1. YAZARLAR

  2. Levent Özeren

  3. AKP'de büyük kriz!
Levent Özeren

Levent Özeren

Yazar

AKP'de büyük kriz!

A+A-

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, eski AKP Genel Başkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eski Dışişleri ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkında ciddi suçlamalarda bulundu.

Erdoğan her üç ismi de "Şehir Üniversitesi'ne tapu devri suretiyle yetim hakkı yemekle, üstüne Halk Bankası'nı dolandırmaya kalkmakla" itham etti.

Bu sözlerle gündem birden değişti. 

Sözlerin muhataplarından ne cevap geleceği merakla beklenmeye başlandı.

Cumartesi gecesi, geç saatlerde Ahmet Davutoğlu'nun Twitter'dan yaptığı açıklama, gündeme bomba gibi düştü.

Davutoğlu kısaca; "En temel nezaket kurallarına bile uymayan, bu yüksek makama yakışmayan bir üslup ile dile getirdiği ağır ithamlara cevap vermek mecburiyeti doğmuştur. Bilinmelidir ki bu şahsi bir mesele değil, bir devlet ahlâkı meselesidir. Bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu Bakanlar ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'nda görev yapmış yetkililer ile birinci ve ikinci derece akrabalarının mal varlıklarındaki değişimi ikinci derece akrabalarının mal varlıklarındaki değişimi araştırmak ve soruşturmak için TBMM’de gerekli komisyonlar oluşturmalı ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın ifade ettiği gibi yetimlerin hakkı son kuruşuna kadar korunmalıdır. Ben TBMM'ne hesap vermekten bir an bile imtina etmem" sözleriyle adeta rest çekerek "hodri meydan" dedi.

Buraya kadar yazıldı, konuşuldu.

Biz konunun muhataplarının özelliklerine bakalım...

82 milyon nüfuslu Türkiye'de 1923'den bugüne tahminen 100 milyonun üzerinde seçilme hakkına sahip insan yaşamış olduğunu düşünüyorum.

Peki kaç kişi Cumhurbaşkanı oldu?

Sadece 12

Kaç kişi Başbakanlık yaptı?

Sadece 27

Kaç kişi Dışişleri Bakanlığı yaptı?

Sadece 42

Suçlamalarda muhatap alınan isimlerin tümü, az sayıdaki çok önemli görevlerde bulunmuş isimler. Bu sebeple büyük önem taşıyor.

Siyasi tarihte iktidarın muhalefeti, muhalefetin iktidarı suçlaması çok görülmüştür.

Başbakanlar, bakanlar hakkında TBMM'de gensorular verilmiş, hükümetler düşmüş, bakanların Yüce Divan'a gönderilmeleri yaşanmıştır.

Ancak, Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi partisinin hükümet kabinesinde birlikte görev yapmış kişilerin, birbirleri hakkında yüz kızartıcı suçlamalarda bulunulmasına Adalet ve Kalkınma Partisi'nde şahit oluyoruz.

Siyaset, oldukça hareketli ve tartışmalı günlere giriyor.

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Aralık veya en geç Ocak ayında kuracakları partilerin, AKP içerisinde büyük çözülmelere yol açacağı artık kaçınılmaz bir gerçeğe dönüştü.

İttifaklara dayalı siyasi oluşumlar nasıl şekillenecek?

Cumhur İttifakı, bu çalkantılardan ne kadar etkilenecek? 

Kış aylarında, özellikle doğal gaz ve elektrik zamları vatandaş tarafından nasıl bir tepkiyle karşılanacak?

Asgari ücret kaç liraya yükselecek?

Kapalı kapılar arkasında ciddi şekilde sorgulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, ne zaman açıkça tartışılmaya başlanacak?

Meral Akşener'in aylardır üzerinde ısrarla durduğu iyileştirilmiş Parlamenter Sistem nasıl karşılık bulacak?

Her ne kadar Cumhur İttifakı "erken seçim yok" dese de AKP, yeni partilerin seçime girme hakkını kazanmadan baskın bir seçim kararı alabilir mi?

Zira "erken seçim istemek ülkeye ihanettir" dedikleri halde, İYİ Parti kuruluşundan sonra alınan ani kararla, 60 gün içinde seçime gidildiği hafızalarda.

Benim tahminim, seçim tarihinin 2020'yi geçmeyeceği!

Türk siyaseti, çok bilinmeyenli, çok sert tartışmalı, çok sürprizli bir döneme giriyor. Tek bilinmesi güç olmayan, bu süreçte en büyük kaybı AKP'nin yaşayacağı...

Dileğimiz; gerginliğin, devlet adamlarına yakışmayan üslûbun, iftiraların, hakaretlerin bugünden fazla olmaması!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum