1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. AKP’li Hemşin Belediyesi’nin kentsel rant ısrarı bir kez daha yargıya takıldı
AKP’li Hemşin Belediyesi’nin kentsel rant ısrarı bir kez daha yargıya takıldı

AKP’li Hemşin Belediyesi’nin kentsel rant ısrarı bir kez daha yargıya takıldı

AKP’li Hemşin Belediyesi’nin kentsel rant ısrarı bir kez daha yargıya takıldı. 2006’dan bu yana bölgede kentsel dönüşüm yapmaya çalışan belediyenin imar planlarına yeniden yürütmeyi durdurma kararı verildi.

A+A-

AKP’li Hemşin Belediyesi’nin kentsel rant ısrarı bir kez daha yargıya takıldı. 2006’dan bu yana bölgede kentsel dönüşüm yapmaya çalışan belediyenin imar planlarına yeniden yürütmeyi durdurma kararı verildi. Son olarak Hemşin Belediyesi tarafından 2019’da hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli nazım imar planları bölge halkı tarafından yargıya taşındı. Rize İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu doğrultusunda verdiği kararda planların imar mevzuatına, şehircilik ilklerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtti.

'İHTİYACIN İKİ KATI OLDUĞU İFADE EDİLDİ'

BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre, açılan davada bilirkişi heyeti, 15 yıldır ev yapıp satma hayalinden vazgeçmeyen AKP’li belediyenin hazırladığı planlarda nüfus artışının yanlış hesapladığı belirtildi. Planlarda ilçenin nüfusunun ‘4 bine yükselecek’ çıkarımının doğru olmadığı ve yapılması planlanana evlerin ihtiyacın iki katı olduğu ifade edildi. Ayrıca heyet, imar planlarını imarın mevzuatına, şehircilik ilklerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtti.

106 KONUTUN NE OLACAĞI BELİRSİZ 

Bilirkişi raporunu gözeterek karar veren mahkeme, planlarda kişi başına düşen kapalı yaşam alanının, olması gerekenin iki kattan fazla hesaplandığına dikkat çekti. Kentsel dönüşüm projelerine açılan davalar sürerken TOKİ tarafından yapılan evler ise çürümeye yüz tuttu. Heyelan bölgesine yapılan evlerin balkonları çökme noktasına gelirken destekleyici direkler monte edildi. Yürütmeyi durdurma kararının ardından TOKİ tarafından ‘ihtiyaç fazlası’ yapılan 106 konutun ne olacağı belirsiz.

EVLERİN YIKIMI DEVAM EDİYOR

Öte yandan Karayolları Genel Müdürlüğü hazırlanan plan kapsamında yol yapımını sürdürüyor. Yolların geçtiği güzergah üzerinde bulunan evleri acele kamulaştırma kararları ile yurttaşların ellerinden alan karayolları, mahkeme kararına rağmen evlerin yıkımını sürdürüyor. Gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca kaymakamlık konutu, kreş, 24 dükkân, altyapı ve çevre düzenleme işi de yer almaktadır.

106 KONUTUN ÇOĞU TAMAMLANDI

Geçen ay Rize Valiliği’nden yapılan açıklamada kentsel dönüşüm projesinin son durumuna ilişkin şu ifadeler yer aldı:

• Proje kapsamında ki 106 konutun 8’i 1+1, 74’ü 2+1, 24’ü 3+1 planında inşa edilmekte olup yüzde 65 tamamlanmıştır.

• Toplamda inşa edilecek olan 12 bloğun 8’inin kaba ve ince imalatları bitmiştir. Proje kapsamında yer alan 24 dükkanın ise 8 tanesi bitmiş olup 16 tanesinin inşaatları devam etmektedir.

• Proje alanında hali hazırda bulunan 65 binanın 47 si yıkılmış kalan 15 adetin ise kamulaştırma süreçleri devam etmektedir.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.