1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. AKP'nin yeni çözüm süreci masasında MHP de var!
Fatih Ergin

Fatih Ergin

AKP'nin yeni çözüm süreci masasında MHP de var!

A+A-

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan geçtiğimiz günlerde Halk TV'de katıldığı Taksim Meydanı programında iktidar partisinin yeni bir çözüm süreci için ısınma turları attığını ifade etti. Programın sunucusu Gürkan Hacır ise, AKP'nin MHP ile olan ittifakına rağmen böyle bir adımı nasıl atabileceğini sordu...

Sahi, MHP'ye rağmen yeni bir çözüm süreci mümkün mü? İktidarın, bir yanında MHP varken, MHP ile birlikte muhalefeti yedi düvelle iş tutuyormuş gibi şeytanlaştırırken, diğer yandan yeniden PKK'ya açılma ihtimali garip, hatta boş bir komplo teorisinden ibaret gelebilir...

Lakin gelmesin! Çünkü bir süredir böyle bir modelin test sürüşü yapılıyor. "Fiili durum" çoktan yaratıldı aslında!

MHP, AKP ile 'beka' gerekçesine dayanarak yakınlaştı, ona sistem tedarik etti, ittifak yaptı. Ama AKP'nin çözüm sürecinde başlattığı uygulamalarından halen geri adım atılmış değil.

Unutulmasın; Andımız'ın yeniden okutulması ve T.C. ibarelerinin tabelalara geri dönmesine AKP, HDP ile birlikte, MHP'ye rağmen hayır dedi! 

MHP ise, 'Andımız yeniden okutulsun' ve 'T.C. ibareleri tabelalara geri gelsin' teklifine evet diyemedi! MHP bu önergelere karşı çıktığında AKP ve HDP'nin geçmişteki çözüm ortaklığına zaten dâhil olmuştu.

MHP'ye rağmen, AKP Genel Merkezi'nden bir heyet Almanya'da federal sistemi inceledi.

Teröristbaşı Öcalan'a tecridin kalkması, tekrarlanan İBB seçimlerinde İmralı'dan mektup siparişi, terörist Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkarılması da MHP'ye rağmen olmadı mı?

Bütün bunlar olurken, MHP'nin sesini çıkmadı! Bölücübaşı Öcalan'ın HDP'ye tarafsızlık yaptığı mektubu Devlet Bahçeli'nin yaptığı açıklama ile aklamasını saymazsak tabii...

Dahası, Öcalan'a ailesi ile ilk kez telefonla görüşme imkânı sağlanması ve bu görüşmede mesajlar vermesi de var. 'Telefon izni' diyerek geçmeyin, işin arkasında ABD ile yapılan pazarlıklar ve sözde Kürt sorunu üzerinde kurulmaya çalışılan yeni denklemle bağlantı var...

Kimse farkında değil ama artık PKK elebaşısı Öcalan'ın zımnen de olsa siyasi mesaj vermesini onaylayan bir MHP var.

MHP'nin onayladığı sadece bunlar mı? Bugün Ahmet Davutoğlu'na çözüm sürecindeki söylem ve yaklaşımları üzerinden yüklenen MHP, çözüm sürecinin simgelerinden Yalçın Akdoğan'ın Ekim 2019'da AK Parti Genel Başkan Danışmanı olmasına da ses çıkarmamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise, Ayşenur Bahçekapılı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu. Bahçekapılı, AKP Grup Başkanvekili olduğu 2009 yılında, Taraf Gazetesi'nden Neşe Düzel'e yaptığı açıklamalarda, açılımın başarısının Anayasa'daki 'Türklük' tanımının kaldırılmasına bağlı olduğunu ifade etmişti.

Bunun anlamı; muhalefeti HDP ile örtülü ittifakla suçlayanların, açılım zihniyetini danışılacak akıl olarak görmesidir! Aslında AKP bu çizgisini hiç bozmadı. Şartlar gereği çözüm süreci buzdolabına kaldırıldı, şimdi Türkkan'ın dediği gibi ısıtılıp yeni bir sofraya getirilmesinin adımları atılıyor... Diyeceğim o ki; iktidar MHP ile ittifaka rağmen yeni çözüm sürecini başlatalı çok oldu..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum