1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay: "Başka yol yok Mısır'la masaya oturalım"
AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay: "Başka yol yok Mısır'la masaya oturalım"

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay: "Başka yol yok Mısır'la masaya oturalım"

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Libya'yla olduğu gibi Mısır'la da masaya oturulması gerektiğini savunarak, "Türkiye Libya'ya ne halkla ne de herhangi bir Müslüman-Arap halkla savaşmaya geliyor" dedi.

A+A-

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde, Libya üzerinden Doğu Akdeniz deki gelişmelere değindi. Aktay, Libya, Türkiye-Mısır ilişkileri için bir fırsat sahası olamaz mı? diye sordu.

İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAKTAN BAŞKA BİR KADERLERİ YOK

Uzun süredir ilişkilerin askıya alındığı Mısır'la masaya oturulması gerektiğini savunan Aktay, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Mısır medyasında yürütülen kampanyada Türkiye'nin Mısır'a karşı savaşmak üzere Libya ya geldiği söylenirken, şunu söyledik. Türkiye Libya ya ne Libya halkıyla ne de herhangi bir Müslüman-Arap halkla savaşmaya geliyor. Bilakis Libya'daki savaşı durdurmak üzere geliyor, üstelik gelişi de bir davet üzere oluyor.

Haddi zatında Türkiye ile Mısır arasında bir savaş sebebinden ziyade işbirliği sebepleri çok daha fazladır. Darbeciliği ve her gün kendi halkına yönelik insan hakkı ihlalleri yüzünden Sisi ile aradaki çözülmez sorun bir kenara bırakıldığında, Türkiye ve Mısır arasında bu kopukluk başkalarına gereğinden fazla fırsatlar doğurmakta ve iki ülkeye de İslam dünyasına da çok pahalıya mal olmaktadır. Oysa iki ülkenin bir işbirliği ve dayanışma içinde olmaktan başka bir...."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.