdi. Meral Akşener, "Türkiye açısından iyi olacağına inanıyorum, çeşitliliğe ihtiyaç var, çeşitlilik güzel bir şeydir. Tekçiliğin Türkiye’yi ne hale getirdiği ortada" dedi.

Sputnik'in haberine göre Akşener, eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile AK Parti’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yeni parti kuracağına ilişkin iddialar ile bu oluşumların AK Parti’ye olası yansımaları konusundaki sorular üzerine şöyle konuştu:

“AK Parti’ye nasıl yansıyacağını bugün görüp söyleme imkanına sahip değilim. Ama hem Sayın Davutoğlu’nun hem Sayın Babacan’ın bir ya da iki ayrı parti kurmalarının Türkiye açısından iyi olacağına inanıyorum. Çeşitlilik güzel bir şeydir. Tekçiliğin Türkiye’yi ne hale getirdiği ortada. Dolayısıyla gerçekten kendilerine, eğer böyle bir yola gireceklerse başarılar dilerim. Ama elbette ilk gözlerini çevirecekleri yer AK Parti seçmenidir, doğaldır, o alanı tanıyorlar. Sayın Erdoğan’ın bundan sonra teksif olacağı, tüm her şeyi ile takip edeceği bu iki arkadaşımızın kuracağı partiler olacaktır diye düşünüyorum.” 

'YENİ OLUŞUMLAR İYİ PARTİ İÇİN TEHDİT OLUŞTURMAZ'

Kulislerde yeni oluşumların İYİ Parti’yi de olumsuz etkileyebileceği de konuşuluyor. Meral Akşener ise bu görüşlere katılmıyor. Yeni oluşumların İYİ Parti için bir tehdit oluşturmayacağını  vurgulayan Akşener, partilerin kendilerini nasıl tanımladığından ziyade seçmenin o partiyi nasıl tanımladığının önemli olduğunu söyledi.

İYİ Parti ile ilgili bir değerler araştırması yaptırdığını anlatan Akşener,  “DYP’deki Meral Akşener milliyetçi muhafazakar veya muhafazakar milliyetçiydi seçmenin tanımı itibariyle. İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener ise Cumhuriyet kadını , Cumhuriyet değerlerine bağlı partisi daha seküler, milliyetçi bir şeye konumlamış seçmen” dedi. Akşener, şöyle konuştu:

“Görülen şey şu, siz kendinizi nasıl tanımlarsanız tanımlayın seçmen bir yere oturtuyor. Dolayısıyla ANAVATAN benzeri bir parti kuracağım diye yola çıkıyorsunuz fakat seçmeniniz sizi bir yere konumlandırıyor.  Yani insanlar bir plan yapıyor ama sonuçta sizi tanımlayan da seçmeniniz oluyor. Bilmiyorum bu yeni kurulan partiyi ya da partileri seçmen nereye konumlandıracak onu göreceğiz. Ama günün sonunda son derece Türkiye için faydalı görüyorum. Çeşitliliğe ihtiyaç var. Yani iki blok arasındaki siyasi bölünme yani bloklaşarak bölünme Türkiye’nin insanların birbirleriyle olan ilişkileri açısından mahsurlu görüyorum ben. Yani yumuşamayı sağlayabilir seçmenin birbiriyle olan ilişkilerinde.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.